فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 958

میوه های ممنوعه برای دیابتی ها

میوه برای دیابتی ها ممنوع نیست در حقیقت بخشی از رژیم غذایی بیماران محسوب میشود اما رعایت وکنترل مقدار مصرف آن مهم است.چراکه باعث افزایش میزان قند خون می شود.

میوه هم به عنوان میان وعده و هم به عنوان بخشی از یک وعده غذایی متعادل گزینه ای سالم را در رژیم غذایی فراهم می کنند . میوه ها شامل بسیاری از مواد مغذی مهم مانند فیبر هستند. با این حال ، برخی از میوه ها دارای مقدار زیادی قند هستند ، که می تواند باعث افزایش میزان قند خون شود.

میوه های ممنوعه برای دیابتی ها

موسسه ملی بیماری های دیابت و گوارش و کلیه توصیه می کند که افراد دیابتی مصرف میوه ها را به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل شان در نظر بگیرند.

خوردن میوه و سبزی ممکن است فرد را کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان قرار دهد. میوه همچنین منبع مهمی از ویتامین ها ، مواد معدنی و فیبر است.با این حال ، میوه نیز همچنین می تواند سرشار از قند باشد. افراد دیابتی باید مراقب میزان مصرف قند در رژیم غذاییشان باشند تا از افزایش قند خون شان جلوگیری کنند.

همچنین ببینید:

آیا نارنگی قند دارد؟

همانطور که می دانید ، بین نوع قند موجود در میوه و نوع قند سایر مواد غذایی مانند شکلات و مواد غذایی پخته شده و کارخانه ای تفاوت وجود دارد.

در این مقاله بررسی خواهد شد که فرد دیابتی باید از مصرف کدام یک از میوه ها آنها اجتناب کند و چه ارتباطی بین این میوه ها با دیابت وجود دارد.

میوه هایی که افراد مبتلا به دیابت باید از مصرف آنها اجتناب کنند

لازم نیست فرد مبتلا به دیابت میوه ها را به طور کلی از رژیم غذایی اش حذف کند. در حقیقت ، یک مطالعه که در سال ۲۰۱۷ انجام شده و نتایجش در یک منبع معتبر منتشر شد، نشان داده است که خوردن میوه در واقع می تواند حتی به جلوگیری از ابتلا به دیابت نیز کمک کند.

با این حال همچنان باید از مصرف بعضی از میوه ها اجتناب کرد و یا در مصرف انها محتاط بود.

میوه هایی که شامل موارد زیر هستند در این دسته قرار می گیرند:

میوه های سرشار از قند

شاخص گلیسمی (GI) نشان می دهد که یک ماده غذایی خاص می تواند قند خون فرد را بعد از خورده شدن ، چقدر افزایش دهد.اگر شاخص گلیسمی غذایی بین ۷۰ تا ۱۰۰ باشد ، آن ماده ی غذایی قند زیادی دارد. برخی از میوه های دارای شاخص گلیسمی در این محدوده عبارتند از:

هندوانه

خرما خشک شده

آناناس

و موزهای بیش از حد رسیده

با همه ی این تفاسیر خوردن این میوه ها هنوز برای فرد دیابتی بی خطر است اما به شرطی که این افراد در مصرف این دسته از میوه ها اعتدال را رعایت کنند. مصرف مقدار  های کم و کوچکی از این میوه ها  که در نتیجه بار گلیسمی کمتری دارند ممکن است برای یک فرد دیابتی مناسب تر باشد.

به جز این چند مورد اکثر میوه های دیگر دارای شاخص گلیسمی کم تا  متوسطی هستند.

میوه های پر کربوهیدرات

طبق گزارش انجمن دیابت انگلیس ، میزان کربوهیدرات هایی که فرد می خورد بیشترین تأثیر را بر روی سطح قند خون وی خواهد داشت .اگر فردی یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات را دنبال می کند ، ابتدا باید مشخص کند که کدام کربوهیدرات هایی که مصرف می کند دارای مواد مغذی کمی هستند و یا به طرق دیگر (مثلا در اثر فرآوری یا تصفیه) ناسالم شده اند و پس از این بررسی ابتدا مصرف آن کربوهیدرات ها را قطع کند.

