فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 971

چه میوه هایی قند خون را پایین می آورد؟

نوع ومیزان مصرف میوه برای بیماران دیابتی امری مهم است چراکه مصرف هر کدام از میوه هابه نوعی بر روی سطح قند خونشان اثر می گذارد.حال آب میوه ها نسبت به خود میوه ها شاخص گلیسمی بالاتری دارنند زیرا آبگیری باعث از بین رفتن فیبر میوه میشود. مصرف میوه های همچون هلو، توت ، زرد آلو وکدو تنبل برای بیماران دیابتی مفید است.....

برای افراد مبتلا به دیابت یا سایر بیماری هایی که بر قند خون تأثیر می گذارند ، رژیم غذایی قسمت اصلی حفظ سطح قند خون سالم به حساب می آید.اگرچه عواملی مانند وزن بدن ، فعالیت ، استرس و ژنتیک نیز در حفظ قند خون نقش دارند ، اما پیروی از یک رژیم غذایی سالم برای کنترل قند خون بسیار مهم است .

چه میوه هایی قند خون را پایین می آورد؟

در حالی که برخی از غذاها ، از جمله اقلام سرشار از شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده ، می توانند در نوسانات قند خون نقش داشته باشند ، برخی دیگر می توانند کنترل قند خون را بهینه کنند در حالی که سلامت کلی را نیز تقویت می کنند .

در اینجا لیستی از چند میوه که به تنظیم قند خون شما کمک می کنند را آورده ایم .

اکثر میوه ها حاوی مقدار زیادی آب و فیبر هستند تا تعادل قند موجود در خود را که به آن فروکتوز گفته می شود متعادل سازند.با این حال ، با رسیدن میوه ها ، شاخص گلیسمی آنها افزایش می یابد. آب میوه ها نیز به نسبت به خود میوه ها دارای شاخص گلیسمی بالاتری است زیرا آب گیری باعث از بین رفتن پوست و فیبر موجود در میوه می شود.

همچنین ببینید:

بهترین زمان خوردن میوه

یک مطالعه بزرگ و معتبر که در سال ۲۰۱۳ انجام شد،  نشان داد که در افرادی که در رژیم غذاییشان از میوه های کامل استفاده می کنند ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

به جز آناناس و خربزه ، بیشتر میوه ها دارای شاخص گلیسمی ۵۵ یا کمتر هستند.

 

کدو تنبل

با وجود فیبر و آنتی اکسیدان در این میوه ، کدو تنبل یک انتخاب عالی برای تنظیم قند خون است. در واقع ، کدو تنبل به عنوان یک درمان سنتی دیابت در بسیاری از کشورها مانند مکزیک و ایران استفاده می شود .

کدو تنبل سرشار از کربوهیدراتهایی به نام پلی ساکارید است که از نظر توانایی شان در تنظیم قند خون مورد مطالعه قرار گرفته اند. در مطالعات انسانی و حیوانی ، بررسی درمان با عصاره و پودرهای کدو تنبل نشان داده است که آنها به طور قابل توجهی سطح قند خون را کاهش می دهند .

با این حال ، تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود مصرف کدو تنبل کامل هم مانند وقتی که بو داده یا بخارپز خورده می شود ، می تواند برای کنترل قند خون مفید باشد.

دانه های کدو تنبل مملو از چربی ها و پروتئین های سالم هستند و همین امر آنها را نیز به گزینه ای عالی برای کنترل قند خون تبدیل می کند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ بر روی ۴۰ نفر انجام شد نشان داد که مصرف ۲ اونس (۶۵ گرم) دانه کدو تنبل قند خون بعد از غذا را تا ۳۵ ٪ کاهش می دهد.

 

توت

مطالعات متعدد مصرف توت را با بهبود کنترل قند خون ارتباط داده اند. توت ها سرشار از فیبر ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها هستند و برای افرادی که مشکلاتی در مدیریت قند خون دارند انتخاب بسیار خوبی هستند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داده است که خوردن ۲ فنجان (۲۵۰ گرم) تمشک قرمز با یک وعده غذایی حاوی کربوهیدرات بالا ، انسولین و قند خون پس از غذا را در بزرگسالان مبتلا به دیابت به طور قابل توجهی کاهش می دهد .

مطالعات نشان داده است که علاوه بر تمشک ، توت فرنگی ، بلوبری و توت سیاه نیز با افزایش حساسیت به انسولین و بهبود مصرف گلوکز موجود در خون ، می توانند برای مدیریت قند خون مفید باشند .

 

 آووکادو

آووکادو علاوه بر داشتن بافت خامه ای و خوشمزه بودنش ، ممکن است فواید قابل توجهی برای تنظیم قند خون نیز داشته باشد. آووکادو غنی از چربی های سالم ، فیبر ، ویتامین ها و مواد معدنی است و نشان داده شده است که افزودن آن به وعده های غذایی باعث بهبود سطح قند خون می شود.

مطالعات متعددی نشان داده است که آووکادو ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند و از بدن در برابر ایجاد سندرم متابولیک ، که مجموعه ای از بیماری ها (از جمله فشار خون بالا و قند خون بالا) است که خطر ابتلا به بیماری مزمن را افزایش می دهند ، محافظت می کند .

 

میوه های خانواده مرکبات

اگرچه بسیاری از مرکبات شیرین هستند ، اما تحقیقات نشان می دهد که مصرف آنها ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کنند. میوه های موجود در خانواده ی مرکبات میوه های کم قندی محسوب می شوند زیرا به اندازه سایر میوه ها مانند هندوانه و آناناس بر قند خون تأثیر نمی گذارند  .

