فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1221

طرز تهیه بستنی بدون قند!

قند یکی از معضلات رژیم غذایی برای تمامی افراد مخصوصاً افراد مبتلا به دیابت است. اگه به بستنی علاقمندید اما به دلیل قند و شکر موجود در اون نمیتونید بستنی میل کنید٬ میتونید بستنی بدون شکر مصرف کنید ...

به طور متوسط ​ بستنی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممنوع نیست.افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید در نظر بگیرند که بستنی چگونه بر سطح قند خون آنها تأثیر می گذارد، زیرا کنترل قند خون برای مدیریت دیابت بسیار مهم است.در حالی که استفاده از وعده های کوچک بستنی به عنوان بخشی از رژیم متعادل و سالم خطرناک نیست، تصمیم گیری در مورد انواع آنها نیاز به توجه دقیق دارد.

طرز تهیه بستنی بدون قند!

 

انتخاب بین طیف گسترده ای از محصولات بستنی موجود می تواند برای افراد مبتلا به دیابت دشوار باشد. آنها باید تعداد کربوهیدرات ها، تعداد کالری و محتوای چربی موجود در محصول و همچنین اندازه سرو را در نظر بگیرند.

بستنی وانیلی و شکلاتی هر دو حاوی 20 گرم (گرم) کربوهیدرات در هر نصف فنجان است.در بعضی از بستنی ها طعم ها را بدون قند اضافه می کند. با این حال این گونه ها حاوی شیرین کننده های مصنوعی متعددی هستند که هنوز هم می توانند قند خون را افزایش دهند.

همچنین ببینید:

فواید سویا برای مبتلایان به دیابت!

بستنی به عنوان یک دسر شیرین، معمولاً دارای کربوهیدرات بالایی از قندهای تصفیه شده و فرآوری شده است. مصرف کربوهیدرات توصیه شده روزانه بر اساس عوامل متعددی از جمله موفقیت کنترل گلوکز، داروها، قد، وزن و سطح فعالیت متفاوت است.

با پزشک متخصص خود در مورد مصرف ایده آل کربوهیدرات مشورت کنید.

افراد مبتلا به دیابت که رژیم غذایی محدودی از کربوهیدرات را دنبال می کنند باید میزان مصرف کربوهیدرات را کاملاً ثبت کنند.کسانی که قصد دارند یک وعده بستنی به عنوان دسر بخورند باید مطمئن شوند که یک وعده کربوهیدرات کمتر در خارج از آن مصرف می کنند. 

برخی از مارک ها و طعم های بستنی نیز دارای چربی اشباع بالایی هستند. از آنجا که افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض بیماری های قلبی هستند محدود کردن سایر غذاهای حاوی چربی اشباع در روزی که میخواهند بستنی بخورند راهی برای جلوگیری از تجویز توصیه شده است.فردی که مبتلا به دیابت است و قصد دارد از بستنی به صورت  روزانه استفاده کند، باید با متخصص تغذیه در مورد راه هایی که آن را در برنامه رژیم غذایی قرار می دهد صحبت کند.

بیشتر بستنی ها دارای مقدار زیادی شکر افزوده هستند، به طور کلی این ماده غذایی را می توان برای افراد مبتلا به دیابت محدود یا از آن خودداری کرد.

یکی از اولین عواملی که هنگام انتخاب بستنی باید به آن توجه کرد، میزان کل کربوهیدرات ها در برچسب اطلاعات تغذیه است. این عدد به طور مستقیم بر قند خون تأثیر می گذارد، بنابراین افرادی که گلوکز را کنترل می کنند باید اندازه وعده را محدود کنند.باید بدانیم بستنی چگونه در برنامه کلی رژیم غذایی جای می گیرد. در اینجا چند عامل برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند باید در نظر گرفته شود:

یک وعده بستنی با 15 گرم کربوهیدرات معادل 1 وعده کربوهیدرات است. هر کربوهیدرات موجود در بستنی به عنوان هدف کلی کربوهیدرات در روز محسوب می شود، که برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

پروتئین و چربی موجود در بستنی می تواند به کاهش جذب قند کمک کند. انتخاب بستنی با پروتئین و چربی بیشتر ممکن است بر انتخاب گزینه کم چرب ترجیح داده شود. پس توجه به مصرف چربی اشباع شده در طول روز توصیه می شود. بستنی پر چرب دارای مقادیر بیشتری چربی اشباع شده است.یک قسمت مناسب بستنی برای افراد مبتلا به دیابت بسیار کوچک است، منظور معمولاً نصف فنجان است. فرد مبتلا به دیابت باید اندازه مناسب غذا را رعایت کند تا بداند دقیقاً چه مقدار کربوهیدرات مصرف می کند.

 

مواردی که باید به آنها توجه کرد:

طیف گسترده ای از مارک ها و طعم ها در دسترس است.

هنگام انتخاب بستنی در فروشگاه به عوامل زیر توجه کنید:

قند کم

بهترین بستنی برای افراد مبتلا به دیابت دارای کمترین میزان قند در هر وعده بدون توجه بر شیرین کننده های مصنوعی است. برای بررسی میزان قند در یک بستنی خاص، به کل کربوهیدرات های موجود در برچسب تغذیه و لیست مواد تشکیل دهنده توجه کنید.برای افراد مبتلا به دیابت بهترین انتخاب بستنی با کمتر از 20 گرم کربوهیدرات در یک وعده نصف فنجان است.

 

برچسب ها

تقریباً هر برند بستنی دارای اطلاعات زیادی روی بسته است.افراد مبتلا به دیابت ممکن است برچسب محصولاتی پیدا کنند که دارای قند کاهش یافته یا نصف کالری بستنی معمولی است. اگرچه ممکن است ادعاها درست باشند، اما محتوای قند واقعی ممکن است هنوز بسیار بیشتر از مقدار توصیه شده در هر وعده باشد.

 

سطح چربی و پروتئین

میزان پروتئین و چربی موجود در بستنی می تواند تأثیر مستقیمی بر سرعت جذب قند در بدن داشته باشد.

همچنین ببینید:

مبتلایان به دیابت باید با چه شرایطی بستنی بخورند!؟

طرز تهیه بستنی بدون قند

مواد لازم:

 1 فنجان شیر کامل

 1/2 فنجان شهد آگاو

 2 عدد تخم مرغ

 2 فنجان خامه

 1-1/2 قاشق چایخوری عصاره وانیل

مرحله 1:

در یک قابلمه کوچک شیر و شهد آگاو را با حرارت متوسط ​​و کم هم بزنید. بگذارید شیر شیرین و داغ شود تا حباب ها در لبه های ظرف شکل بگیرند.

نکته: شهد آگاو جایگزین شربت به جای شکر سفید است. این شاخص گلیسمی بسیار پایینی دارد، به این معنی که باعث افزایش قند خون شما نمی شود، اما همچنان به اندازه قند سفید دارای کالری متراکم است.

 

مرحله 2: تخم مرغ ها را در دمای محیط قرار دهید. بعد تخم مرغ را در یک کاسه کوچک مخلوط کنید. به آرامی مقدار کمی شیر شیرین شده به تخم مرغ ها اضافه کنید و مرتباً هم بزنید. مواد را در قابلمه ای بریزید و روی حرارت ملایم هم بزنید. به هم زدن ادامه دهید تا مخلوط غلیظ شود.

نکته: اگر بستنی شکلاتی دوست دارید میتونید در مرحله ای که تخم مرغ را مخلوط کردید شکلات نیز بریزید. نوع شکلات باید بدون قند باشد. بسته به شیرینی شکلات استفاده شده، ممکن است مجبور شوید مقدار شهد  را کم یا زیاد کنید.

 

مرحله 3: مخلوط را خنک کنید.

در حالی که مخلوط روی حرارت است، یک کاسه بزرگ و تابه بردارید، به نحوی که کاسه به راحتی در تابه قرار گیرد. تابه را پر از یخ کنید.هنگامی که مخلوط بستنی به غلظت دلخواه رسید آن را از قابلمه به داخل کاسه بریزید و مخلوط بستنی را برای حدود دو دقیقه هم بزنید، سپس خامه و عصاره وانیل را با آن مخلوط کنید.سپس روی کاسه  را بپوشانید و آن را به مدت چند ساعت و یا یک شب کامل در یخچال بگذارید تا کاملا خنک شود.

 

مرحله 4: فریز کردن

هنگامی که مخلوط بستنی شما کاملاً خنک شد آن را در بستنی ساز خود بریزید تا دو سوم آن پر شود. سپس آن را فریز کنید. هنگامی که بستنی منجمد شد آن را در یک ظرف مخصوص فریزر قرار دهید و به مدت 2-4 ساعت دوباره در فریزر قرار دهید.

نکته: بستنی خود را بیش از حد نپزید وگرنه می تواند یخ بزند. بستنی ساز به بستنی شما بافت فوق العاده ای می دهد، اما فریزر بهترین راه برای شکل گرفتن بافت بستنی است.

 

مرحله چهارم: سرو کردن

بعد از اینکه بستنی کاملا منجمد شد و شکل گرفت، آن را از فریزر بیرون بیارید. بستنی را با مقداری میوه تازه، بادام زمینی بو داده یا سایر مواد اضافی بدون قند سرو کنید.

 

روش دوم:

طرز تهیه بستنی بدون قند

موز 2 عدد

عسل 2 قاشق غذاخوری

خلال پسته یا پودر گردو یا هر چیز دیگر به دلخواه خودتان به میزان لازم

ابتدا موز را پوست گرفته و حلقه ای برش دهید.

حلقه های موز را در نایلون قرار دهید، سپس در فریزر بگذارید.

اجازه دهید موزها یخ بزنند، آنها را خارج کرده و در میکسر بریزید تا با عسل کاملا مخلوط شود

در این زمان بستنی آماده است و می توانید با عسل و خلال پسته و … تزیین کنید.

نکته: به جای موز هر میوه دیگر می توان استفاده کرد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

tasteofhome

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x