فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1337

مواد غذایی مفید برای نوروپاتی دیابتی ها!

یکی از روشهای طبیعی برای مدیریت نوروپاتی دیابتیک اصلاح رژیم غذاییه. رژیم غذایی سرشار از منابع گیاهی٬امگا ۳ ٬غلات کامل٬ویتامین ب ۱۲ و اسید ها چرب به عملکرد سیستم عصبی بدن کمک میکنه ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد مواد غذایی مفید برای نوروپاتی دیابتی ها، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

یکی از اختلالات خیلی رایج در بیماران دیابتی وقتی که قندشان کنترل نمیشود، نوروپاتی دیابتی و یا همان درگیری اعصاب محیطی میباشد که همراه با درد سوزش و گزگز اندام‌ها٬ عمدتاً پا و دست ها همراه است.

این اختلال آزار دهنده است برای یک فرد مخصوصا شب در هنگام خواب که این دردها در واقع آسایش او را مختل میکند.حال اگر بیماری با نوروپاتی دیابتی رژیم غذایی میخواهد،آیا ما باید به رعایت نکات خاصی در رژیم غذایی فرد توجه کنیم و کلاً این اطلاعات برای تنظیم برنامه غذایی برای ما چقدر اهمیت دارد؟

مواد غذایی مفید برای نوروپاتی دیابتی ها!

وقتی فردی می‌گوید من نوروپاتی دیابتی دارم، یعنی این فرد نتوانسته رژیم غذایی خود را با درمان دارویی هماهنگ کند و اولین جایی که ما باید تمرکز کنیم در واقع این است که  بتوانیم نوسانات قند خون فرد را در طی روز کنترل کنیم٬ پس آموزش‌هایی که باید یاد بگیرد که با توجه به وضعیت وزنی٬ داروی مصرفی و  ترکیب دریافت غذا در وعده‌های غذایی باید  چگونه باشد؟ 

همچنین ببینید:

بادمجان و کلاهک بادمجان قندخون رو کاهش میده؟

پس قدم اول همان کنترل قند است، مطالعات مختلف به ما می‌گوید که معمولاً دیده شده وقتی که رژیم غذایی فرد به سمت رژیم کم چرب میرود و بر پایه رژیم غذایی گیاهی باشد معمولا به کاهش نوروپاتی کمک میکند و اتفاقاً این را به راحتی  میتوان توجیه کرد چون معمولا برای اینکه اعصاب بتواند خودشان را بازسازی کنند و در واقع عروق سالم‌تری داشته باشیم نیاز به منابعی داریم٬ نیاز به ویتامین ب ۱ ،ب ۶، به فولات،ب ۱۲ و غیر از ب ۱۲ اکثر این  منابع را میتوانیم از حبوبات ٬دانه ها مثل بادام زمینی، گردو،کنجد،تخم کتان دریافت کنیم. ما به منیزیم نیاز داریم و منیزیم  عمدتاً در وسط مولکول کلروفیل که رنگ سبز به گیاهان می دهد،یافت میشود. به خاطر همین استفاده کردن از اسفناج، بروکلی خیلی کمک کننده است ، همین طور استفاده کردن از مخمر و نان های تخمیر شده را برای اینها توصیه می‌کنیم، روغن اینها را هم  خیلی تاکید می‌کنیم، روغن‌هایی که جامد هستند را نباید اصلا استفاده کنید، روغن جامد فقط بحث روغن نباتی هیدروژنه نیست ، که این سم است. ولی چربی‌های اشباع،یعنی چربی هایی که شما اطراف گوشت میبینید روغنی که در محیط و چربی که در محیط جامد است ، برای کسی که نوروپاتی دیابتی دارد استفاده کردن  از آن مفید نیست. 

همچنین ببینید:

هر نوع دارویی که متفورمین داره حالت تهوع میده بهم !

استفاده کردن از مکمل ها هم خیلی شواهد متعددی در مورد شان وجود دارد.

ب۱۲ کمک کننده است ،و اگر فردی نتواند از طریق غذا به میزان کافی آن را دریافت کند٬ مکملش را میتواند استفاده کند ، بقیه مکمل ها مثل : کوکیوتن میتواند موثر باشد، آلفا لیپوئیک اسید٬ منابع غذایی آن در اسفناج بروکلی و مخمر وجود دارد .در مورد ال استیل کارنیتین باید دقت کنیم بدن ما خودش کارنیتین را میسازد، کارنیتینی که برای بازسازی اعصاب لازم است و اگر فردی وارفارین ،داروهای هایپو تیروئید میخورد نباید از مکمل استفاده کند، همیشه وقتی می خواهیم از مکمل ها استفاده کنیم باید حواسمان به داروهای دیگر و بیماری‌های زمینه‌ای دیگر باشد.

نکته دیگری که خیلی آسیب به نوروپاتی دیابتی میزند مصرف الکل است و قطعاً در مصرف الکل باید دقت شود، مصرف قندهای مصنوعی هم به نظر می آید که برای نوروپاتی دیابتی ها مفید نیست و در واقع سعی می کنیم که آن را حذف کنند . استفاده از فلفل به جهت کپسایسینی که در آن وجود دارد گفته میشود که مناسب است، ولی باز هم باید به مزاج و ذائقه افراد توجه کنیم و معمولاً به صورت حتی کرمهای موضعی ممکن است از ترکیبات کپسایسین برای کاهش درد استفاده شود، در هر صورت وقتی که ما درد داریم باید رژیم را به سمت رژیم ضد التهابی ببریم  و رژیم ضد التهابی رژیمی است که سرشار از منابع گیاهی و کم‌چرب مخصوصاً موادی که فاقد چربی های اشباع است٬ باشد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x