فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1005

تزریق کورتون ها باعث افزایش قند خون میشه؟

اگر افراد دیابتی مبتلا به کرونا شوند، در هفته اول درمان کورتون برای این عزیزان استفاده نمی شود و حالا اگر از انسولین و یا قرص در زمینه دیابت خود استفاده می کنند شرایط خاصی برای آنها بوجود ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه تزریق کورتون ها باعث افزایش قند خون میشه؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

کورتون حساسیت سلول های بدن را به انسولین کاهش می‌دهد ، به دلیل اینکه این اتفاق می‌افتد انسولینی که در بدن ترشح می‌شود یا فردی که دارد انسولین استفاده می‌کند یا فردی که قرص می‌خورد و این قرص باعث تحریک لوزالمعده اش می‌شود که انسولین بیشتری ترشح کند ، این انسولینی که در بدن هست دیگر نمی‌تواند خوب اثر کند به همین دلیل به شدت قند را بالا می‌برد .

تزریق کورتون ها باعث افزایش قند خون میشه؟

ممکن است در اثر تزریق یک آمپول دگزامتازون قندش اگر روی ۱۴۰ یا ۱۵۰ باشد به ۳۰۰ برسد و معمولاً تاثیر آمپول دگزامتازون تا ۳ روز در بدن باقی می‌ماند حالا بسته به نوع کورتونی که استفاده میشود ممکن است که اثرات کورتون طولانی تر هم باشد ، تا مدت طولانی قند را بالا نگه دارد .

همچنین ببینید:

قندم از حالت عادی بیشتر بود چیکار کنم؟

اگر فرد دیابتی دچار کرونا شده است، به هر حال یکی از داروهایی که در کنترل کرونا تاثیر دارد که معمولاً از هفته اول استفاده نمی‌شود، به این نکته دیابتی های عزیز توجه داشته باشند، کسی که مبتلا میشود به کرونا در هفته اول معمولاً کورتون استفاده نمی‌شود برایش در هفته دوم به بعد اگر شرایط خاصی داشته باشد افت سطح اکسیژن خون را داشته باشد یا اینکه ریه ها درگیر شده باشند، در این جور موارد برای کنترل کرونا مجبور هست فرد از کورتون استفاده کند و این کورتون ها باعث افزایش قند خون می‌شوند .

در این شرایط بر اساس شرایط بیمار ، اگر انسولین دارد استفاده می‌کند باید دوز انسولین فرد بالاتر برود. اگر که فرد از قرص استفاده می‌کند، اگر امکانش باشد دوز قرص‌ها را افزایش بدهیم و کنترل بشود که شده ، اگر نشود افرادی هم که قرص استفاده می‌کنند بهتر است به صورت کوتاه مدت از تزریق انسولین استفاده کنند با انسولین قند خونشان را کنترل کنند تا این دوره بحرانی بگذرد .

همچنین ببینید:

دیابت کودکان چیست؟ علائم و عوارض و کنترل

می‌دانید که فقط مصرف کورتون در بسیاری از افرادی که مبتلا به کرونا می‌شوند محدود به بیمارستان نیست و تا مدتی بعد از ترخیص از بیمارستان فرد مجبور هست کورتون را آرام آرام کم بکند تا قطع بکند به همین دلیل در این موارد معمولاً یا دوز قرص ها افزایش پیدا می‌کند و اگر پاسخ ندهند انسولین مصرف می‌شود به صورت کوتاه مدت. بعد از اینکه فرد کورتونش قطع شد و این داروهای اضافی قطع شدند و فرد برمی‌گردد رو دارو های قبل از بیماری که داشته و همون داروهای روال عادی را مصرف می‌کند .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x