فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 951

نقش مهم ویتامین b۱۲ در سلامت دیابتی ها

کمبود ویتامین b۱۲ یک ماده‌ای را در خون بالا می‌برد، به نام هوموسیستئین که می‌تواند مشکلات قلبی عروقی را بالا ببرد و...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد فواید ویتامین b۱۲ برای دیابتی ها، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

در رابطه با استفاده از ویتامین b۱۲ و تاثیری که آن در عزیزان دیابتی دارد، چند دقیقه‌ای می‌خواستم خدمتتان صحبت کنم، دیده شده که مصرف متفورمین که جزو اولین دارو هایی هست که بیماران دیابتی استفاده می‌کنند می‌تواند باعث کمبود ویتامین b۱۲ در بدن بشود و در طولانی مدت جلوی جذب ویتامین b۱۲ را بگیرد.

نقش مهم ویتامین b۱۲ در سلامت دیابتی ها

ویتامین b۱۲ در اعصاب خیلی دخالت دارد و در خونسازی، بنابراین کسانی که دچار کمبود ویتامین b۱۲ می‌شوند ممکن است که دچار کم‌خونی بشوند و همینطور می‌تواند باعث علائم نوروپاتی یا درگیری اعصاب در پا ها به صورت گزگز و مورمور و سوزن سوزن شدن بشود.

همچنین ببینید:

دیابت در کودکان چگونه تشخیص و درمان می شود؟

بنابراین توصیه می‌شود امروزه کسانی که دیابت دارند و دچار علائم نوروپاتی هستند یا طولانی مدت از متفورمین استفاده می‌کنند بخصوص اگر کم خون هم باشند ما یا سطح ویتامین b۱۲ در خون را اندازه‌گیری می‌کنیم و اگر کمبود داشتند درمان می‌کنیم، یا نه اگر امکانش نبود که سطح ویتامین b۱۲ را اندازه‌گیری بکنیم به بیماران به صورت روتین قرص های ویتامین b۱۲ را می‌دهیم.

 این خیلی کمک می‌کند در کاهش گزگز و مورمور و علائم نوروپاتی و سوزن سوزن شدن پاهایشان و اگر دچار کم‌خونی هم باشند می‌تواند در اصلاح کم خونی این عزیزان کمک کننده باشد.

از طرف دیگر کمبود ویتامین b۱۲ یک ماده‌ای را در خون بالا می‌برد، به نام هوموسیستئین که می‌تواند مشکلات قلبی عروقی را بالا ببرد و سندرم متابولیک را زیاد کند، که با مصرف ویتامین b۱۲ و فولیک اسید از آن جلوگیری می‌کنیم.

خصوصاً کسانی که متفورمین استفاده می‌کنند، خصوصاً کسانی که متفورمین را همراه با دارو های معده استفاده می‌کنند مثل امپرازول با پنتوپرازول به علت مشکلات گوارشی احتمال اینکه دچار کمبود ویتامین b۱۲ بشوند خیلی زیاد می‌باشد و امروزه در دستورالعمل‌های درمان دیابت توصیه می‌شود که ما در این عزیزان کمبود ویتامین b۱۲ را جبران کنیم و اصلاح کنیم.

همچنین ببینید:

انسولین لانتوس چیست؟ نحوه استفاده و عوارض آن

البته اگر ویتامین b۱۲ به بیماران بدهیم ممکن است که طول عمر گلبول های قرمز زیاد شود و این باعث می‌شود که به صورت کاذب، متوسط هموگلوبین ای وان سی بالا گزارش شود که ما پزشکان باید حواسمان جمع باشد که بیمار دچار افت قند خون نشود و به تنهایی بر اساس هموگلوبین ای وان سی قند خون را تنظیم نکنیم و قند هایی که بیمار در منزل می‌گیرد با دستگاه گلوکومتر و برای ما می‌آورد بر آن اساس، قند را تنظیم کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x