فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 979

پلاویکس رو میشه به جای آسپرین استفاده کرد ؟

عزیزانی که آسپرین را نمی‌توانند تحمل ‌کنند می توانند جایگزینی برای آن داشته باشند مانند پلاویکس، البته این تغییر دارو باید توسط پزشک مربوطه انجام شود ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه پلاویکس رو میشه به جای آسپرین استفاده کرد ؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

 

یک سوالی که مطرح شده این است که آیا پلاویکس رو می‌شود به جای آسپرین استفاده کرد یا خیر ؟

البته پلاویکس دارویی هست که به عنوان رقیق‌کننده استفاده می‌شود و همکاران متخصص قلب ما در بیماران دیابتی از این دارو استفاده می کنند که فرم داخلی آن هم به نام اسویکس است که پلاویکس برند خارجی آن است و هردو شبیه آسپرین هستند.

پلاویکس رو میشه به جای آسپرین استفاده کرد ؟

خیلی از اوقات بیماران دیابتی به علت مشکلات گوارشی که دارند از آسپرین نمی‌توانند استفاده ‌کنند و آسپرین را  نمی‌توانند تحمل ‌کنند، ما در عزیزان دیابتی در سن بالای ۵۰ سال توصیه می‌کنیم حتی کسانی که مشکلات قلبی عروقی ندارند و سابقه سکته های قلبی و مغزی نداشتند حتماً یک قرص آسپرین ۸۰ میلی گرمی که به آسپرین بچه معروفه استفاده کنند ، در روز بعد از غذا باشد که پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی می‌کند، به خصوص اگر که سابقه مشکلاتی مثل دفع پروتئین دارند یا یک ریسک فاکتور دیگری برای بیماری‌های قلبی عروقی دارند ، مثل فشار خون بالا ، سابقه مصرف سیگار ، سابقه بیماری‌های قلبی و عروقی در بستگان درجه اول ، اینها در سن بالای ۵۰ سال حتما توصیه می‌شود که یک آسپرین استفاده کنند .

همچنین ببینید:

گرمک برای دیابتی ها خوبه؟

اگر به هر دلیلی از نظر مشکلات گوارشی نتونستن از آسپرین استفاده کنند می‌توانند که از اسویکس یا پلاویکس به جای آسپرین استفاده ‌کنند .

در بعضی از اوقات ما مجبوریم هردو این داروها را با هم بدیم به خصوص در یکی دو سال اول بعد از سکته های قلبی ، آنژیوگرافی ، آنژیو پلاستی یا کسانی که جراحی های قلب براشون انجام می‌شود ممکن است که همکاران متخصص قلب ما تصمیم بگیرند که از هر دو دارو در کنار هم استفاده ‌کنند چون ممکن است که مجدداً دچار مشکلاتی در پلاک آترومی شوند و برای پیشگیری از آن توصیه می‌شود که هر دو داروی اسویکس و آسپرین رو با هم مصرف ‌کنند .

بنابراین از نظر مکانیسم اثر تقریبا شبیه هم هستند و داروهای جلوگیری کننده از سیستم انعقادی محسوب می شوند .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x