فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 937

دیابتی ها از ویتامین ها و مولتی ویتامین ها استفاده کنند؟

ویتامین D در استخوان سازی و تراکم استخوان دخالت دارد، با توجه به کمبود ویتامین D که وجود دارد توصیه می‌کنیم که شما حداقل ماهی یک عدد ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه دیابتی ها از ویتامین ها و مولتی ویتامین ها استفاده کنند؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

در رابطه با استفاده از مولتی ویتامین در بیماران دیابتی چند دقیقه می‌خواستم خدمتتان صحبت کنم.

آیا لازم هست که شما عزیزان به صورت روتین از قرص های ویتامینی و مولتی ویتامین استفاده کنید یا نه؟ 

واقعیتش این هست که به صورت مکمل اگر شما کمبود ویتامین ها را نداشته باشید توصیه نمی‌شود، اگر به میزان کافی از غذا ها و سبزیجات تازه و میوه‌جات استفاده می‌کنید، آنها کافی هستند که ویتامین های لازم را به بدن شما برسانند.

دیابتی ها از ویتامین ها و مولتی ویتامین ها استفاده کنن؟

در بعضی از شرایط ممکن است که لازم باشد مولتی ویتامین ها را به صورت مکمل به بیمار بدهیم، خصوصاً افراد مسن ممکن است که لازم باشد از مکمل ها برایشان استفاده کنیم، از قرص های مولتی ویتامینی استفاده کنیم.

یا کسانی که گیاه‌خواری دارند چون می‌دانید که مصرف گیاهان به تنهایی باعث می‌شود که بعضی از مواد به بدن نرسد و بعضی از ویتامین‌ها به بدن نرسد در آنها توصیه می‌شود که حتماً جایگزین داشته باشند و به صورت قرص و به صورت مکمل داده شود و همینطور در خانم های باردار.

همچنین ببینید:

انسولین خوراکی یک روز به گزینه‌ای برای درمان دیابت تبدیل می شود؟

بنابراین در سه دسته افراد، افراد مسن، خانم های باردار و کسانی که گیاه خواری دارند توصیه میشه که دارو های مولتی ویتامینی را استفاده کنند.

البته در بعضی از شرایط کمبود ویتامین b۱۲ شایع می‌شود مثل مصرف متفورمین طولانی مدت که خب لازم است که ما جایگزین کنیم و قرص های ویتامین‌ b۱۲ رو روتین بدهیم. 

در رابطه با ویتامین D هم باید خدمتتون عرض کنم که در کشور ما کمبود ویتامین D بسیار شایع است و در یک مطالعه در مردم تهران حدود ۸۰ درصد مردم کمبود ویتامین D را داشتند، به همین خاطر در حال حاضر به صورت مکمل در بعضی از شیر ها که شرکت‌ های تولید کننده شیر یا لبنیات کار می‌کنند ویتامین D را به صورت مکمل اضافه می‌کنند.

همچنین ببینید:

خواص قیسی برای دیابت

ویتامین D در استخوان سازی و تراکم استخوان دخالت دارد، البته جاهای مختلف در بدن عمل می‌کند و با توجه به کمبود ویتامین D که وجود دارد توصیه می‌کنیم که شما حداقل ماهی یک عدد از قرص های ویتامین D ۵۰۰۰۰ واحدی استفاده کنید و اگر ماهی یک عدد استفاده بشود نگران مسمومیت با ویتامین D نباشید و به مقدار کافی هم از آن طرف ویتامین D به بدن شما می‌رسد و خیلی از اوقات در مدارس هم خصوصاً مدارس دخترانه، ممکنه که ویتامین D به واسطه پوششی که این بچه ها هست از طریق نور خورشید به بدنشان نرسد، چون می‌دانید پوست بدن ما قادر هست که ویتامین D را تولید کند، به شرطی که حداقل روزی نیم ساعت در معرض نور آفتاب قرار بگیرد و اگر این نور از طریق پشت شیشه باشد این حالت صورت نمی‌گیرد، یا اگر آلودگی هوا وجود داشته باشد این حالت صورت نمی‌گیرد و یا اگر پوشش زیاد باشد این حالت صورت نمی‌گیرد و توصیه می‌شود که به صورت مکمل از قرص های ویتامین D با خیال راحت ماهی یک عدد استفاده کنید که هم کمبود اصلاح بشود و هم نگرانی مسمومیت با ویتامین D نباشید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x