فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 73

بیماری شانه منجمد چیست؟

آیا دستتان به سختی به پشتتان میرسد؟ آیا شما سخت می توانید دکمه ی پشت پیراهن خود را ببندید ؟ آیا شب هنگام تلاش برای خوابیدن شانه شما بیشتر درد می کند...؟

آیا دستتان به سختی به پشتتان میرسد؟ آیا شما سخت می توانید دکمه ی پشت پیراهن خود را ببندید ؟ آیا شب هنگام تلاش برای خوابیدن شانه شما بیشتر درد می کند؟ آیا به علت درد شانه از بعضی از فعالیت ها خودداری میکنید؟ در این صورت ، ممکن است شما یک بیماری دردناک و در عین حال رایج به نام کپسولیت چسبنده را تجربه کنید که به آن شانه منجمد نیز می گویند.

بیماری شانه منجمد چیست؟

شانه منجمد چیست؟

شانه منجمد وضعیتی است که باعث درد و سفتی مفصل شانه می شود. با گذشت زمان ، توانایی حرکت شانه شما کاهش می یابد و ممکن است به حدی برسد که شانه شما به معنای واقعی کلمه "یخ زده" شود. شانه منجمد همان آرتروز نیست.

مفصل شانه شما یک مفصل گوی و کاسه است ، دقیقاً مانند مفصل ران شما. مفصل توسط یک کپسول رباط پوشانده شده است. هنگامی که حالت شانه منجمد ایجاد می شود ، به این معنی است که کپسول و رباط ها متورم و سفت می شوند و حرکت شانه را دشوار یا حتی غیرممکن می کنند.

چه کسی در معرض خطر ابتلا به شانه منجمد است؟

افراد در سنین ۴۰ تا ۶۰ سالگی احتمال ابتلا به رشانه منجمد را دارند و این وضعیت بیش از مردان در زنان دیده می شود. علاوه بر این ، اگر موارد زیر را داشته باشید ، خطر ابتلا به آن در شما بیشتر است:

• آسیب روتاتور کاف

• بازوی شکسته

• سکته

• آسیب دیدگی شانه

• عمل جراحی

برخی شرایط پزشکی نیز احتمال یخ زدگی شانه را افزایش می دهد ، از جمله:

• دیابت

• بیماری تیروئید (تیروئید کم کار یا زیاد)

• بیماری های قلبی

• بیماری پارکینسون

• بیماری سل

• تغییرات هورمونی

همانطور که می بینید ، ابتلا به دیابت یک عامل خطر است. تصور می شود که قندخون کنترل نشده ممکن است باعث تغییراتی در بافت پیوندی شود ، که به نوبه خود می تواند احتمال ابتلا به این بیماری دردناک را افزایش دهد. طبق گفته ی انجمن دیابت آمریکا ، ۱۰ الی ۲۰ درصد افرادی که دیابت دارند دچار شانه منجمد نیز می شوند. و در صورت بروز ، علائم بسیار شدید است.

علائم شانه منجمد چیست؟

علائم شانه منجمد اغلب در سه مرحله نشان داده می شود:

مرحله دردناک ("انجماد"): حرکت دادن شانه باعث درد می شود و ممکن است متوجه شوید دامنه حرکت شما محدود شده است. همچنین ممکن است دچار اسپاسم عضلانی شوید. این مرحله ممکن است از شش هفته تا ۹ ماه طول بکشد.

مرحله یخ زده: درد شانه ممکن است بهبود یابد ، اما در شانه تان احساس سفتی می کنید. این مرحله حدود چهار تا شش ماه طول می کشد

مرحله ذوب شدن: دامنه حرکت شما بهبود می یابد. این مرحله حدود شش ماه تا دو سال طول می کشد.

درد و سفتی ناشی از شانه منجمد می تواند در ابتدا به طور خفیفی آزار دهنده باشد. با گذشت زمان ، متوجه خواهید شد که این موضوع می تواند به طور جدی بر توانایی شما در انجام کارهای ساده مانند لباس پوشیدن ، دوش گرفتن یا حتی کار تأثیر بگذارد. به عنوان مثال اگر انسولین مصرف کنید ، ممکن است دریابید که دیگر نمی توانید انسولین را در بازوی خود تزریق کنید.

شانه منجمد می تواند عود کند و گرچه معمولاً فقط روی یک شانه تأثیر می گذارد ، اما می تواند روی دو شانه نیز تأثیر بگذارد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست. 

منابع:

diabetesselfmanagement

دیدگاه تان را بنویسید

 

x