فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2021

آنچه در مورد کمبود کلسیم و دندان باید بدانید

کلسیم یک ماده معدنی ضروری است که بدن آن را تولید نمی کند، بنابراین باید از رژیم غذایی دریافت شود. در رشد مناسب، عملکرد سیستم عصبی و گردش خون و سلامت استخوان نقش دارد. عدم دریافت کلسیم کافی در رژیم غذایی ممکن است منجر به کمبود کلسیم شود. در نهایت این موضوع بر روی دندان ها تاثیر می گذارد...

ارتباط کلسیم با دندان‌ها

کلسیم یک ماده مغذی است که برای استحکام دندان ها و استخوان ها ضروری می باشد. کمبود کلسیم ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت دندان داشته باشد.

آنچه در مورد کمبود کلسیم و دندان باید بدانید

 

رابطه کلسیم و دندان

کلسیم یک ماده مغذی مهم است که افراد برای استحکام استخوان ها و دندان ها باید مصرف کنند.

در صورت عدم مصرف کلسیم، فسفر و ویتامین D ، استخوان‌ها و دندان‌ها ضعیف و کم‌تراکم می شوند. این موضوع می تواند منجر به پوکی استخوان و سایر عوارض سلامتی مانند پوسیدگی دندان و از دست دادن دندان شود.

طبق گزارش وزارت بهداشت ایالت نیویورک، زنان مبتلا به پوکی استخوان نسبت به زنان بدون این وضعیت، دندان های کمتری دارند. آنها همچنین خاطرنشان می کنند که در صورت ضعیف یا نازک شدن استخوان فک، ممکن است از دندان ها به درستی حمایت نشده و از بین بروند.

همچنین ببینید:

فلوراید موجود در خمیر دندان و آنچه باید بدانید

 

علائم کمبود کلسیم در دندان

کمبود کلسیم می تواند باعث کاهش تراکم و شکنندگی استخوان ها شوند. با کمبود کلسیم بدن مستعد پوسیدگی و از دست دادن دندان می شود.

بر اساس یک مطالعه قدیمی، محققان ارتباط مستقیمی بین عدم دریافت کلسیم و از دست دادن دندان پیدا کردند.

 

سایر علائم کمبود کلسیم

طبق گفته مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، علائم کمبود کلسیم ممکن است برای چندین سال مشخص نشود؛ زیرا بدن فرد در صورت کمبود، کلسیم را از استخوان‌های خود تامین می کند.

کمبود کلسیم درطولانی مدت باعث موارد زیر می شود:

 • کاهش توده استخوانی که استئوپنی نیز نامیده می شود
 • افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان
 • خطر بیشتر شکستگی استخوان

 

NIHهمچنین بیان می کند که موارد شدید کمبود کلسیم می تواند باعث موارد زیر شود:

 • تشنج
 • بی حسی یا گزگز در انگشتان دست
 • ریتم غیر طبیعی قلب

 

پیشگیری

افراد می توانند اقداماتی را برای تقویت مینای دندان انجام داده و از کمبود کلسیم و علائم آن قبل از وقوع جلوگیری کنند.

 

عادت های روزمره

می توان اقدامات زیر را برای حفظ سلامت دندان ها انجام داد:

 • مراقبت از لثه ها و دندان ها با مسواک زدن منظم، نخ دندان کشیدن و مراجعه به دندانپزشک
 • تعویض مسواک در فواصل زمانی معین
 • محدود کردن نوشیدنی های الکلی
 • اجتناب از سیگار کشیدن
 • مصرف 600 تا 800 واحد بین المللی ویتامین D در روز
 • مصرف 1000 تا 1200 میلی گرم کلسیم در روز از طریق مواد غذایی یا مکمل ها
 • حفظ وزن متوسط
 • رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، پروتئین های بدون چربی و لبنیات کم چرب
 • ورزش منظم

در صورت بروز ناراحتی یا علائم دیگر در دهان، فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید

 

موارد قابل مصرف

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه می کند افراد مواد غذایی غنی از کلسیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.

منابع غذایی مختلفی از کلسیم وجود دارد، از جمله گزینه های غیر لبنی و گیاهی؛ که عبارتند از:

 • محصولات لبنی از جمله شیر، پنیر و ماست
 • شیر سویا
 • توفو غنی شده با کلسیم
 • سبزیجات دارای برگ سبز و تیره
 • بادام
 • لوبیا
 • آب پرتقال غنی شده با کلسیم
 • کنسرو ماهی

 

آکادمی تغذیه و رژیم غذایی توصیه می کند که افراد علاوه بر کلسیم، از غذاهای غنی از ویتامین C و فسفر نیز استفاده کنند. ویتامین C به سلامت لثه کمک می کند، در حالی که فسفر که در غذاهایی مانند لوبیا، تخم مرغ و گوشت وجود دارد برای استحکام دندان ها مهم است.

طبق گفته ADA، از دست دادن دندان ها می تواند منجر به مشکلات تغذیه ای شود. آنها اعلام کردند افرادی که دندان های خود را از دست داده اند احتمالا از یک رژیم غذایی نرم استفاده می کنند که ممکن است حاوی مواد مغذی لازم نباشد. این موضوع می تواند منجر به عوارض دیگری مانند چاقی شود.

ADAهمچنین توصیه می کند که فرد در مورد جایگزینی دندان های از دست رفته با دندانپزشک خود صحبت کند. داشتن دندان مصنوعی مناسب می تواند در کمک به فرد در حفظ یک رژیم غذایی منظم و سالم تفاوت ایجاد کند.

 

کلسیم در غذا در مقابل مکمل های کلسیم

در مطالعه‌ای در سال 2015، محققان مصرف پایین کلسیم را با افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان و بیماری های دهان و دندان مرتبط دانستند. آنها دریافتند که افراد گروه در معرض خطر؛ بیش از دیگران پروتئین و نوشیدنی های الکی مصرف کرده اند.

مصرف کلسیم کافی بخش مهمی جهت جلوگیری از کاهش تراکم استخوان است. با این حال افراد باید سعی کنند کلسیم و سایر مواد مغذی خود را از غذاها به جای مکمل ها دریافت کنند.

محققان در یک مطالعه در سال 2013 ، بیان کردند که پزشکان باید از تجویز یا توصیه مکمل‌های کلسیم به دلیل حداقل تأثیری که در پیشگیری از شکستگی دارند، اجتناب کنند. آنها همچنین دریافتند که مصرف مکمل های کلسیم ممکن است خطر حمله قلبی، سنگ کلیه و مشکلات گوارشی را افزایش دهد.

مطالعه دیگر که در سال 2017 انجام شد نیز به افراد توصیه می کند کلسیم مورد نیاز خود را از رژیم غذایی دریافت کنند. محققان توصیه می کنند که پزشکان افراد را از مصرف مکمل های کلسیم منع کنند.

همچنین ببینید:

بهداشت دهان و دندان چقدر مهم است؟

 

زمان مراجعه به پزشک یا دندانپزشک

در صورت از دست دادن دندان، شکستن ناگهانی استخوان یا نشان دادن سایر علائم کلی کمبود کلسیم، باید با پزشک یا دندانپزشک مشورت کرد.

افراد مبتلا به پوکی استخوان باید در مورد احتمال از دست دادن دندان و همچنین نحوه کمک به پیشگیری از آن با پزشک یا دندانپزشک خود صحبت کنند.

فرد با از دست دادن دندان های خود باید با دندانپزشک صحبت کند. دندانپزشک می تواند دندان مصنوعی را برای کمک به فرد در حفظ عملکرد کامل دهان قرار دهد.

 

خلاصه کلی

کمبود کلسیم می تواند منجر به ضعف در سلامت استخوان و دیگر بیماری ها شده و همچنین تاثیر منفی بر سلامت دندان بگذارد؛ در نتیجه علائم پوسیدگی و از دست دادن دندان را به دنبال دارد.

در صورت کمبود کلسیم، بدن شروع به جذب ذخایر کلسیم در استخوان ها می کند. با این اتفاق، استخوان‌ها متراکم و ضعیف‌تر شده و منجر به چندین عارضه کلی از جمله از دست دادن دندان می‌شود.

کمبود کلسیم همچنین ممکن است فرد را مستعد ابتلا به سرطان ها و بیماری های دهان کند. برخی افراد با دریافت کلسیم و ویتامین D کافی در رژیم غذایی خود یا از طریق مکمل ها می توانند از عوارض جلوگیری کنند.

به طور کلی افراد باید به جای مکمل، کلسیم را از طریق رژیم غذایی مصرف کنند، زیرا برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل های کلسیم ممکن است خطر برخی اثرات نامطلوب سلامتی را افزایش دهد.

در صورت علائم کمبود کلسیم باید به پزشک مراجعه کرد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x