فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1060

برسی ویژگی ها و عوارض قرص گلوریپا

گلوریپا دارویی کنترل قند خون است گاهی مصرف یا تداخل دارویی باعث کاهش اثر یا حذف آن از بدن می شود ...

نحوه استفاده ازقرص گلوریپا

این دارو را به صورت خوراکی و بدون همراهی غذا طبق دستور پزشک مصرف کنید (معمولاً یکبار در روز در صبح) . مقدار مصرف بر اساس وضعیت پزشکی شما و پاسخ شما به درمان تعیین می شود.

به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا از بیشترین میزان اثربخشی آن بهره مند شوید . بهتر آن است که این دارو را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید.

برسی ویژگی ها و عوارض قرص گلوریپا

اگر وضعیت شما بهبود نیافت یا بدتر شد (مثلا قند خون شما خیلی بالا رفت و یا خیلی پایین آمد) این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

 

عوارض جانبی قرص گلوریپا

ادرار مکرر ، سرگیجه یا احساس گیجی و سبکی سر از عوارضی هستند که ممکن است رخ بدهند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه و احساس کاهش هوشیاری ، هنگام بلند شدن از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی این کار را انجام دهید .

همچنین ببینید:

فواید لوبیا قرمز برای دیابتی ها

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی بروز نداده اند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی ، از جمله: علائم عفونت مجاری ادراری (مانند سوزش، ادرار همراه با درد، تکرر ادرار ادرار صورتی رنگ یا خونی) ، علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در ادرار

و در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی از جمله: خستگی غیرمعمول ، تهوع و استفراغ ، درد معده و شکم و مشکل در تنفس ، فوراً از پزشک کمک بگیرید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد عفونت قارچی جدید در واژن یا آلت تناسلی شود. همچنین ممکن است باعث ابتلا به عفونت باکتریایی نادر اما بسیار جدی در ناحیه تناسلی و یا مقعدی (گانگرن فورنیر) شود. در صورت مشاهده علائم عفونت قارچی در واژن (مانند ترشحات غیرعادی واژن، سوزش، خارش) یا در آلت تناسلی (مانند قرمزی، خارش، تورم آلت تناسلی ، ترشح غیر معمول از آلت تناسلی) و در صورت احساس درد، قرمزی، تورم در ناحیه تناسلی یا مقعد ، همراه با تب یا احساس ناخوشی ، بلافاصله از پزشک کمک بگیرید.

قرص گلوریپا معمولاً باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) نمی شود. اگر این دارو با داروهای دیگر دیابت تجویز شود ، یا اگر کالری کافی دریافت نکنید ، یا اگر ورزشهای غیرمعمول و سنگینی انجام دهید ، ممکن است دچار افت قند خون شوید. با پزشک یا داروساز خود در مورد اینکه آیا دوز داروهای دیگر شما باید کاهش یابد یا خیر صحبت کنید. علائم کاهش قند خون شامل تعریق ناگهانی ، لرزش ، تند شدن ضربان قلب ، احساس گرسنگی ، تاری دید ، سرگیجه یا سوزن سوزن شدن دست و پا است. همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان فوری افت قند خون کاری عاقلانه و عادتی مفید است. اگر این اشکال از گلوکز را در دسترس ندارید ، با خوردن یک نوع قند سریع الجذب مانند قند ، عسل یا آب نبات  و یا نوشیدن آب میوه و نوشابه ی غیر رژیمی قند خون خود را به سرعت افزایش دهید .. برای جلوگیری از کاهش قند خون ، وعده های غذایی را طبق برنامه و منظم مصرف کنید و مصرف هیچ وعده غذایی را حذف نکنید. با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید تا آگاه شوید که در صورت مصرف نکردن یک وعده ی غذایی باید چه کاری انجام دهید.

همچنین ببینید:

دیابت ملیتوس چیست؟ علائم و درمان

علائم قند خون بالا (هیپرگلیسمی) شامل تشنگی ، افزایش ادرار ، گیجی ، خواب آلودگی ، گرگرفتگی ، تند شدن تنفس و بوی میوه ای مانند در نفس است. در صورت بروز این علائم ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما ممکن است تشخیص دهد که شما نیاز به تنظیم مجدد داروهای دیابت تان دارید .

این دارو ممکن است باعث از دست دادن بیش از حد آب بدن (کم آبی بدن) شود. این امر می تواند منجر به آسیب جدی کلیه ها شود. مایعات فراوان بنوشید تا از بروز کم آبی در بدن تان جلوگیری کنید. اگر با مصرف این دارو مانند قبل قادر به نوشیدن مایعات نیستید و یا به روش های غیر معمولی مانند استفراغ ، اسهال یا تعریق زیاد مایعات بدنتان از دست می رود، فوراً این موضوع را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. همچنین در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن ، مانند کم شدن ادرار ، خشکی دهان ، تشنگی غیرمعمول ، تند شدن ضربان قلب ، یا سرگیجه و سبکی سر و غش ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی ، فوراً از پزشک کمک بگیرید ، از جمله: بثورات ، خارش و تورم (به ویژه در ناحیه ی صورت ، زبان و گلو)، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس.

