فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 221

COVID-19 و HHS

وجود ویروس کرونا می تواند باعث ترشح هورمون ها ، به ویژه گلوکاگون و کورتیزول شود که منجر به افزایش سطح قند خون می شوند...

وجود ویروس کرونا می تواند باعث ترشح هورمون ها ، به ویژه گلوکاگون و کورتیزول شود که منجر به افزایش سطح قند خون می شوند. محققان همچنین کشف کرده اند که ویروس کرونا منجر به تولید مقادیر بیشتری سیتوکین در افراد دیابتی می شود. سیتوکین ها پروتئین هایی هستند که در روند التهابی نقش دارند. تصور می شود که یک عفونت COVID-19 به دلیل این واکنش التهابی شدید و در نتیجه "طوفان سیتوکین" ، حتی در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که بیماری شان به خوبی کنترل شده ، با تحریک HHS در ارتباط است.

COVID-19 و HHS

جلوگیری

HHS  شرایط بسیار جدی است که در صورت عدم درمان می تواند عواقب ناگواری به همراه داشته باشد. خوشبختانه روشهایی برای جلوگیری از این حالت وجود دارد:

علائم و نشانه های  HHS را بدانید.

داروهای دیابت (از جمله انسولین) را طبق تجویز خود مصرف کنید ، خصوصاً در مواردی که بیمار هستید.

هنگام بیماری اغلب سطح قند خون خود را بررسی کنید. اگر سطح قند خون شما برای دو یا بیشتر بیش از ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر است ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود در مورد مراحل بعدی صحبت کنید.

حتی اگر COVID-19 دارید و علائمی ندارید ، مهم است که در مصرف داروهای دیابت و بررسی منظم قند خون خود کوشا باشید.

اگر مبتلا به دیابت نوع ۱ هستید ، در صورت بیماری یا استرس ، میزان کتون ها را بررسی کنید. اگر دیابت نوع ۲ دارید و انسولین مصرف می کنید ، با مشاور یا ارائه دهنده خدمات دیابت خود صحبت کنید تا بفهمید که آیا باید میزان کتون را بررسی کنید یا خیر.

مایعات بدون قند زیادی بنوشید.

تمام تلاش خود را انجام دهید تا برنامه غذایی معمول خود را دنبال کنید. اگر قادر به خوردن نیستید ، نوشیدنی های بدون قند را با نوشیدنی های حاوی شکر ، مانند گیاه زنجبیل یا آب سیب جایگزین کنید.

همیشه با خود نوعی شناسنامه پزشکی به همراه داشته باشید.

در مورد واکسیناسیون خود به روز باشید.

در مورد علائم و نشانه های HHS به یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بگویید تا به آنها در شناخت این وضعیت کمک کند تا آنها در صورت ضرورت بتوانند به شما کمک فوری کنند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x