فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 186

آزمایش مداوم قند خون در دیابت نوع ۲ لازم است؟

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یک روزمره ناخوشایند را تجربه می کنند که در آن باید انگشت خود را برای گرفتن خون ببرند تا بتوانند سطح قند خون خود را بررسی کنند. اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که ممکن است نیازی به این کار نباشد...

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یک روزمره ناخوشایند را تجربه می کنند که در آن باید انگشت خود را برای گرفتن خون ببرند تا بتوانند سطح قند خون خود را بررسی کنند. اما یک مطالعه جدید نشان می دهد که ممکن است نیازی به این کار نباشد.

آزمایش مداوم قند خون در دیابت نوع ۲ لازم است؟

هدف اصلی این کار نظارت بر اثرات انسولین درمانی است. اما بیشتر افراد دیابتی انسولین درمانی دریافت نمی کنند.اما حتی در این صورت هم هنوز به طور کلی به آنها توصیه می شود که این روش را دنبال کنند ، روشی که اخیراً موضوع بحث در جامعه دیابت بوده است. در مطالعه جدید محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی محاسن نیاز افراد دیابتی نوع ۲ را به آزمایش روزانه قند خون بررسی کردند.

برای این مطالعه که یک سال به طول انجامید ، محققان ۴۵۰ نفر از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را ثبت نام کردند و آنها را به سه گروه تقسیم کردند. گروه یک هیچ انددازه گیری قند خونی را انجام نداد. گروه دو یک بار در روز قند خون را اندازه گیری می کردند. گروه سه نه تنها روزانه قند خون را چک می کردند ، بلکه روزانه یک پیام اینترنتی با راهنمایی یا تشویق دریافت می کردند. پس از پایان سال ، محققان به سه نتیجه رسیدند. اول ، تفاوت معنی داری در کنترل قند خون در بین سه گروه وجود نداشت. دوم ، هیچ تفاوت قابل توجهی در کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی دیده نشد. سوم ، محققان تفاوت معنی داری در میزان قند خون پایین ، ویزیت اورژانس یا بستری شدن در بیمارستان مشاهده نکردند و در تعداد افرادی که مجبور به شروع انسولین درمانی در طول مطالعه شدند نیز تفاوتی ایجاد نشد.

محققان هشدار دادند که بیماران نباید فقط به دلیل این مطالعه  از آزمایش قند خون در خانه منصرف شوند. به گفته کاترینا دوناهو نویسنده ارشد این مطالعه  "بیماران و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی باید هر وضعیت منحصر به فردی را در نظر بگیرند تا تعیین کنند آیا نظارت بر قند خون در خانه مناسب است یا خیر" وی افزود با این حال نتایج مطالعه نشان می دهد که نظارت بر قند خون در دیابت نوع ۲ که تحت درمان با انسولین نیستند کاربرد محدودی دارد. در واقع برای اکثریت هزینه ها ممکن است بیشتر از مزایا باشد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x