فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 234

تاثیر پاندمی بر غذا خوردن عصبی!

این سال از بسیاری جهات استرس زا بوده است. بیشتر در خانه ماندن و احساس انزوا قطعاً می تواند احساس استرس و اضطراب را نیز افزایش دهد و جای تعجب نیست که بسیاری از افراد برای خلاصی و تخلیه ی این حس ها به سمت غذا می روند......

این سال از بسیاری جهات استرس زا بوده است. بیشتر در خانه ماندن و احساس انزوا قطعاً می تواند احساس استرس و اضطراب را نیز افزایش دهد و جای تعجب نیست که بسیاری از افراد برای خلاصی و تخلیه ی این حس ها به سمت غذا می روند.غذا خوردن احساسی، یعنی خوردن به عنوان پاسخ به یک حالت عاطفی به جای گرسنگی ، می تواند راهی برای کنار آمدن با ان حالت عافی باشد.

تاثیر پاندمی بر غذا خوردن عصبی!

علاوه بر این ، استرس مداوم سطح کورتیزول را افزایش می دهد که می تواند اشتها و قند خون را افزایش دهد و باعث می شود بیش از حد معمول غذا بخورید. حتی تماشای بیش از حد  فیلم یا سریال مورد علاقه تان که به عنوان راهی برای کاهش بی حوصلگی یا استرس است نیز می تواند تمایل به غذا خوردن را تحریک کند.

چگونه جلوی غذا خوردن احساسی را بگیریم

چگونه می توانید غذا خوردن احساسی را کنترل کنید؟

به علائم گرسنگی و سیری توجه کنید. از خود بپرسید آیا می خواهید غذا بخورید زیرا گرسنه اید یا کسالت / استرس/ اضطراب و… دارید و سعی کنید از مقیاس گرسنگی استفاده کنید ، که سطح گرسنگی شما را در مقیاسی از ۱ تا ۱۰ درجه بندی می کند .غذا خوردن با ذهنی آگاهانه را تمرین کنید. این به معنای غذا خوردن و انجام کار دیگری مانند چرخیدن در شبکه های اجتماعی یا تماشای تلویزیون است. در لحظه حاضر باشید و به طعم ، بو و بافت غذای خود توجه کنید.

داشتن خواب کافی نیز باید از اهداف شما باشد، به خصوص اگر برنامه روزانه شما کاملا متفاوت از قبل از همه گیری بیماری باشد.

به روال عادی و استاندارد خود پایبند باشید و حتماً فعالیت بدنی را نیز در برنامه تان داشته باشید ، حتی اگر این فعالیت رقص ، راه رفتن در خانه یا استفاده از فیلم های ورزشی باشد.اگر احساس انزوا باعث پرخوری شما می شود ، با دیگران تماس بگیرید.

تمام تلاش خود را بکنید تا غذاهای سالمی در خانه تان داشته باشید. اگر هنگام تماشای تلویزیون دوست دارید میان وعده بخورید ، به دنبال سبزیجات کم کربوهیدرات و نوشیدنی های بدون قند باشید که می توانند بدون کالری اضافی و کربوهیدرات شما را سیر کنند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید