فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 197

معکوس کردن پیش دیابت

هیچ کس دوست ندارد به او گفته شود که پیش دیابت دارد. اما چنین تشخیصی به این معنی نیست که نمی توان کاری کرد...

هیچ کس دوست ندارد به او گفته شود که پیش دیابت دارد. اما چنین تشخیصی به این معنی نیست که نمی توان کاری کرد. یک مطالعه جدید از دانشگاه لستر در انگلستان نشان داده است که بزرگسالانی که ظرف یک سال از دریافت تشخیص بیماری پیش دیابت لاغر می شوند و یا سایز دور کمر خود را کاهش می دهند ، نسبت به بزرگسالانی که این کار را انجام نمی دهند ، بدنشان به طور قابل توجهی احتمال بازگشت به حالت طبیعی در تحمل گلوکز را دارد.

معکوس کردن پیش دیابت

محققان داده های مربوط به ۸۱۷  نفر با میانگین سنی ۶۰ سال (۵۳ درصد آنها زن بودند) را تجزیه و تحلیل کردند. در این گروه ، ۶۸٪ دارای اختلال در تحمل گلوکز ، ۱۸٪ دارای اختلال در سطح گلوکز ناشتا (IFG) و ۱۴٪ به هر دوی این موارد که نشانه های پیش دیابت هستند مبتلا بودند. این  افراد به مدت پنج سال هر سال از نظر وضعیت دیابت غربالگری می شدند (مگر اینکه قبل از اتمام پنج سال به دیابت مبتلا میشدند). پس از یک سال ، بیش از نیمی از بیماران (۵۴٪) وضعیت تحمل گلوکز در بدنشان به حالت طبیعی بازگشت. حدود ۴۰٪ هنوز در تحمل گلوکز اختلال داشتند و حدود ۶٪ به دیابت نوع ۲ مبتلا شدند.

جالب ترین یافته این بود که شرکت کنندگانی که در طول سال اول ۳٪ از وزن بدن خود را از دست داده یا بیش از ۳ سانتی متر از سایز دور کمر خود را از دست داده بودند ، دو برابر بیشتر از افرادی که این کاهش ها را نداشتند به وضعیت نرمال در تحمل گلوکوز نزدیک شدند. شرکت کنندگانی که وضعیت تحمل گلوکز در بدنشان در بازه زمانی یک ساله به حالت نرمال رسید ، در مقایسه با افرادی که بعد از گذشت یک سال هنوز در تحمل گلوکز اختلال داشتند ، کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت را بودند.

محقق اصلی این مطالعه یافته های تیم خود را خلاصه کرد و گفت: "این مطالعه بر اهمیت تشویق افراد دارای پیش دیابت به انتخاب شیوه زندگی سالم تأکید می کند و کاهش وزن یا کاهش سایز دور کمر ممکن است مهمترین قسمت این امر باشد. "

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید