فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 213

اچ آی وی و دیابت!

افراد مبتلا به HIV بیشتر از افراد فاقد این بیماری به دیابت مبتلا می شوند. یک مطالعه نشان داده است که دیابت در افراد مبتلا به HIV تا چهار برابر بیشتر است...

افراد مبتلا به HIV بیشتر از افراد فاقد این بیماری به دیابت مبتلا می شوند. یک مطالعه نشان داده است که دیابت در افراد مبتلا به HIV تا چهار برابر بیشتر است.

اچ آی وی و دیابت!

دیابت یک مشکل بهداشتی رایج است. بسیاری از موارد احتمال ابتلای شما را بیشتر می کند ، از جمله دیابت در خانواده ، اضافه وزن و پیر بودن. اما برخی از افراد مبتلا به HIV در سنین پایین و بدون اضافه وزن به دیابت مبتلا می شوند.

چرا خطر ابتلا به دیابت در افراد مبتلا به ایدز افزایش می یابد؟

یکی از دلایل ابتلای بیشتر افراد به اچ آی وی و دیابت در حال حاضر این است که تشخیص و درمان بهتر اچ آی وی به این معنی است که افراد مبتلا به این عفونت امروز عمر طولانی تری دارند. همانطور که افراد مبتلا به HIV بیشتر عمر می کنند ، تعداد بیشتری از آنها به همان دلایلی که دیگران مبتلا به دیابت هستند ، به این بیماری مبتلا می شوند. برخی تخمین ها نشان می دهد که به طور متوسط ​​، افرادی که زودتر به ویروس HIV مبتلا می شوند می توانند تقریباً به اندازه افراد بدون HIV زندگی کنند.

اما برخی موارد احتمال ابتلا به دیابت را در افراد مبتلا به HIV بیشتر می کند.

افزایش قند خون از عوارض جانبی برخی از داروهایی است که HIV را درمان می کنند. پزشکان قند خون بالا را قند خون می نامند. اگرچه افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده قند خون بالایی نیز دارند ، شما می توانید بدون داشتن دیابت قند خون بالا داشته باشید. اما افرادی که برخی از این داروها را مصرف می کنند ممکن است بیشتر در معرض خطر افزایش قند خون و دیابت باشند. به نظر نمی رسد داروهای جدید HIV با همان میزان خطر همراه باشند.

برخی از داروهایی که برای درمان اچ آی وی استفاده می شوند ممکن است باعث افزایش وزن در افراد شوند. از آنجا که افزایش وزن خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد ، این امر ممکن است افراد مبتلا به HIV را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به  دیابت قرار دهد.

بسیاری از افراد مبتلا به HIV به عفونت هپاتیت C نیز مبتلا هستند. هپاتیت C با دیابت ارتباط دارد.

افراد مبتلا به HIV در نتیجه عفونت دچار التهاب می شوند. این التهاب ممکن است در پیشرفت دیابت نقش داشته باشد.

چگونه پیشگیری و درمان صورت بگیرد؟

کارشناسان توصیه می کنند قبل از شروع درمان HIV ، افراد مبتلا به HIV قند خون خود را چک کنند. پزشک شما ممکن است بخواهد مرتباً قند خون شما را بررسی کند تا مطمئن شود قند خونتان در سطح سالمی قرار دارد .

اگر مبتلا به اچ آی وی و قند خون یا دیابت هستید ، ممکن است در درمان شما تأثیر بگذارد. افرادی که قند خون بالایی دارند ممکن است لازم باشد از مصرف برخی داروهای HIV اجتناب کنند. برخی از داروهای رایج دیابت مانند متفورمین قند خون را کنترل می کنند. اما افراد مبتلا به اچ آی وی ممکن است به همان شیوه ای که بدن افراد بدون اچ آی وی واکنش میدهد ، به درمان دیابت پاسخ ندهند.

برخی از داروهایی که برای کاهش قند خون استفاده می شوند نیز ممکن است با درمان هایی که برای کنترل HIV استفاده می شود تداخل داشته و باعث افزایش وزن یا سایر اثرات ناخواسته شوند. برای مهار این خطرات و یافتن ترکیبی از روش های درمانی که برای شما مفید است با پزشکان خود مشورت کنید.

پیشگیری از دیابت

اگر به اچ آی وی مبتلا هستید و نگران ابتلا به دیابت هستید ، بهتر است با پزشک خود در مورد این خطر و آنچه می توانید برای محافظت از سلامتی خود انجام دهید صحبت کنید. بهترین راه برای پیشگیری یا به تأخیر انداختن دیابت مراقبت از خود با درست غذا خوردن ، ورزش و مصرف داروهای خود طبق دستور پزشک است.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید