فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 243

متفورمین و تاثیر مثبت آن بر بیماری کلیه!

بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه CKD ، میزان مرگ غیر قابل قبولی بر اثر دلایل قلبی عروقی دارند...

بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه CKD ، میزان مرگ غیر قابل قبولی بر اثر دلایل قلبی عروقی دارند.

دیابت نوع ۲ هم در ایالات متحده و هم در جهان شایع ترین علت ابتلا به بیماری CKD است. مرکز کنترل بیماری های ایالات متحده (CDC) تخمین می زند که حدود یک چهارم کل آمریکایی های مبتلا به دیابت از CKD نیز رنج می برند.

متفورمین و تاثیر مثبت آن بر بیماری کلیه!

آنها از این واقعیت متأثر شده اند که نمی توان به طور کامل با عوامل خطرات مرتبط با CKD میزان مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی در بیماران کلیوی را توضیح داد. آنها در مورد عوامل دیگر ، به خصوص مقاومت به انسولین ، که شرایطی است که سلولهای بدن به انسولین واکنش خوبی نشان نمی دهند ، متعجب شدند. "مقاومت به انسولین در بیماران مبتلا به CKD شایع است و پیش بینی کننده CV [مشکلات قلبی عروقی] و مرگ و میر ناشی از آن در بیماران غیر دیابتی مبتلا به بیماری کلیوی در مرحله نهایی است. مقاومت به انسولین در آنچه به عنوان اختلال عملکرد اندوتلیال شناخته می شود ، مشکلی است که در آن عروق قادر به گشاد شدن کامل نیستند زیرا پوشش داخلی به درستی کار نمی کند. مقاومت به انسولین باعث سفتی عروق نیز می شود.

متفورمین و CKD

محققان مشاهده کردند که متفورمین یک درمان استاندارد برای بیماران مبتلا به CKD است که به نیز دیابت مبتلا هستند ، اما اطلاعات کمی در مورد مزایای احتمالی متفورمین در بیماری های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت ، بیماری کلیوی متوسط یا چاقی (یا هر سه) وجود دارد. آنها ۶۰ بیمار مبتلا به اضافه وزن یا چاقی و CKD متوسط را شناسایی کردند (از هر ده نفر هشت نفر مرد و با سن متوسط ۶۶ سال بودند). نیمی از آنها به طور تصادفی برای دریافت ۵۰۰ میلی گرم متفورمین در روز انتخاب شدند. نیمی دیگر دارونما (ماده غیرفعال) دریافت کرد. مطالعه ۱۶ هفته به طول انجامید.

پس از دستیابی به نتایج ، محققان تشخیص دادند که درمان با متفورمین عملکرد اندوتلیال و شل شدن عروق به دلیل افزایش جریان خون را تقریبا دو برابر کرده است. علاوه بر این ، محققان دریافتند که متفورمین عامل دیگری به نام نسبت لکتین-آدیپونکتین یا LAR را کاهش می دهد. اندازه گیری LAR یک ابزار تشخیصی کاملاً جدید است که بر اساس تحقیقات نشان می دهد عدم تعادل لپتین-آدیپونکتین میتواند منجر به افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی عروقی در بیماران چاق باشد. به گفته محققان: LAR "یک شاخص عملی و دقیق برای مقاومت به انسولین است." این نسبت همچنین با خطر تصلب شرایین (تجمع پلاک در عروق) و حتی برخی از انواع سرطان مرتبط است. محققان گفته اند نتایج مطالعه نشان می دهد که نه تنها متفورمین بر قند خون تأثیر دارد ، بلکه به نظر می رسد در بیماران مبتلا به پیش دیابت نیز دارای مزایایی برای قلب و عروق نیز هست.

پیش از این گزارش های امیدوار کننده دیگری در مورد متفورمین گزارش داده بودیم مثلا: ممکن است خطر مرگ ناشی از COVID-19 را در زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهد ، می تواند به کاهش عوارض جانبی استروئیدها کمک کند ، و به نظر می رسد بیماران دیابتی را از عوارض مضر بعد از جراحی نیز محافظت می کند . این مطالعه جدید نشان می دهد که متفورمین ممکن است حداقل یک کاربرد دیگر نیز داشته باشد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید