فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1828

دندان قروچه در خواب و بیداری و عوارض آن

اکثر افراد احتمالاً هر چند وقت یکبار دندان های خود را به هم فشار می دهند. دندان قروچه اغلب از نظر پزشکی معمولاً آسیبی وارد نمی کند، اما زمانی که دندان قروچه به طور مکرر رخ می دهد، دندان ها آسیب می بینند و سایر عوارض سلامت دهان و دندان ایجاد می شود. اگرچه دندان قروچه می تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد، اما اغلب در هنگام خواب رخ می دهد و می تواند ناشی از اختلال خواب باشد. اگر مشکوک به دندان قروچه هستید، با دندانپزشک مشورت کنید...

دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه (براکسیسم) اغلب در هنگام خواب اتفاق می افتد. به این حالت دندان قروچه شبانه می گویند. همچنین ممکن است در حالی که بیدار هستید دندان قروچه کنید یا فک خود را ناخودآگاه فشار دهید. این به عنوان دندان قروچه بیدار شناخته می شود.

دندان قروچه در خواب و بیداری و عوارض آن

اگر دندان قروچه می کنید، مواردی وجود دارد که می توانید برای پیشگیری از آن انجام دهید. بسته به علت زمینه ای دندان قروچه و علائم، برخی از درمان ها ممکن است بهتر از بقیه عمل کنند.

دندانپزشک می تواند به شما در یافتن بهترین راه حل برای پایان دادن به دندان قروچه کمک کند.

 

1_ محافظ دهان

محافظ دهان ممکن است برای دندان قروچه خواب مفید باشد. آنها با محافظت از دندان ها و جلوگیری از ساییدن آنها به یکدیگر در هنگام خواب عمل می کنند.

محافظ های دهان را می توان به صورت سفارشی در مطب دندانپزشکی ساخت و یا بدون نسخه (OTC) خریداری کرد.

اگر دندان قروچه مزمن در خواب دارید، محافظ های دهانی که به صورت سفارشی ساخته می شوند ممکن است به محافظت از دندان های شما در برابر آسیب کمک کنند. آنها همچنین ممکن است فشار روی فک شما را کاهش دهند.

محافظ های دهانی دارای ضخامت های متفاوتی هستند.

محافظ های دهان معمولاً از پلاستیک ساخته می شوند. برای برخی از افراد، این موارد به اندازه موارد سفارشی راحت نیستند. هنگام خرید محافظ دهان OTC، به دنبال محافظی باشید که از پلاستیک نرم ساخته شده باشد.

همچنین ببینید:

مزایا و معایب لمینت دندان

 

2_ کرونوپلاستی کاهنده

کرونوپلاستی ممکن است برای تغییر شکل یا تراز کردن سطح دندان استفاده شود. اگر دندان قروچه ناشی از شلوغی، نامرتبی یا کج بودن دندان ها باشد، ممکن است موثر باشد.

در برخی موارد، روش دوم به نام کرونوپلاستی افزودنی ممکن است برای ساختن دندان ها استفاده شود. دندانپزشک می تواند هر دو روش را انجام دهد.

 

3_  بوتاکس

در یک متاآنالیز چهار مطالعه، محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می‌دهد تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) ممکن است درد و تکرار دندان قروچه را در افراد سالم کاهش دهد.

با این حال محققانی که مطالعه بعدی را انجام دادند، دریافتند که تحقیقات بیشتری برای تأیید ایمنی و اثربخشی استفاده از بوتاکس برای درمان دندان قروچه مورد نیاز است.قبل از شروع تزریق بوتاکس برای درمان دندان قروچه، مزایا و خطرات آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

برای این روش، متخصص مقادیر کمی بوتاکس را مستقیماً به دستگاه ماساژور تزریق می کند. بوتاکس دندان قروچه را درمان نمی کند، اما می تواند به شل شدن این ماهیچه کمک کند. انجام این کار ممکن است دندان قروچه و سردردهای مرتبط را کاهش دهد.

ممکن است نیاز به تکرار تزریق ها باشد. اثر آن معمولاً سه تا چهار ماه طول می کشد.

 

4_ بیوفیدبک

بیوفیدبک تکنیکی است که برای کمک به افراد برای آگاهی و حذف یک رفتار طراحی شده است. می توان از آن برای کاهش دندان قروچه در خواب و بیداری استفاده کرد.

تحقیقات در مورد اثربخشی بیوفیدبک برای درمان دندان قروچه محدود است.

دریک بررسی شواهدی پیدا شد که نشان می‌دهد در صورت انجام تحریک الکتریکی احتمالی ممکن است فواید کوتاه‌ مدتی داشته باشد. تحقیقات بیشتری برای درک فواید و اثربخشی طولانی مدت با سایر روش‌های بیوفیدبک مورد نیاز است.

 

5_ تکنیک های کاهش استرس

برای برخی افراد، دندان قروچه ممکن است با مسائل مربوط به سلامت روان مانند استرس، افسردگی و اضطراب باشد. اگرچه برای پیوند دندان قروچه با این شرایط به تحقیقات بیشتری نیاز است.

اگر دندان قروچه می کنید، تکنیک های کاهش استرس ممکن است در برخی موارد کمک کننده باشد. کاهش استرس همچنین می تواند به سلامت کلی شما کمک کند، بنابراین نوعی درمان کم خطر است.

 

در اینجا چند تکنیک کاهش استرس وجود دارد که باید امتحان کنید:

 

مراقبه

مدیتیشن ممکن است استرس و اضطراب، درد و افسردگی را کاهش دهد. مدیتیشن نیاز به تمرین دارد. بهتر است از آن همراه با سایر درمان ها نیز استفاده شود. دریابید که کدام نوع مدیتیشن برای شما بهترین است.

 

یوگا

یک مطالعه کوچک از 20 شرکت‌کننده کاهش قابل توجهی در افسردگی خفیف تا متوسط ​​پس از تمرین یوگا گزارش کرد. شرکت کنندگان هر هفته دو جلسه 90 دقیقه ای یوگا را به مدت هشت هفته انجام دادند. با این حال، برای درک تأثیرات یوگا بر افسردگی، به مطالعات گسترده‌تری نیاز است.

 

گفتار درمانی

صحبت با یک درمانگر، مشاور یا دوست ممکن است به کاهش اضطراب، افسردگی و استرس کمک کند. اگر استرس بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد، در صورت نیاز، روانپزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به کاهش استرس و اضطراب تجویز کند.

 

ورزش

ورزش همچنین با تولید اندورفین، استرس را کاهش می دهد.

اگر تازه ورزش را شروع کرده اید، آهسته شروع کنید. سعی کنید در ابتدا فعالیت روزانه را وارد زندگی خود کنید. همچنین ممکن است لازم باشد فعالیت‌های مختلفی را برای یافتن فعالیت‌هایی که به شما در آرامش کمک می‌کند، پیدا کنید.

 

6_ تمرینات عضلات زبان و فک

تمرینات زبان و ماهیچه های فک می تواند به شما کمک کند تا عضلات فک و صورت را شل کنید و تراز مناسب فک خود را حفظ کنید. می توانید این موارد را در خانه یا با یک فیزیوتراپیست انجام دهید.

 

تمرینات زیر را امتحان کنید:

در حالی که زبان خود را با دندان های جلویی خود لمس می کنید، دهان خود را کاملا باز کنید. این کار به آرامش فک کمک می کند.

حرف N را با صدای بلند بگویید. این کار از تماس دندان های بالا و پایین جلوگیری می کند و به شما کمک می کند از فشردن آنها جلوگیری کنید.

همچنین می توانید به آرامی فک خود را ماساژ دهید تا ماهیچه ها شل شوند.

 

دندان قروچه چه عوارضی دارد؟

دندان قروچه می تواند منجر به عوارض جانبی مختلفی شود، از جمله:

  • سردرد
  • درد در فک، صورت و گوش
  • ساییدگی و صاف شدن دندان ها
  • دندان های لق یا دردناک
  • دندان های ترک خورده، آسیب دیده یا شکسته
  • شکستن روکش ها

در موارد شدید مشکلات جویدن، صحبت کردن و بلع نیز ممکن است رخ دهد.

ممکن است تا زمانی که علائم ظاهر نشود، متوجه دندان قروچه نشوید.

اگر دندان قروچه برای مدت طولانی درمان نشده باشد، ممکن است خطر عوارض ناشی از دندان قروچه افزایش یابد. عوارض طولانی مدت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • گوش درد مزمن و سردرد
  • بزرگ شدن عضلات صورت
  • آسیب به دندان ها که نیاز به اقدامات دندانپزشکی دارد، مانند باندینگ، پر کردن، روکش یا بریج دندان
  • اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

همچنین ببینید:

بهداشت دهان و دندان چقدر مهم است؟

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر می دانید دندان قروچه می کنید به دندانپزشک مراجعه کنید. آنها می توانند دندان های شما را از نظر ساییدگی بررسی کنند تا مشخص شود که آیا آنها را به هم می سایید یا خیر.

بسته به علت، دندانپزشک ممکن است برای درمان بیماری زمینه ای شما را به پزشک دیگر ارجاع دهد.

 

نتیجه کلی

دندان قروچه یک عارضه رایج با دلایل احتمالی زیادی است. درمان زودهنگام آن برای جلوگیری از عوارض مهم دندانی مهم است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

فروشگاه دیابت مال

پربازدید ها

x