فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 242

کاکائو میتواند در بهبود سلامت شناختی اثر بگذارد!

هر چه پیرتر می شویم ، حفظ سلامت شناختی نگرانی فزاینده ای برای بسیاری از افراد به ویژه افراد دیابتی می شود. مدت زیادی است که دیابت با افزایش سن با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل همراه است و مطالعات نشان داده است که سطح بالاتر گلوکز خون افزایش کاهش شناختی بیشتری را در آینده به همراه خواهد داشت......

هر چه پیرتر می شویم ، حفظ سلامت شناختی نگرانی فزاینده ای برای بسیاری از افراد به ویژه افراد دیابتی می شود. مدت زیادی است که دیابت با افزایش سن با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل همراه است و مطالعات نشان داده است که سطح بالاتر گلوکز خون افزایش کاهش شناختی بیشتری را در آینده به همراه خواهد  داشت.

کاکائو میتواند در بهبود سلامت شناختی اثر بگذارد!

اما عوامل مختلفی بر سلامت شناختی اثر دارند که وضعیت دیابت و کنترل قند خون جز آنها هستند اما تمام آنچه که باید نیستند. مراحلی وجود دارد که می توانید در خارج از دستورات سنتی مدیریت دیابت انجام دهید و ممکن است به جلوگیری از کاهش سلامت شناختی کمک کنند ، از جمله مصرف غذاهایی که فوایدی برای سلامت شناختی دارند. یک مطالعه جدید نشان داده است که چرا بسیاری از مردم کاکائو و شکلات را برای سلامتی شناختی "سوپرفود" می دانند.

کاکائو: سرشار از فلاوانول

در حالی که کاکائو دارای بسیاری از مواد مفید است ، گروهی از مواد شیمیایی به نام فلاوانول موضوع چندین مطالعه در مورد فواید کاکائو برای سلامتی بوده است از جمله مطالعه ای که اخیراً در مجله Scientific Reports منتشر شده است.این مطالعه شامل ۱۸ شرکت کننده مرد سالم بود که در دانشگاه بیرمنگام انگلیس برای این مطالعه استخدام شدند. هیچ یک از افراد سیگاری نبودند و سابقه مشکلات قلبی عروقی نیز نداشتند. به مدت ۲۴ ساعت قبل از شروع مطالعه ، از شرکت کنندگان خواسته شد که از مصرف انواع مواد غذایی و نوشیدنی های غنی از پلی فنول (نه فقط کاکائو و شکلات ، بلکه تعدادی میوه و آب میوه ، قهوه ، چای و شراب)خودداری کنند. آنها همچنین از مصرف سبزیجات غنی از نیترات مانند چغندر و کلم اجتناب کردند و در این مدت ورزش شدیدی انجام ندادند و الکل نیز ننوشیدند.

سپس به طور تصادفی به مشارکت کنندگان برای نوشیدن یک نوشیدنی کاکائویی با فلاوانول بالا یا فلاوانول کم در یک محیط مطالعه اختصاص داده شد. در آن زمان ، نه آنها و نه مدیران مطالعه نمی دانستند که کدام شرکت کنندگان نوشیدنی دریافت می کنند. این روند دو هفته بعد تکرار شد. در هر بار مراجعه ، شرکت کنندگان آزمایشات و اندازه گیری های مختلفی را قبل از مصرف نوشیدنی و دو ساعت پس از مصرف انجام دادند.

هنگامی که محققان بررسی کردند چه کسی یک نوشیدنی با فلاوانول بالا یا کم دریافت کرده و نتایج آزمایش آن افراد را بررسی کردند ، متوجه شدند که نوشیدن نوشیدنی پر فلاوانول منجر به بهبود اکسیژن رسانی خون در دو ساعت بعد می شود. در حقیقت ، در حالی که میزان اکسیژن خون بین دو گروه قبل از نوشیدن نوشیدنی ها تقریباً یکسان بود ، دو ساعت بعد در گروهی که نوشیدنی با فلاوانول بالا دریافت کرده بودند، تقریباً ۳ برابر بیشتر بود.

از شرکت کنندگان در مطالعه همچنین خواسته شد تا کارهایی را برای اندازه گیری زمان واکنش و دقت شان انجام دهند ، و در این زمینه نیز نتایج افرادی که نوشیدنی با فلاوانول بالا دریافت کرده بودند بهتر بود. در حالی که هر دو گروه فلاوانول زیاد و کم برای عملکردهای شناختی ساده تا متوسط ​​به طور مشابه عمل می کردند ، اعضای گروه فلاوانول کم دو ساعت پس از نوشیدن نوشیدنی به طور قابل توجهی در زمانی طولانی تر به انجام تست های دشوار مربوط به سلامت شناختی پرداختند.

آیا کاکائو می تواند به شما کمک کند تا بهتر فکر کنید؟

همانطور که محققان این مطالعه نوشته اند ، این اولین باری است که نتایج یک مطالعه نشان داده است که فلاوانولهای موجود در کاکائو منجر به اکسیژن رسانی موثرتر در نواحی جلویی مغز در افراد جوان و سالم می شود. اگرچه منطقی است که فرض کنیم این مزایا در مورد گروههای دیگر افراد نیز قابل استفاده باشد ، اما برای تأیید اینکه این مزایا در افراد مسن ، افراد دیابتی و زنان نیز اعمال می شود ، مطالعات بیشتری لازم است.

محققان همچنین خاطرنشان کردند که در مطالعات گذشته ، مشخص شده است که فلاوانولهای موجود در کاکائو باعث بهبود عملکرد رگهای خونی در مناطق پیرامونی بدن مانند پاها می شوند و این یک مزیت مهم برای  افراد دیابتی است .بنابراین حتی اگر این مواد مستقیماً عملکرد مغز شما را بهبود ندهند ، به نظر می رسد که فلاوانول های موجود در کاکائو می توانند فواید قابل توجه دیگری نیز برای افراد دیابتی داشته باشند. محققان تأکید می کنند که در مورد بهبود اکسیژن رسانی خون و عملکرد شناختی ، به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت ، بهتر است که افراد فواید مرتبط با فلاوانول های گیاهی را در نظر بگیرند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید