فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 965

دیابتی ها می توانند انجیر خشک بخورند؟

انجیر حاوی مقدار فوق العاده خوبی پتاسیم است، بنابراین محافظت کننده در برابر فشار خون بالا هست و حاوی مقدار خوبی کلسیم است. بنابراین برای پیشگیری از پوکی استخوان خوب است، حاوی مس است، حاوی منیزیم است، حاوی مقداری روی و آهن است...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه دیابتی ها می توانند انجیر خشک بخورند؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

در ارتباط با انجیر، میوه‌ی فوق‌العاده‌ای که به علت طعم شیرین برای دیابتی ها می‌تونه خیلی سوال باشد که اساساً استفاده بکنید شما دیابتی ها؟ و اگر استفاده می‌کنید، چه میزان از انجیر را میشه استفاده کرد؟ می‌خواهیم صحبت کنیم.

خبر خوب برای شما این هست که انجیر تازه با اینکه میوه‌ی شیرینی هست اما به جهت اینکه فیبر بالایی دارد، قند موجود در انجیر منجر به افزایش ناگهانی قند خون شما نمی‌شود.

انجیر و انجیر خشک چه تاثیری روی قند خون می‌ زارن؟

اگر ویدیو های قبلی رو دقت کرده باشید، همیشه از دو تا شاخص به نام نمایه گلایسمی و بار گلایسمی برای تصمیم‌گیری نسبت به مصرف یک ماده غذایی برای فرد دیابتی صحبت می‌کنیم.

انجیر تازه جزء میوه هایی هست که نمایه گلایسمی کم تا متوسطی دارد، بنابراین سرعت افزایش قند خون به دنبال مصرف انجیر به طور ناگهانی نیست، همین ‌طور بار گلایسمی بالایی به جهت فیبر زیاد و آب زیادی که دارد، ندارد.

همچنین ببینید:

سیاه و تیره شدن ناخن پا در دیابت

این موضوع در مورد انجیر تازه صدق می‌کند و یک انجیر تازه‌ی متوسط را اگر در نظر بگیریم که حدود ۵۰ گرم وزن داشته باشد، ۱ تا ۱/۵ انجیر متوسط تقریبا حدود ۱۰ تا ۱۱ گرم کربوهیدرات را برای ما تأمین می‌کند که می‌تواند جای یک میوه ما در یک میان وعده قرار بگیرد و دیگر همراه با انجیر ما میوه‌ی دیگری را به عنوان میان وعده قرار نمی‌دهیم. در ارتباط با انجیر خشک داستان فرق می‌کند، به خاطر اینکه میزان کربوهیدراتش خیلی متراکم‌تر می‌شود ولی اگر بخواهیم در بین میوه‌جات و برگ های خشک و یا با خرما و کشمش مقایسه کنیم، می‌توانیم بگوییم که نمایه گلایسمی انجیر متوسط، نسبت به خرما و کشمش پایین‌تر اما نسبت به زردآلو، هلو و سیب بالاتر هست، بنابراین از نظر سرعت افزایش قندخون انجیر خشک بینابین خرما و کشمش و برگه هایی مثل هلو، آلو، زردآلو و سیب می‌تواند باشد.

ارزش غذایی انجیر تازه را اگر بخواهیم بررسی کنیم در واقع حاوی مواد معدنی فوق‌العاده‌ای هست که به کنترل فشارخون کمک می‌کند، به پیشگیری از بیماری‌های قلبی کمک می‌کند، برای استخوان مناسب است.

انجیر حاوی مقدار فوق العاده خوبی پتاسیم است، بنابراین محافظت کننده در برابر فشار خون بالا هست و حاوی مقدار خوبی کلسیم است. بنابراین برای پیشگیری از پوکی استخوان خوب است، حاوی مس است، حاوی منیزیم است، حاوی مقداری روی و آهن است، برای همین در درمان بیمارانی که دچار کم‌خونی هم هستند می‌توانیم انجیر را به عنوان یک میان وعده خوب در نظر بگیریم.

همچنین ببینید:

دیابتی ها می توانند سیب زمینی ترشی بخورند ؟

در مورد ویتامین‌ ها، حاوی مقدار زیادی ویتامین ۱b ،b۲ ،b۳ ،b۵ ،b۶ ویتامین A و ویتامین E و C هست، بنابراین همه‌ی اینها باعث می‌شوند یک میوه فوق العاده برای حمایت از سلامت پوست و موی ما باشد.

به جهت فیبر بالایی که دارد در واقع انجیر را جزء پروبیوتیک ها طبقه بندی می‌کنیم، یعنی جزء غذا هایی که برای فلور میکروبی دستگاه گوارش ما خیلی خوب است. بنابراین اگر بیماری که دیابت دارد دچار سرطان روده تحریک پذیر است، ما می‌توانیم از ۱ تا ۱/۵ انجیر متوسط در میان وعده هاش استفاده کنیم.

همانطور که اگر کسی دچار مشکلات یبوست هست می‌توانیم از انجیر در میزان ۱ تا ۱/۵ واحد در طی روز برایش به عنوان یک جایگزین مناسب استفاده کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x