فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 946

انسولین توجئو چیست؟ عوارض و نحوه مصرف

ممکن است ۵ روز طول بکشد تا توجئو بتواند تأثیر کامل خود را در کاهش سطح قند خون شما بگذارد و اینکه توجئو یک داروی تایید شده است که برای بیماران دیابت نوع 1 و 2 تجویز می‌شود...

توجئو چیست؟

توجئو یک داروی تایید شده توسط سازمان و غذا و داروی آمریکا FDA است که برای درمان دیابت نوع ۱ یا ۲ در بزرگسالان و کودکان ۶ سال به بالا تأیید شده است.

توجئو حاوی انسولین گلارژین است که یک انسولین طولانی اثر است. این دارو به صورت تزریق زیر جلدی (تزریق زیر پوست شما) توسط بیمار دریافت می‌شود. توجئو در دو شکل زیر موجود است:

انسولین توجئو

 

توجئو سولو استار: این قلم حاوی ۴۵۰ واحد انسولین گلارژین در ۱.۵ میلی لیتر محلول است. در یک تزریق می‌تواند تا ۸۰ واحد انسولین گلارژین به بدن بدهد.

توجئو سولو استار مکس: این قلم حاوی ۹۰۰ واحد انسولین گلارژین در ۳ میلی لیتر محلول است. در یک تزریق می‌تواند ۱۶۰ واحد انسولین گلارژین به بدن بدهد.

همچنین ببینید:

نشانه های دیابت بارداری و راه های درمان و کنترل آن

 اشکال و تجویز دارو

مصرف توجئو به صورت تزریق در زیر پوست (تزریق زیر جلدی) و معمولا یک بار در روز تجویز می‌شود.

 

دوز مناسب از توجئو

دوزی که پزشک برای مصرف توجئو تجویز می‌کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل موارد زیر می‌شوند:

بیماری که از توجئو برای درمان آن استفاده می‌کنید

سن شما

وزن شما

رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی شما

 

اگر یک نوبت مصرف دارو را از دست بدهم چطور؟

اینکه در صورت از دست دادن یک دوز باید چه کاری انجام دهید بستگی به این دارد که چه زمانی متوجه می‌شوید که دریافت یک دوز را فراموش کرده اید.

اگر حدوداً ۲ ساعت از زمان مصرف دوز فراموش شده‌ی شما گذشته است، می‌توانید دوز خود را مصرف کنید. فقط باید حواستان باشد که احتمالاً باید زمان دوز بعدی خود را متناسب با این دوز تنظیم کنید.

اگر بیش از ۲ ساعت از زمان مصرف دوز فراموش شده شما گذشته است، بلافاصله با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید. او می‌تواند در مورد بهترین روش برای کنترل سطح قند خون به شما مشاوره بدهد.

برای جبران دوز فراموش شده هرگز دو دوز را یکجا مصرف نکنید. این کار می‌تواند عوارض جانبی خطرناکی مانند هیپوگلیسمی ایجاد کند.

بهتر است قبل از وقوع چنین چیزی با پزشک خود صحبت کنید و از او بپرسید که در صورت فراموش کردن یک دوز، چه کاری باید انجام دهید. آنها می‌توانند به شما بگویند که در چه مرحله‌ای باید از مصرف دوز فراموش شده خودداری کنید و منتظر دوز بعدی باشید.

 

آیا من نیاز به استفاده طولانی مدت از این دارو دارم؟

بله، توجئو به مدت طولانی برای کنترل سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ و نوع ۲ استفاده می‌شود.

 

اگر توجئو در بدن من اثربخشی لازم را ندارد باید چه کنم‌؟

لازم به یادآوری است که تا ۵ روز طول می‌کشد تا توجئو به طور کامل بر سطح قند خون تأثیر بگذارد. بنابراین، ممکن است هنگام شروع مصرف آن اثر بخشی‌اش چندان به نظر نرسد.

اما اگر قبلاً ۵ روز یا بیشتر آن را مصرف کرده اید و هنوز به نظر نمی‌رسد که کارساز باشد، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد دوز توجئوی شما را دو مرتبه تنظیم کند.

 

نکات مصرف

هنگام شروع مصرف یا تغییر دوز توجئو باید سطح قند خون شما بسیار دقیق کنترل شود.

ممکن است ۵ روز طول بکشد تا توجئو بتواند تأثیر کامل خود را در کاهش سطح قند خون شما بگذارد.

تنظیمات دوز فقط باید هر ۳ یا ۴ روز انجام شوند.

 

عوارض جانبی شایع‌تر

عوارض جانبی شایع حاصل از مصرف توجئو می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

عفونت های تنفسی، مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا برونشیت

سرفه کردن

افت قند خون

احتباس مایعات، همراه با تورم بازو ها یا پا ها

افزایش وزن

درد، بثورات، تورم یا خارش در محل های تزریق

ضخیم شدن پوست یا ایجاد زخم در محل های تزریق

بیشتر این عوارض ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما اگر شدت آنها بیشتر شد یا از بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

همچنین ببینید:

طرز استفاده از دستگاه قند خون

عوارض جانبی جدی

عوارض جانبی جدی حاصل از مصرف توجئو، مواردی معمول نیستند، اما ممکن است بروز کنند. در صورت بروز عوارض جانبی جدی، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می‌کنید یک فوریت پزشکی است، با اورژانس تماس بگیرید.

عوارض جانبی جدی و علائم آنها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

کاهش شدید سطح قند خون (هیپوگلیسمی). علائم این عارضه می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

خستگی (کمبود انرژی)

گرسنگی

سرگیجه

تعریق

لرزش

تاری دید

گیجی

سردرد

تحریک پذیری

از دست دادن هوشیاری و کما

کاهش سطح پتاسیم (هیپوکالمی). علائم این عارضه می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

خستگی (کمبود انرژی)

گرفتگی عضلات

ضعف

تند شدن ضربان قلب

غیر طبیعی شدن ریتم تپش قلب

واکنش شدید آلرژیک. علائم این عارضه می‌تواند شامل موارد زیر باشند:

مشکل در تنفس

خارش پوست

گرگرفتگی (داغی و قرمزی پوست)

اضطراب

تورم دهان و گلو

 

نحوه مصرف توجئو:

شما باید طبق دستورالعمل های پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی‌تان، توجئو را مصرف کنید.

شما باید آن را در نقاطی مانند:

بالای بازو ها

شکم

ران

تزریق کنید، برای این کار بدنبال منطقه‌ای سالم از پوست باشید تا تزریق را در آن ناحیه انجام دهید. در ناحیه‌ای که قرمز یا کبود است، یا دارای بریدگی یا زخم است، تزریق را انجام ندهید.

همچنین، مهم است که هر بار در نقطه‌ای جدید این کار را انجام دهید و نه دقیقا در نقطه‌ی قبلی، انجام این کار به شما کمک می‌کند تا نقاط تزریق در بدن شما قرمز، زخم یا متورم نشوند.

 

چه موقع از شبانه روز باید این دارو را مصرف کنم

توجئو یک بار در روز مصرف می‌شود. هر روز باید تقریباً در یک زمان مشخص مصرف شود. پزشک ممکن است مصرف آن را صبح قبل از صبحانه یا عصر قبل از شام توصیه کند.

 

مصرف توجئو با غذا

توجئو لازم نیست همراه با غذا یا هنگام صرف غذا مصرف شود.

با این حال، افراد مبتلا به دیابت باید از برنامه غذایی منظم، برنامه‌ی ورزشی و برنامه‌ی دقیق مصرف انسولین پیروی کنند. این برنامه ها ممکن است برای هر شخص متفاوت باشد. پزشک شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما بدهد.

 

توجئو در بدن چه کاری انجام می‌دهد؟

توجئو نوعی انسولین است که انسولین گلارژین نامیده می‌شود. و در واقع یک انسولین طولانی اثر است، به این معنی که کل روز (حداکثر ۳۶ ساعت)اثربخشی دارد.

توجئو به عنوان جایگزین انسولین طبیعی در بدن استفاده می‌شود که به انتقال گلوکز به سلول های شما کمک می‌کند. این ماده با عملکردش به سلول های شما کمک می‌کند تا بتوانند قند مورد نیاز خود را بدست آورند. همچنین به ثبات سطح قند خون در بدنتان نیز کمک می‌کند.

توجئو اغلب با سایر دارو ها استفاده می‌شود. به عنوان مثال، برای دیابت نوع ۲، ممکن است با متفورمین استفاده شود. و برای دیابت نوع ۱، ممکن است با نوعی انسولین که همراه با وعده های غذایی مصرف می‌شود استفاده شود.

 

سوالات متداول در مورد توجئو

در اینجا پاسخ برخی از سوالات متداول در مورد توجئو برایتان آورده شده است.

 

آیا توجئو همان لانتوس است؟

خیر توجئو همان لانتوس نیست، اما توجئو و لانتوس بسیار شبیه هستند. هر دو حاوی انسولین طولانی اثر گلارژین هستند. اما توجئو حاوی ۳۰۰ واحد در میلی لیتر از محلول است، در حالی که لانتوس حاوی ۱۰۰ واحد در میلی لیتر از محلول است.

این بدان معنی است که غلظت توجئو بیش از لانتوس می‌باشد. به همین دلیل، هرگز نباید از دارویی به جای داروی دیگر استفاده کنید.

 

آیا توجئو یک انسولین سریع الاعمل است؟

نه، توجئو سریع عمل نمی‌کند. شروع آن کند است. هنگامی که برای اولین بار مصرف توجئو را شروع می‌کنید، ممکن است ۵ روز طول بکشد تا بر سطح قند خون شما تأثیر کامل بگذارد.

اما ماندگاری اثربخشی توجئو طولانی مدت است. یعنی می‌تواند تا ۳۶ ساعت در بدن شما کار کند.

 

اثربخشی توجئو کی اوج می‌گیرد؟

توجئو مانند سایر انسولین های دارای اثربخشی طولانی مدت، در اثرگذاری‌اش اوج ندارد. این دارو ریتم و سرعت تولید انسولین در بدن در طول روز را تقلید می‌کند.

 

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x