فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1062

تفاوت شکر قهوه ای و سفید

شکر قهوه ای در واقع همان شکر سفید تصفیه شده است که مواد معدنی بیشتری دارد ولی ارزش غذایی ندارد ...

شکر قهوه ای در مقایسه با شکر سفید: تفاوت این دو چیست؟

شکر یک ماده طبیعی است که هزاران سال است بخشی از رژیم غذایی انسان بوده است.

در حالی که شکر انواع زیادی دارد ، شکر قهوه ای و شکر سفید از محبوب ترین گونه های آن هستند.

تفاوت شکر قهوه ای و سفید

این مقاله شکر قهوه ای و شکر سفید را مقایسه می کند تا به شما کمک کند تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام یک را انتخاب کنید.

 

تفاوت های تغذیه ای

با توجه به اینکه شکر سفید و قهوه ای از مواد یکسانی ( یا نیشکر یا گیاه چغندر قند) سرچشمه می گیرند ، کاملاً مشابه هستند.

در واقع بیشتر شکر قهوه ای مخلوطی از شکر سفید و ملاس است که نوعی شربت مشتق شده از قند است. ملاس مسئول رنگ تیره آن است و ارزش غذایی آن را کمی افزایش می دهد.

همچنین ببینید:

بررسی انسولین نوورپید/ عوارض و ویژگی های نوورپید

قابل توجه ترین تفاوت تغذیه ای بین این دو این است که شکر قهوه ای دارای مقدار کمی کلسیم ، آهن و پتاسیم نیز می باشد.

با این وجود ، مقادیر این مواد معدنی موجود در شکر قهوه ای ناچیز است ، بنابراین منبع خوبی از هیچ گونه ویتامین یا مواد معدنی نیست .

شکر قهوه ای همچنین دارای کالری کمی کمتر از شکر سفید است ، اما میزان این تفاوت بسیار ناچیز است. یک قاشق چای خوری (۴ گرم) شکر قهوه ای ۱۵ کالری دارد ، در حالی که همین مقدار شکر سفید ۱۶.۳ کالری دارد .

بنابراین گذشته از این تفاوت های جزئی ، آنها از نظر تغذیه ای مشابه هستند. تفاوت اصلی آنها در طعم و رنگ آنهاست.

شکرسفید و شکر قهوه ای متفاوت از هم تولید می شوند

شکر در آب و هوای گرمسیری که گیاهان نیشکر یا چغندر قند در آن رشد می کنند تولید می شود.

هر دو گیاه فرآیند مشابهی را برای تولید قند طی می کنند. با این حال ، روشهای مورد استفاده برای تبدیل آن ها به شکر قهوه ای و شکر سفید متفاوت است.

ابتدا ، آب قند هر دو محصول استخراج ، تصفیه و گرم می شود تا یک شربت غلیظ به نام ملاس به دست بیاید 

در مرحله بعد ، شکر متبلور شده سانتریفیوژ می شود تا بلورهای قند تولید شود. سانتریفیوژ دستگاهی است که برای جداسازی بلورهای قند از ملاس با سرعت زیادی می چرخد .

سپس شکر سفید بیشتر پردازش می شود تا ملاس اضافی آن حذف شود و کریستال های کوچکتر ایجاد شود. متعاقباً وارد یک سیستم تصفیه که اغلب با استخوان یا استخوانهای خرد شده حیوانات ساخته می شود ، می شود تا شکر سفید به دست بیاید .

شکر قهوه ای تصفیه شده در واقع همان شکر سفید است که ملاس دوباره به آن اضافه شده است. و شکر قهوه ای کامل و تصفیه نشده نسبت به شکر سفید تحت پردازش کمتری قرار گرفته است و این کار به آن اجازه می دهد تا بتواند مقداری ملاس و رنگ قهوه ای طبیعی خود را حفظ کند .

 

کاربردهای آشپزی

شکر سفید و قهوه ای را می توان به طرق مختلف در پخت و پز استفاده کرد.

در حالی که گاهی اوقات می توان آنها را به جای یکدیگر استفاده کرد ، اما ممکن است بر رنگ ، طعم یا بافت محصول نهایی شما تأثیر بگذارند.

ملاس موجود در شکر قهوه ای رطوبت را حفظ می کند ، بنابراین استفاده از آن باعث پخت نان های نرم و در عین حال متراکم تر می شود.

به عنوان مثال ، کوکی هایی که با شکر قهوه ای تهیه می شوند مرطوب تر و متراکم تر هستند ، در حالی که کوکی هایی که با شکر سفید تهیه می شوند به میزان بیشتری حجیم می شوند ، و اجازه می دهند هوای بیشتری به خمیر وارد شود و در نتیجه بافتی هوادارتر دارند.

همچنین ببینید:

برسی ویژگی ها و عوارض قرص گلوریپا

به همین دلیل ، شکر سفید در تعدادی از محصولات که نیاز به افزایش حجم دارند ، مانند موس ، سوفله و … استفاده می شود. در مقابل ، شکر قهوه ای برای محصولات متراکم تر مانند نان کدو سبز و کلوچه  استفاده می شود.

شکر سفید و شکر قهوه ای دارای طعم و رنگ متفاوتی هستند

تفاوت اصلی شکر سفید و قهوه ای در طعم و رنگ آنهاست.

تعویض شکر سفید با شکر قهوه ای در دستور غذا روی رنگ غذاها تأثیر می گذارد و رنگ کاراملی روشن یا قهوه ای به غذا می دهد .

برعکس ، پخت و پز با شکر سفید منجر به داشتن یک محصول با رنگ روشن می شود. بنابراین انتخاب شما بستگی به این دارد که می خواهید محصول نهاییتان به چه رنگ باشد.

شکر قهوه ای و سفید دارای طعم های متفاوتی هستند. شکر قهوه ای به دلیل افزودن ملاس ،طعم بیشتری دارد ، طعمی کاراملی یا تافی مانند. به همین دلیل ، در کیک ها و کلوچه های شکلاتی و همچنین کیک های میوه ای به خوبی عمل می کند.

از طرف دیگر ، شکر سفید شیرین تر است ، بنابراین برای رسیدن به طعم دلخواه خود می توانید به مقدار کمتری از آن استفاده کنید. عطر و طعم خنثی شکر سفید آن را به یک ماده همه کاره در پخت تبدیل می کند و در کیک های اسفنجی میوه ای و شیرینی های خیلی شیرین به خوبی عمل می کند.

 

کدام را باید انتخاب کنید؟

این که شما شکر سفید یا شکر قهوه ای را انتخاب کنید به ترجیح شخصی شما بستگی دارد ، زیرا طعم و رنگ تفاوت اصلی این دو است.

اگرچه شکر قهوه ای حاوی مواد معدنی بیشتری نسبت به شکر سفید است ، اما مقادیر این مواد معدنی بسیار اندک است و هیچ فایده ای برای سلامتی ندارد.

نکته مهم این است که تصور می شود که قند یک عامل موثر در اپیدمی چاقی و عامل اصلی بیماری هایی از از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی است.

به همین دلیل ، توصیه می شود بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از کالری روزانه خود را از قند دریافت نکنید. با این حال ، برای حفظ سلامت مطلوب ، مصرف قند باید محدود شود.

هنگام انتخاب بین شکر قهوه ای یا شکر سفید ، اجازه دهید ترجیحات شخصی شما را راهنمایی کند ، زیرا هر دوی اینها تأثیرات مساوی بر سلامت شما خواهند داشت.

 

نتیجه نهایی

شکر قهوه ای و سفید دو نوع از رایج ترین انواع شکر هستند.

در حالی که آنها متفاوت تولید می شوند و در نتیجه طعم ، رنگ و مصارف آشپزی متمایزی دارند ، اما برخلاف تصور رایج از نظر تغذیه ای تقریبا هیچ تفاوتی ندارند و مشابه هستند.

شکر قهوه ای کمی بیشتر از شکر سفید دارای مواد معدنی است اما این مقدار هیچ فایده ای برای سلامتی ندارد.

در حقیقت برای حفظ سلامت ، مصرف انواع قند باید محدود شود.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x