فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1042

فواید نخود فرنگی سبز برای قند خون و دیابت

نخود سبز از جمله سبزیجاتی است که بیماران دیابتی می‌توانند از آن در رژیم غذایی خود استفاده کنند. نخود سبز دارای کالری کم و سرشار از پتاسیم است و پتاسیم برای کنترل سطح فشار خون ماده ای مهم است. نخود فرنگی از احساس گرسنگی کاذب جلوگیری کرده چون حاوی پروتئین است، برای کنترل وزن تاثیر قابل توجهی دارد...

چرا این گیاه برای تنظیم قند خون مفید است؟

دیابت نوع ۲ شرایطی است که بر نحوه پردازش قند خون توسط بدن تأثیر می گذارد. در این شرایط ، بدن بیمار یا هورمون انسولین تولید نمی کند و یا در برابر اثرات انسولین مقاومت می کند و این امر باعث جلوگیری از تنظیم قند خون می شود. این بیماری ممکن است از طریق دارو ، ورزش و پیروی از رژیم غذایی سالم کنترل شود. رعایت رژیم غذایی خوب و سالم برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بسیار مهم است ، که از افزایش ناگهانی سطح قند خون جلوگیری می کند. به همین دلیل است که بیماران دیابتی باید هر غذایی را که در بشقاب خود قرار می دهند با دقت تجزیه و تحلیل کرده و غذاهایشان باید بیشتر شامل مواد غذایی باشد که قند خون را کنترل می کنند.

فواید نخودفرنگی سبز برای دیابتی ها

نخود سبز از جمله سبزیجاتی است که بیماران دیابتی ممکن است از آن در رژیم غذایی خود استفاده کنند. این گیاه یکی از محبوب ترین سبزیجات می باشد. اگرچه نخود فرنگی یک سبزی زمستانی است ، اما امروزه در سراسر سال نیز در دسترس است. نخود سبز را می توان به انواع غذاها اضافه کرد تا مواد مغذی آن به غذاها اضافه شود .

همچنین ببینید:

انار برای دیابتی ها خوبه؟

دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود نخود سبز برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ مفید باشد:

۱.مقدار ۱۰۰ گرم نخود سبز تنها ۸۰ کالری دارد (طبق داده های وزارت کشاورزی ایالات متحده): غذاهای کم کالری برای بیماران دیابتی مهم هستند زیرا اضافه وزن یک عامل خطر برای دیابت نوع ۲ است. علاوه بر این ، افزایش وزن در بیماران دیابتی کنترل سطح قند خون را نیز برای بیماران سخت تر می کند .

۲.نخود سبز سرشار از پتاسیم است : کمبود پتاسیم ممکن است خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد ، بنابراین این ماده معدنی برای افرادی که در معرض این بیماری قرار دارند مهم است. نخود سبز حاوی ۲۴۴ میلی گرم پتاسیم در هر ۱۰۰گرم است که این میزان می تواند برای بیماران دیابتی مفید باشد. علاوه بر این ، پتاسیم برای کنترل سطح فشار خون نیز ماده ای مهم است .

۳. نخود سبز غنی از پروتئین است: ۱۰۰ گرم نخود سبز حاوی ۵ گرم پروتئین است. پروتئین یک ماده مغذی سیر کننده است که می تواند از بروز زود هنگام احساس گرسنگی جلوگیری کند. علاوه بر این ، پروتئین برای کنترل وزن نیز مهم است ، که کنترل وزن هم برای بیماران دیابتی موضوعی قابل توجه است.

۴. نخود سبز غنی از فیبر است:  هر ۱۰۰ گرم نخود سبز حاوی ۱۴ گرم کربوهیدرات ، از جمله ۵ گرم فیبر است. فیبر شاید مهمترین ماده مغذی برای بیماران دیابتی باشد که باید روی مصرف آن در رژیم غذاییشان تمرکز کنند. این ماده مغذی برای تنظیم سطح قند خون و فشار خون بسیار مهم است. این به این دلیل است که به آرامی در بدن هضم می شود و در نتیجه قند را به آرامی به جریان خون وارد می کند و از هر گونه افزایش ناگهانی سطح قند خون جلوگیری می کند .

بیماران دیابتی ممکن است نخود فرنگی را به غذاهایی مانند برنج ، سالاد ، املت صبحانه ، پای و پاستا اضافه کنند. مهم است که قبل از افزودن هر نوع غذایی به رژیم مناسب برای دیابتتان با متخصص تغذیه مشورت کنید.

همچنین ببینید:

شاخص گلیسمی چیست؟

همچنین در جایی دیگر آمده است که:

اگر مبتلا به دیابت هستید , احتمالا ً میدانید که نخودها به دسته " سبزیجات نشاسته ای " تعلق دارند، بر خلاف لوبیای سبز و یا بروکلی  نخودها نسبت به سایر سبزی ها دارای کربوهیدرات بیشتری هستند و به همین دلیل به طور کلی به عنوان کربوهیدرات در هر وعده غذایی در نظر گرفته می‌شوند . در اینجا میزان ارزش غذایی یک نصف فنجان نخود سبز را مشاهده می‌کنید :

۶۲ کالری

 ۱۱ گرم کربوهیدرات

 ۴ گرم پروتئین

 ۴ گرم فیبر

 اگر چه نخودها نسبت به برخی سبزیجات دیگر کربوهیدرات بیشتری دارند ، اما نباید از خوردن آنها اجتناب شود .

بله ، نخودها حاوی کربوهیدرات هستند ، اما هنوز میتوانند بخشی از برنامه تغذیه دیابتی ها باشند.

تصور میشود فیبر و محتوای پروتئین نخود به کند شدن هضم غذا کمک میکنند که به نوبه خود میتواند به متعادل کردن سطح قند خون پس از خوردن غذا نیز منجر گردد.

 نخود ها دارای شاخص گلیسمی پایین با نمره ی ۲۲ می‌باشند . ( شاخص گلیسمی یک رتبه بندی است که چگونگی تاثیر غذاهای کربوهیدراتی بر قند خون را به ما نشان می دهد.)

کم کالری است

۱۰۰ گرم نخود سبز تنها ۸۰ کالری دارد ( طبق داده های وزارت کشاورزی ایالات متحده آمریکا) .

غذاهای کم کالری برای بیماران دیابتی مهم هستند ، زیرا داشتن اضافه وزن یک عامل ریسکی برای مبتلایان به دیابت نوع ۲ است .

غنی از پتاسیم است

کمبود پتاسیم ممکن است ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهد، از این رو این ماده ی معدنی برای کسانی که دارای آسیب پذیر بالاتری نسبت به این بیماری هستند بسیار مهم است.

نخود سبز حاوی ۲۴۴ میلی‌گرم پتاسیم در هر ۱۰۰ گرم (USDA ) است که ممکن است برای بیماران دیابتی مفید باشد . علاوه بر این ، پتاسیم برای حفظ سطح فشار خون نیز مهم است.

غنی از پروتئین است

۱۰۰ گرم نخود سبز حاوی ۵ گرم پروتئین است . پروتئین یک ماده غذایی مغذی است که می‌تواند از بروز زود هنگام اشتها جلوگیری کند .

علاوه بر این، پروتئین برای مدیریت وزن مهم است که مدیریت وزن نیز برای بیماران دیابتی مهم می باشد.

غنی از فیبر است

۱۰۰ گرم نخود سبز حاوی ۱۴ گرم کربوهیدرات و  ۵ گرم فیبر است .

فیبر شاید مهمترین ماده غذایی برای بیماران دیابتی باشد و باید در تغذیه شان بر روی آن تمرکز کنند . این ماده مغذی برای تنظیم سطح قند خون و فشار خون حیاتی است زیرا به آرامی در بدن هضم میشود و قند را به

آرامی وارد جریان خون فرد می کند و از هر نوع افزایش ناگهانی قند در خون جلوگیری میکند.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

diabetesselfmanagement

ndtv

دیدگاه تان را بنویسید

 

x