فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2844

هر آنچه باید درباره آبریزش دهان بدانید

در نوزادانی که به تکامل کامل نرسیده اند آبریزش دهان یک موضوع طبیعی است؛ اما آبریزش دهان برای کودکان و افراد بزرگسال چنین نمی باشد. آبریزش دهان می تواند به دلایل زیادی رخ دهد. این موضوع اغلب در هنگام خواب رایج است...

آبریزش دهان چیست؟

آبریزش دهان به صورت جاری شدن غیرارادی بزاق از دهان است. این وضعیت اغلب در نتیجه ماهیچه های ضعیف یا توسعه نیافته اطراف دهان ایجاد می شود. این موضوع ممکن است در شرایطی رخ دهد که بزاق زیادی تولید شود و یا مشکل در بلع وجود داشته باشد.

هر آنچه باید درباره آبریزش دهان بدانید

غدد بزاقی مسئول تولید بزاق هستند. افراد شش غده در پایین دهان، گونه ها و نزدیک دندان های جلویی دارند. این غدد معمولاً 2 تا 4 پیمانه بزاق در روز تولید می کنند. با تولید بیش از حد بزاق، ممکن است دچار آبریزش دهان شوید.

آبریزش دهان در دو سال اول زندگی طبیعی است. نوزادان اغلب تا زمان 18 تا 24 ماهگی کنترل کامل بلع و ماهیچه های دهان را نخواهند داشت. همچنین نوزادان هنگام دندان درآوردن دچار آبریزش دهان خواهند شد.

آبریزش دهان در زمان خواب نیز طبیعی است.

آبریزش دهان می‌تواند در افراد با سایر بیماری‌ها از جمله بیماری‌های عصبی مانند فلج مغزی رخ دهد.

همچنین ببینید:

احساس ترشح پشت حلق چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟


چه چیزی باعث آبریزش دهان می شود؟

آبریزش دهان می تواند بر اثر وضعیت پزشکی یا به علت عارضه جانبی برخی داروها باشد. هر نوع بیماری، برخی شرایط، مصرف برخی داروها که سبب تضعیف ماهیچه شده و در نهایت منجر به تولید بیش از حد بزاق و دشواری در بلع شود، می توانند از علل احتمالی آبریزش دهان باشند.


سن

آبریزش دهان در نوزادان بعد از تولد شروع می‌شود و با فعال ‌تر شدن نوزادان بین سه تا شش ماهگی به اوج خود می‌رسد. این موضوع به ویژه در زمان فرآیند رشد دندان طبیعی است.


رژیم غذایی

رژیم های غذایی با محتوای اسیدی بالا اغلب باعث تولید بیش از حد بزاق می شوند.


اختلالات عصبی

برخی شرایط پزشکی می توانند شما را در معرض خطر آبریزش دهان قرار دهند، به خصوص اگر باعث از دست دادن کنترل عضلات صورت شوند. بیماری عصبی مانند فلج مغزی، بیماری پارکینسون، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) یا سکته مغزی ممکن است باعث ضعف عضلانی شده که بر توانایی بستن دهان و بلع بزاق تأثیر می گذارد.


سایر بیماری ها

آب دهان معمولاً به دلیل بزاق اضافی در دهان ایجاد می شود. شرایط پزشکی مانند رفلاکس اسید و بارداری می تواند تولید بزاق را افزایش دهد. آلرژی ها، تومورها و عفونت های بالای گردن مانند گلودرد استرپتوکوکی، عفونت لوزه ها و سینوزیت همگی می توانند عمل بلع را مختل سازند.


درمان آبریزش دهان

آبریزش دهان همیشه درمان نمی شود. پزشکان معمولاً هیچ درمانی را برای افراد زیر 4 سال یا افرادی که در هنگام خواب دچار آبریزش دهان هستند توصیه نمی ‌کنند.

ترشح بیش از حد آب دهان می تواند منجر به استنشاق بزاق به ریه ها شده و باعث ذات الریه گردد.

گزینه های درمانی مورد بررسی قرار می گیرند، اما به طور کلی پزشک یک ارزیابی را انجام داده و برنامه مدیریتی را ارائه می دهد که برای شما بهترین نتیجه را خواهد داشت.

رویکرد غیر تهاجمی شامل آزمایش مواردی مانند دارو درمانی و حرکت درمانی خوراکی است. در موارد جدی‌ تر ممکن است یک رویکرد تهاجمی ‌تر از جمله گزینه‌ های درمانی مانند جراحی و رادیوتراپی در نظر گرفته شود.


درمان

برخی روش های درمانی خاص می توانند به درمان آبریزش شدید از دهان کمک کنند. مانند بلع درمانی با آموزش تمرین هایی جهت تقویت ماهیچه های دهان و گلو به افراد که در بلع مشکل دارند کمک کننده خواهد بود.


دستگاه های دندانی یا دهانی

دستگاه های دهانی در جهت آبریزش دهان کمک کننده هستند. این نوع دستگاه ها در فک، لب ها، زبان جهت کاهش آبریزش نقش دارند. این دستگاه ها برای افراد دارای مشکلات تنفسی و داشتن تشنج توصیه نمی گردد.

همچنین ببینید:

اختلالات غدد بزاقی چیست؟


دارو درمانی

برخی داروها به کاهش تولید بزاق کمک می کنند. این شامل:

  • اسکوپولامین، که به عنوان یک چسب روی پوست قرار می گیرد. هر پچ 72 ساعت دوام دارد
  • گلیکوپیرولات که به صورت تزریقی یا قرص تجویز می شود. این دارو تولید بزاق را کاهش می دهد اما در نتیجه می تواند باعث خشکی دهان شود
  • آتروپین سولفات به صورت قطره در دهان تجویز می شود

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس ممکن است با سفت کردن ماهیچه های صورت به کاهش علائم آبریزش دهان کمک کند.


درمان جراحی

چندین روش برای درمان آبریزش دهان تایید شده است.


نتیجه کلی

در کودکان، آبریزش دهان بخش طبیعی از رشد است. اما با داشتن ترشح بیش از حد آبریزش دهان یا هر گونه نگرانی شدید دیگر، با پزشک اطفال مشورت کنید.

شرایط پزشکی زیادی وجود دارد که باعث آبریزش دهان می‌شوند، بنابراین در صورت داشتن آبریزش دهان بیش از حد، باید با پزشک مشورت کنید. بسیاری از موارد را می توان به راحتی با درمان یا دارو کنترل کرد، اما برخی بیماری ها ممکن است نیاز به درمان جدی تری داشته باشند.

داشتن رژیم غذایی سالم به کاهش برخی مشکلات سلامتی کمک می کند. پزشک در این زمینه می تواند کمک کننده باشد.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .


منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید