فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1055

برسی ویژگی ها و عوارض قرص نیوبت

قرص نیوبت جهت کنترل دیابت نوع 2 در کنار رعایت رژیم غذایی و ورزش منظم تجویز می گردد...

موارد استفاده :

قرص نیوبت به تنهایی یا با سایر داروها برای کنترل قند خون بالا همراه با رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی توسط افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ استفاده می شود. کنترل قند خون بالا از بروز آسیب به کلیه ، نابینایی ، مشکلات عصبی ، از دست دادن اندام ها و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل صحیح دیابت همچنین ممکن است خطر وقوع حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد. این دارو با تحریک بدن برای تولید انسولین بیشتر عمل می کند. (انسولین یک ماده طبیعی است که به بدن اجازه می دهد تا از قند موجود در رژیم غذایی به درستی استفاده کند) .

برسی ویژگی ها و عوارض قرص نیوبت

نحوه استفاده از قرص نیوبت

اگر قبل از شروع استفاده از این دارو و هر بار دریافت مجدد آن ، بروشور اطلاعات آن را به خوبی بخوانید. در صورت داشتن هرگونه سوال، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را ۳۰  دقیقه قبل از هر وعده غذایی طبق دستور پزشک از طریق دهان مصرف کنید ؛ معمولاً ۲ الی ۴ بار در روز بسته به تعداد وعده های غذایی مصرف می شود. اگر از خوردن یک وعده غذایی خودداری می کنید یا قند خون شما پایین است، می توانید دوز مربوط به آن وعده را مصرف نکنید.

همچنین ببینید:

فواید عدس برای دیابتی ها

مقدار مصرف شما بر اساس وضعیت پزشکی، پاسخ به درمان و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید، تعیین می شود. حتماً در مورد همه داروهایی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.

اگر از داروی دیگری برای دیابت (مانند کلروپروپامید) به نیوبت در حال تغییر هستید ، دستورالعمل های پزشک خود را برای قطع داروی قدیمی و شروع این دارو به دقت دنبال کنید.

از این دارو به طور منظم و طبق دستور پزشک خود استفاده کنید تا بیشترین میزان اثربخشی را از آن دریافت کنید. برنامه درمان دارویی ، برنامه غذایی و برنامه ورزشی را که پزشک تان توصیه کرده است با دقت دنبال کنید.

به طور منظم قند خون خود را طبق دستور پزشک چک کنید. نتایج را بررسی کنید و آنها را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. این امر برای تعیین دوز مناسب بسیار مهم است. اگر سطح قند خون شما بیش از حد بالا یا خیلی پایین است ، به پزشک خود اطلاع دهید. در این صورت برنامه درمانی شما ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

 

عوارض جانبی قرص نیوبت

در صورت مصرف قرص نیوبت ، افزایش وزن ، اسهال و درد مفاصل ممکن است اتفاق بیافتد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض ، سریعاً پزشک یا داروساز خود را مطلع کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی بروز نداده اند.

نیوبت می تواند باعث افت قند خون (هیپوگلیسمی) شود ، به ویژه اگر از داروهای دیگری نیز برای کنترل دیابت تان استفاده می کنید. مصرف مقدار زیادی الکل ، دریافت نکردن کالری کافی از غذا یا انجام ورزش های غیرمعمول و سنگین نیز ممکن است منجر به کاهش قند خون شود. علائم افت قند خون ممکن است شامل لرز ، عرق سرد ، سرگیجه ، خواب آلودگی ، لرزش بدن ، تند شدن ضربان قلب ، ضعف ، سردرد ، غش ، سوزن سوزن شدن دست یا پا یا گرسنگی باشد. یادتان باشد همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان افت قند خون عادت خوبی است. اگر این قرص های گلوکز را به همراه ندارید ، با خوردن یک منبع سریع الجذب قند مانند قند ، عسل ، آب نبات یا نوشیدن یک لیوان آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی ، قند خون خود را به سرعت افزایش دهید.

همچنین ببینید:

دیابت نوع ۱ چیست؟ علایم‌، تشخیص و درمان

علائم قند خون بالا (هیپرگلیسمی) شامل تشنگی ، افزایش ادرار ، گیجی ، خواب آلودگی ، گرگرفتگی ، تند شدن تنفس و بوی میوه ای مانند نفس می شود. در صورت بروز این علائم ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک شما تشخیص دهد که شما نیاز به تنظیم دوباره ی داروهای دیابتتان دارید.

گزارش واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر بوده است. با این حال ، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید: بثورات ، خارش ، تورم (به ویژه در نواحی صورت ، زبان و گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس.

البته این لیست یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده است نیز با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

موارد احتیاط :

قبل از مصرف قرص نیوبت ، در صورت حساسیت به آن ، این موضوع را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. یا اگر حساسیت دیگری دارید نیز آن را با پزشک خود در میان بگذارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید ، به ویژه در مورد: بیماری کلیوی  و بیماری کبد.

ممکن است به دلیل پایین بودن یا بالا بودن قند خون ، تاری دید ، سرگیجه یا خواب آلودگی را تجربه کنید. تا زمانی که مطمئن نشدید می توانید با خیال راحت به فعالیت بپردازید از انجام اموری مانند رانندگی و استفاده از ماشین آلات خودداری کنید و هیچ گونه فعالیتی را که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد انجام ندهید.

هنگام مصرف این دارو مصرف الکل را محدود کنید زیرا مصرف همزمان الکل می تواند خطر ابتلا به افت ناگهانی قند خون را افزایش دهد.

در زمانی که تحت فشار یا استرس هستید مانند زمان بیماری و تب ، عفونت ، جراحی و …  کنترل قند خون دشوارتر است. در این زمان ها با پزشک خود مشورت کنید زیرا افزایش فشار و استرس ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی ، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشد.

در دوران بارداری ، این دارو باید فقط در صورت نیاز واضح فرد استفاده شود. بارداری ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن دیابت شود. برای برنامه ریزی برای کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است روش درمان دیابت شما را در دوران بارداری تغییر دهد. در مورد خطرات و مزایای درمان های مختلف (مانند رژیم غذایی ، ورزش و داروها از جمله انسولین) با پزشکتان گفت و گو کنید.

مشخص نیست که آیا این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطرات احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

تداخلات دارویی:

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این متن شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی و بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک ، داروی خود را شروع یا متوقف نکنید و یا آن را تغییر ندهید.

محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارت است از: انسولین NPH (انسولین ایزوفان)

داروهای دیگر می توانند بر حذف نیوبت از بدن شما تأثیر بگذارند ، که ممکن است بر نحوه عملکرد این دارو تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به کلوپیدوگرل ، جمفیبروزیل ، تری متوپریم ، ضد قارچ های آزول (مانند ایتراکونازول) ، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند اریترومایسین) ، ریفامایسین (مانند ریفابوتین)  و غیره اشاره کرد.

بسیاری از داروها می توانند بر قند خون شما تأثیر بگذارند و کنترل آن را دشوارتر کنند. به عنوان مثال می توان به کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون) ، داروهای روانپزشکی (مانند اولانزاپین) ، آنتی بیوتیک های فلوروکینولون (مانند سیپروفلوکساسین) و سایر داروها اشاره کرد. به طور منظم و طبق دستورالعمل قند خون خود را بررسی کرده و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائم بالا بودن قند خون و یا افت قند خون را دارید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.پزشک ممکن است تشخیص دهد که شما نیاز به تنظیم مجدد داروهای دیابت ، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی تان دارید.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول ، پروپرانولول ، قطره چشم گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از بروز افزایش ضربان قلب که معمولاً هنگام افت شدید قند خون احساس می کنید (هیپوگلیسمی) جلوگیری کند. اما سایر علائم کاهش قند خون مانند سرگیجه ، گرسنگی یا تعریق تحت تأثیر این داروها قرار نمی گیرند.

برچسب روی تمام داروهای خود را به دقت بررسی کنید. برخی از محصولات ممکن است حاوی قند یا الکل باشند و بر قند خون شما تأثیر بگذارند. از پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده ایمن تر از این محصولات سوال کنید.

داروهای دیگر می توانند نتایج آزمایش ادرار برای قند یا کتون را تحت تأثیر قرار دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر با دکتر یا داروساز خود در باره گفت و گو کنید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x