مرکباتی مانند پرتقال و گریپ فروت سرشار از فیبر هستند و حاوی ترکیبات گیاهی مانند نارینژنین که یک پلی فنول است که دارای خواص ضد دیابت قوی است نیز هستند .

خوردن مرکبات کامل می تواند به بهبود حساسیت به انسولین ، کاهش HbA1c و محافظت در برابر پیشرفت دیابت نیز کمک کند .

 

سیب

سیب حاوی فیبر محلول و ترکیبات گیاهی از جمله کوئرستین ، اسید کلروژنیک و اسید گالیک است که همگی می توانند به کاهش قند خون و محافظت از بدن در برابر ابتلا به دیابت کمک کنند .

اگرچه نشان داده شده است که به طور کلی مصرف میوه ها خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد اما خوردن میوه های خاص ، از جمله سیب ، ممکن است به طرز ویژه ای برای کاهش قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت مفید باشد .

مطالعه ای که شامل اطلاعات بیش از ۱۸۷۰۰۰ نفر بود نشان داد که افزایش مصرف میوه های خاص ، به ویژه بلوبری ،سیب  و .. با کاهش قابل توجهی در خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ همراه است .

علاوه بر این ، یک مطالعه بر روی ۱۸  زن نشان داده است  که خوردن سیب ۳۰ دقیقه قبل از یک وعده غذایی حاوی برنج (در مقایسه با خوردن آن وعده ی برنج بدون همراهی سیب) قند خون بعد از غذا را به طور قابل توجهی کاهش می دهد .

 

گیلاس های ترش به مبارزه با التهاب کمک می کنند

یک فنجان گیلاس دارای ۵۲ کالری و ۱۲.۵ گرم کربوهیدرات است و ممکن است به طرز به خصوصی در مبارزه با التهاب مفید باشد. گیلاس های ترش همچنین دارای آنتی اکسیدان هستند ، که ممکن است به مقابله با بیماریهای قلبی ، سرطان و سایر بیماریها نیز کمک کنند . این میوه ها را می توان به صورت تازه ، کنسرو شده ، منجمد یا خشک خریداری کرد. اما از آنجا که بسیاری از میوه های کنسرو شده و خشک حاوی قند اضافه شده هستند که در نتیجه می توانند قند خون شما را افزایش دهند ، پس حتما برچسب های روی بسته بندی  را بررسی کنید.

 

هلوهای شیرین و آبدار برای افزایش پتاسیم در متابولیسم

هلوهای معطر و آبدار یک خوراکی مطلوب در آب و هوای گرم هستند و همچنین می توانند در رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت نیز قرار بگیرد. یک هلوی متوسط ​​حاوی ۵۹ کالری و ۱۴ گرم کربوهیدرات است. این میوه  همچنین ۱۰ میلی گرم ویتامین C دارد که ۱۱ درصد از میزان مورد نیاز این ماده به صورت روزانه در بدن را تامین می کند همچنین دارای ۲۸۵ میلی گرم پتاسیم (۶ درصد از میران مورد نیاز روزانه) نیز می باشد. هنگامی که به دنبال یک میان وعده آسان و مناسب برای دیابت هستید می توانید با پوره کردن برش های هلو و مخلوطش با ماست کم چرب ، یخ خرد شده و قدری دارچین یا زنجبیل ، یک اسموتی سریع و آسان تهیه کنید .

 

زردآلو غنی از فیبر

زردآلو یک از میوه های شیرین تابستانی است و یک افزودنی فوق العاده برای برنامه غذایی شما برای کنترل دیابت است. یک زردآلو فقط ۱۷ کالری و ۴ گرم کربوهیدرات دارد. چهار زردآلو تازه ۱۳۴میکروگرم از ویتامین A مورد نیاز روزانه شما را تأمین می کند که ۱۵ درصد از میزان مورد نیاز شما در یک روز است. این میوه های طلای منبع خوبی از فیبر نیز هستند. (چهار زردآلو دارای ۳ گرم فیبر یا ۱۰ درصد از میزان فیبر مورد نیاز شما در یک روز است. سعی کنید برخی از زردآلوهای تازه خرد شده را به بعضی از سالاد هایتان اضافه کنید .

همچنین ببینید:

دیابتی ها می توانند انجیر خشک بخورند؟

 

گلابی میان وعده آسان و سرشار از ویتامین K و فیبر

از آنجا که گلابی منبع عالی فیبر است ( یک گلابی متوسط ​​تقریباً ۵/۵ گرم یا ۲۰ درصد از میزان مورد نیاز روزانه شما از فیبر را داراست ) .  گلابی یک افزودنی عاقلانه برای برنامه ی غذایی مناسب برای افراد مبتلا به دیابت است . برای تهیه ی یک میان وعده ی سالم و خوشمزه با گلابی ، می توانید یک گلابی را برش بزنید و آن را در سالاد اسفناج خود بریزید .

 

کیوی سرشار از  پتاسیم ، فیبر و ویتامین C

کیوی میوه ای مقوی و خوشمزه است . یک کیوی دارای ۲۱۵ میلی گرم پتاسیم (۵ درصد میزان مورد نیاز روزانه) ، ۶۴  میلی گرم ویتامین C (۷۱ درصد میزان مورد نیاز روزانه ) و ۲ گرم فیبر (۸ درصد میزان مورد نیاز روزانه) است. یک کیوی همچنین حدود ۴۲ کالری و ۱۰ گرم کربوهیدرات دارد ، بنابراین یک ماده ی غذایی مناسب برای قرار گرفتن در ک رژیم هوشمندانه برای افراد مبتلا به دیابت است.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

medicalnewstoday

everydayhealth

دیدگاه تان را بنویسید

 

x