میوه های تازه فواید زیادی برای سلامتی دارند ، بنابراین ممکن است در صدر این لیست نباشند.

آب میوه

منبع معتمد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) اظهار داشته است که نوشیدن آب میوه به همراه غذا یا به تنهایی باعث افزایش سریع سطح قند خون فرد می شود.

با این وجود ، ترکیب فیبر و قندهای ساده در میوه ، هنگامی که فرد میوه را به صورت کامل می خورد ، جذب قند را در خون کاهش می دهند.

در نتیجه ی منتشر شده از یک تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۳ بیان شده است که : مصرف میوه بر احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در افراد تأثیر می گذارد.

در واقع نتایج حاصل از این مطالعه  نشان داده است که افرادی که میوه های کامل بیشتری مصرف می کنند کمتر به بیماری دیابت مبتلا می شوند. اما درصد احتمال ابتلا به دیابت در افرادی مقادیر بیشتری آب میوه می نوشیدند بیشتر بوده است .

یک مطالعه معتبر انجام شده در سال ۲۰۱۷  نیز نتایج مشابهی داشت. محققان دریافتند که مصرف میوه های تازه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد. آنها همچنین دریافتند که افراد دیابتی که به طور منظم میوه های تازه می خورند کمتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی عروقی یا مرگ قرار دارند.

میوه خشک شده

یک فرد می تواند میوه خشک را نیز در رژیم غذایی خود بگنجاند ، به شرطی این میوه ها دارای شکر اضافه شده نباشند .

در یک مطالعه معتبر انجام شده در سال ۲۰۱۷ ، محققان ارتباط مثبتی بین خوردن آجیل و میوه های خشک و پیشگیری از دیابت نوع ۲  پیدا کردند.انجمن دیابت آمریکا (ADA) تأیید می کند که میوه خشک می تواند گزینه مناسبی برای افراد دیابتی باشد ، اما آنها باید به این واقعیت توجه داشته باشند که مقدار مصرف میوه های خشک باید کم باشد .

آناناس

هنگام خوردن یک تکه آناناس آب دار می توانید حدس بزنید که این میوه احتمالاً سرشار از قند است. آن آب شیرین و چسبناک که از چانه شما می ریزد حاوی حدود ۱۶  گرم قند در هر فنجان است. پس حواستان به آناناس و تاثیرش بر سطح قند خونتان باشد .

همچنین ببینید:

صفر تا صد قرص زیپمت/ عوارض و مزایای آن برای دیابتی ها

انجیر

یک دلیل وجود دارد که از انجیر در شیرینی های  زیادی استفاده  می کنند : انجیر خیلی شیرین است! یک فنجان انجیر حدود ۲۹ گرم قند دارد. از خوردن آن شیرینی ها که حتما اجتناب کنید اما حتی در خوردن خود انجیر هم احتیاط کنید .

نارنگی

ممکن است یک نارنگی در کف دست شما قرار بگیرد ، اما میزان قند آن بیشتر از چیزی است که از اندازه اش تصور می شود. یک فنجان (حدود۲ عدد نارنگی ) حاوی بیش از ۲۰ گرم قند است. بهتر است از این میوه دور شوید یا گاهی مقدار کوچکی از آن را مصرف کنید .

انبه

لذت بردن از یک تکه انبه می تواند بلافاصله خاطرات آخرین تعطیلات گرمسیری شما را تداعی کند ، اما بهتر است مصرف  این میوه خاص را ترک کنید. یک فنجان انبه حاوی ۲۳ گرم قند است ، بنابراین سعی کنید بدنبال مصرف میوه های کم قند تری باشید.

گیلاس

یک فنجان گیلاس می تواند یک میان وعده تابستانی تلقی شود، اما می تواند قند خون شما را به سرعت افزایش دهد. یک فنجان گیلاس حاوی ۲۰ گرم قند است و احتمالاً احساس گرسنگی نیز در شما ایجاد می کند. بهتر است در مصرف میوه های تابستانی بیشتر به سراغ توت ها بروید .

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medicalnewstoday

tasteofhome

دیدگاه تان را بنویسید

 

x