این لیست یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده است ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

موارد احتیاط

در صورت حساسیت به قرص گلوریپا ، قبل از مصرف این دارو ، این موضوع را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. یا اگر حساسیت دیگری دارید نیز پزشکتان را از آن آگاه کنید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید ، به ویژه در مورد: بیماری کلیوی (مانند دیالیز) ، از دست دادن بیش از حد آب بدن (کم آبی بدن) ، بیماری لوزالمعده (پانکراتیت) ، استفاده و سوء مصرف الکل ، سنگ در کیسه صفرا ، فشار خون پایین ، نارسایی قلبی ، کلسترول بالا ، عفونت قارچی در واژن یا آلت تناسلی.

ممکن است به دلیل پایین بودن یا بالا بودن قند خون ، تاری دید ، سرگیجه یا خواب آلودگی را تجربه کنید. تا زمانی که مطمئن نشدید می توانید با خیال راحت فعالیت هایی مانند رانندگی و استفاده از ماشین آلات را انجام دهید، از انجام این کارها خودداری کنید و همچنینن از هر گونه فعالیتی که نیاز به هوشیاری یا دید خوب دارد نیز اجتناب کنید.

هنگام مصرف این دارو ، مصرف الکل را محدود کنید زیرا مصرف الکل می تواند خطر ابتلا به افت قند خون و بالا رفتن سطح کتون در بدن را افزایش دهد.

در زمانی که تحت فشار یا استرس هستید مانند زمان بیماری و تب ، عفونت ، جراحی و …  کنترل قند خون دشوارتر است. در این زمان ها با پزشک خود مشورت کنید زیرا افزایش فشار و استرس ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی ، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشد.

قبل از انجام عمل جراحی ، پزشک یا دندانپزشک خود را از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید .

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه مشکلات کلیوی ، کم آبی بدن ، سرگیجه و افت فشار خون پایین حساس تر باشند.

در دوران بارداری ، این دارو باید فقط در صورت نیاز فرد استفاده شود.

بارداری ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن دیابت شود. برای چگونگی برنامه ریزی برای کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است درمان دیابت شما را در دوران بارداری (مواردی مانند رژیم غذایی و داروها از جمله انسولین) تغییر دهد.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این متن شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک ، داروی خود را شروع یا متوقف نکنید و یا آن را تغییر ندهید.

داروهای دیگر می توانند بر حذف گلوریپا از بدن شما تأثیر بگذارند ، که این امر ممکن است بر نحوه عملکرد گلوریپا تأثیر بگذارد. یک نمونه از این قبیل داروها ، ریفامپین است..

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول ، پروپرانولول ، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از بروز افزایش ضربان قلب که معمولاً هنگام افت شدید قند خون احساس می کنید (هیپوگلیسمی) جلوگیری کند. اما سایر علائم کاهش قند خون مانند سرگیجه ، گرسنگی یا تعریق تحت تأثیر این داروها قرار نمی گیرند.

بسیاری از داروها می توانند بر قند خون شما تأثیر بگذارند و کنترل آن را دشوارتر می کند. قبل از شروع ، قطع یا تغییر هرگونه دارو ، با پزشک یا داروساز خود در مورد تأثیر آن دارو بر قند خون خود مشورت کنید. قند خون خود را به طور منظم و طبق دستورالعمل بررسی کرده و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائم افت قند خون و یا افزایش قند خون را دارید این موضوع را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است تشخیص دهد که شما نیاز به تنظیم مجدد داروهای دیابت ، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی تان دارید.

ضمنا با مصرف گلورپیا آزمایش ادرار شما برای وجود گلوکز مثبت خواهد بود. پس یادتان باشد اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان شما می دانند که شما از این دارو استفاده می کنید.

شما نباید سرخود مصرف این دارو را به دیگران پیشنهاد دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه مدیریت دیابت با داروها ، رژیم غذایی ، ورزش و معاینات منظم پزشکی ، در یک برنامه آموزشی مربوط به دیابت شرکت کنید.

علائم بالا رفتن و پایین آمدن قند خون و نحوه درمان افت قند خون را بیاموزید. طبق دستور ، قند خون خود را به طور مرتب چک کنید.

ملاقاتهای پزشکی تان را به صورت منظم انجام دهید و آزمایشات آزمایشگاهی تان را در زمان مقرر تکرار کنید. آزمایشات آزمایشگاهی (مانند آزمایش عملکرد کلیه ، فشار خون ، قند خون ، کلسترول ، کتون ها) باید به صورت دوره ای برای نظارت بر پیشرفت شما یا بررسی چگونگی وضعیت عوارض جانبی انجام شوند.

در صورت فراموش کردن مصرف یک دوز ، به محض یادآوری آن دوز را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است ، لازم نیست دوز فراموش شده را مصرف کنید. کافی است که دوز بعدی را در زمان معمول مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، میزان دوز بعدی را دو برابر نکنید.

 

نحوه نگهداری

این دارو باید در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. آن را در حمام نگهداری نکنید. همه داروهایتان را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی تان دور نگه دارید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x