فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1289

افراد دیابتی چه زمانی و چقدر میوه استفاده کنند؟

مصرف میوه برای افرد دیابتی و غیر دیابتی تفاوت زیادی نداره٬ بیشتر نوع میوه مصرفی و مقدار مصرف اون متفاوته ...

 با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه افراد دیابتی چه زمانی و چقدر میوه استفاده کنند؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

فرد دیابتی چه زمانی و چقدر میوه مصرف کند؟

یکی از سوالات چالش برانگیز افراد دیابتی زمان مصرف میوه است.

در مورد اینکه فرد دیابتی کی و چه موقع میوه بخورد؟ فرق زیادی بین فرد دیابتی با یک فرد غیردیابتی در مورد زمان میوه خوردن وجود ندارد، همانطور که یک فرد غیر دیابتی در وعده صبحانه ،برای میان وعده صبح و تا قبل از ساعت ۱۱ صبح میوه مصرف میکند، برای فرد دیابتی هم تفاوتی ندارد.

افراد دیابتی چه زمانی و چقدر میوه استفاده کنن؟

همانطور که در سالاد یه فرد غیر دیابتی می توان از انگور و سیب استفاده کرد برای فرد دیابتی هم میتوان استفاده کرد . همانطور که به غیر دیابتی پیشنهاد می کنیم قبل از ورزش میوه استفاده کند به فرد دیابتی هم پیشنهاد می‌کنیم میوه را قبل از ورزش استفاده کند.

همانطور که برای میان وعده عصر یک فرد غیر دیابتی میوه میگذاریم برای فرد دیابتی هم میتوان گذاشت،همانطور که بعد از شام برای فرد غیر دیابتی میوه میگذاریم برای دیابتی هم میتوان گذاشت.

همچنین ببینید:

دیابتی ها می توانند موز بخورند؟

اما نکته مهم٬توجه به FBS فرد دیابتی ، A1C، رژیم دارویی، نوع انسولین می باشد، تا بتوان تعیین کرد چه میوه ای  و چه مقدار و در کنارآن چه چیزی باشد.

قطعا در صبحانه اگر A1C و FBS  فرد اجازه بدهد تا حد ممکن تا وعده پیش از نهار میوه قرار می دهیم.به جهت اینکه میوه ها تجهیزات آبرسانی  دارند ، آنتی اکسیدان هایی که دارند خیلی از اهداف را برای سلامتی یک فرد دیابتی  تامین می‌کند. پس به فرد پیشنهاد میشود که حتما صبح از میوه هایی استفاده کند که نمایه گلایسمی و لودگلایسمی پایینی دارند. یک فرد دیابتی باید لیست نمایه گلایسمی و لودگلایسمی را داشته باشد . این اطلاعات قابل دسترسی است و در سایت ها قابل دانلود هست.

همچنین ببینید:

قرص انسولین کی به بازار می آید؟

میوه ای مثل سیب در حال حاضر در اکثر مناطق کشور وجود دارد، سیب نمایه گلایسمی پایینی دارد و برای صبح استفاده از سیب و دارچین خیلی پیشنهاد میشود.

انگور با اینکه خیلی‌ها فکر می‌کنند برای دیابتی ها سم است اما میتوان در حد چند حبه کنار پنیر در وعده صبحانه قرار داده شود و  خیلی احساس خوبی به فرد میدهد.

در فصل مرکبات میتوان از پرتقال ، نارنگی استفاده کرد، هنوز در برخی جاها هلو و آلو است، هلو و آلو نمایه گلایسمی پایینی دارد و فرد دیابتی میتواند استفاده کند.

در فصل تابستان از گیلاس و آلبالو و توت فرنگی استفاده کند.

از گلابی میتوان استفاده کرد،فصل کیوی می شود٬ میتوان از کیوی استفاده کرد.

میوه هایی که نمایه گلایسمی آنها بالاهست مثل: هندوانه و یا ملون ها مقدارش حتما با توجه به وزن و وضعیت قند و A1C تنظیم میشود و آنها را در وعده‌های عصر فرد دیابتی قرار می‌دهیم .

در کنار میوه ها برای فردی که نوسان زیاد قند خون دارد حتما از ترکیابتی که پروتئین دارند استفاده می‌کنیم از دانه ها استفاده می کنیم، مثلاً استفاده کردن از سالاد میوه ای که کمی هم ماست یا کنجد دارد استفاده می‌کنیم و برای فرد دیابتی کمک کننده است.

اگر فرد دیابتی شب دارد انسولین میزند که نیمه های شب افت قند خون پیدا می کند راحت تر میتوان برای این فرد از یک میوه ای که نمایه گلایسمی متوسط دارد استفاده کرد.

اما اگر فرد دیابتی دیر شام میخورد و صبح قند خون بالا دارد دیگر  نمیتوان میوه آخر شب را برای این فرد استفاده کرد.

در نتیجه مصرف میوه در فرد دیابتی و غیردیابتی آنچنان  تفاوت ندارد و  بیشتر نوع مصرف میوه و مقدار مصرف میوه است که حتماً باید با توجه به شرایط فرد شخصی سازی شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x