فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1782

درمان خانگی پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن

حفره ها سوراخ های کوچکی در دندان هستند که در اثر پوسیدگی ایجاد می شوند. چندین درمان خانگی می تواند از این پوسیدگی جلوگیری کرده یا آن را قبل از تشکیل حفره متوقف سازد.تجمع غذا و باکتری یک لایه چسبناک روی سطح دندان و در امتداد خط لثه ایجاد می کند، که "پلاک" گفته می شود. وقتی فرد غذا می‌خورد، باکتری‌های موجود در پلاک اسیدهایی تولید می‌کنند که می‌تواند منجر به حفره شود. استرپتوکوک موتانس نوعی باکتری است که در این پوسیدگی نقش دارد...

پوسیدگی دندان

حفره های دندانی یا پوسیدگی، سوراخ های ریزی در سطح سخت دندان ها هستند. آنها توسط باکتری هایی روی سطح دندان ایجاد می شوند که از قند، اسید تولید می کنند. رایج ترین دلیل آن باکتری به نام استرپتوکوک موتانس است.

درمان خانگی پوسیدگی دندان و پیشگیری از آن

 

باکتری ها یک لایه چسبنده به نام پلاک تشکیل می دهند. اسیدهای موجود در پلاک، مواد معدنی را از مینای دندان شما حذف می کند (روکشی از دندان که بیشتر از کلسیم و فسفات ساخته شده است). این فرسایش باعث ایجاد سوراخ های ریزی در مینای دندان می شود. هنگامی که آسیب اسیدی به لایه عاج زیر مینای دندان گسترش می یابد، یک حفره تشکیل می شود.

 

از بین بردن پوسیدگی در خانه

بسیاری از درمان‌های خانگی مبتنی بر مطالعه‌ای در دهه 1930 است که نشان می‌دهد حفره‌ها به دلیل کمبود ویتامین D در رژیم غذایی ایجاد می‌شوند. در این مطالعه، کودکانی که ویتامین D را به رژیم غذایی خود اضافه کردند، کاهش پوسیدگی را نشان دادند. با این حال کسانی که ویتامین D را مصرف کردند در حالی که محصولات غلات را از رژیم غذایی خود حذف کردند، بهترین نتایج را داشتند. این احتمالاً به این دلیل است که آنها می توانند به دندان بچسبند.

عدم دریافت ویتامین D کافی ممکن است دندان‌ها را مستعد پوسیدگی کند، اما اکنون می‌دانیم که این تنها بخشی از این مشکل است.

همچنین ببینید:

آیا مصرف دارو به سلامت دندان ها آسیب میرساند؟

 

سایر عوامل خطر برای حفره ها عبارتند از:

 • خشکی دهان یا داشتن نوعی بیماری که میزان بزاق در دهان را کاهش می دهد
 • مصرف غذاهای چسبنده مانند آب نبات
 • مصرف مکرر غذاها یا نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه، غلات و
 • بستنی
 • سوزش سر دل (به دلیل اسید)
 • عدم تمیز کردن دندان ها
 • تغذیه نوزاد قبل از خواب

 

هنگامی که یک حفره به عاج نفوذ کرد، نمی توانید آن را در خانه درمان کنید. درمان‌های خانگی زیر ممکن است به پیشگیری از حفره‌ها کمک کند:

 

1_ آدامس بدون قند

جویدن آدامس بدون قند بعد از غذا در آزمایش های بالینی نشان داده است که به بازسازی مجدد مینای دندان کمک می کند. آدامس حاوی زایلیتول به دلیل توانایی آن در تحریک جریان بزاق، افزایش pH پلاک و کاهش استرپتوکوکوس موتانس تحقیقات گسترده ای انجام شده است، اما مطالعات طولانی مدت مورد نیاز است.

 

2_ ویتامین D

ویتامین D برای کمک به جذب کلسیم و فسفات از غذایی که می خورید مهم است. مطالعات نشان می دهد که بین مصرف غذاهای سرشار از ویتامین D و کلسیم مانند ماست و حفره دندانی در کودکان خردسال رابطه معکوس وجود دارد. شما می توانید ویتامین D را از محصولات لبنی مانند شیر و ماست و نور خورشید دریافت کنید.

تحقیقات جدید چگونگی تأثیر ویتامین D بر سلامت دندان را به چالش کشیده است.

 

3_ با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید

فلوراید نقش مهمی در پیشگیری از پوسیدگی و بازسازی مجدد مینای دندان دارد. تحقیقات گسترده ای انجام شده است تا نشان دهد که مسواک زدن مکرر و منظم دندان ها با خمیر دندان حاوی فلوراید از ایجاد حفره جلوگیری می کند.

بیشتر مطالعات در کودکان یا نوجوانان انجام شده است، بنابراین تحقیقات بیشتری در بزرگسالان و افراد سالمند مورد نیاز است.

 

4_ غذاهای شیرین را حذف کنید

سازمان بهداشت جهانی می گوید که مصرف قند مهم ترین عامل خطر برای پوسیدگی است. آنها توصیه می کنند مصرف قند را به کمتر از 10 درصد از کل کالری دریافتی در روز کاهش دهید.

در صورت مصرف قند، سعی کنید در طول روز از غذاهای شیرین دیگر استفاده نکنید.

 

5_ ریشه شیرین بیان

طبق حداقل یک مطالعه، عصاره گیاه شیرین بیان می تواند با باکتری های مسبب پوسیدگی دندان مبارزه کند.

مطالعات استفاده از عصاره شیرین بیان در یک آب نبات چوبی نشان داد که آنها در کاهش قابل توجهی S. mutans در دهان و جلوگیری از حفره ها موثر بودند. با این وجود همچنان مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

مراجعه به دندانپزشک

بسیاری از مشکلات دندانی، حتی حفره های عمیق، بدون هیچ درد یا علائم دیگری ایجاد می شوند. معاینات منظم دندانپزشکی بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل است. تشخیص زودهنگام به معنای درمان آسان تر است.

همچنین ببینید:

تاثیر سیگار بر روی دندان ها!

 

درمان پوسیدگی دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 1. فلوراید تراپی: فلوراید تراپی های حرفه ای حاوی فلوراید بیشتری نسبت به خمیر دندان و دهان شویه هایی هستند که می توانید از فروشگاه خریداری کنید. اگر روزانه به فلوراید قوی تری نیاز باشد، دندانپزشک ممکن است تجویز کند.
 2. پرکردن: پرکردن دندان زمانی لازم است که حفره دندانی فراتر از مینای دندان پیشرفت کرده باشد.
 3. روکش: روکش دندان نوعی پوشش است که برای درمان پوسیدگی گسترده روی دندان قرار می گیرد.
 4. کانال های ریشه: زمانی که پوسیدگی دندان به مواد داخلی دندان شما (پالپ) می رسد، ممکن است کانال ریشه لازم باشد.
 5. کشیدن دندان: این روش کشیدن دندانی است که به شدت پوسیده شده است.

 

نتیجه کلی

ویتامین D، شیرین بیان، آدامس و سایر درمان های خانگی به خودی خود سبب درمان پوسیدگی دندان نمی شوند. اما این روش ها ممکن است از بزرگتر شدن حفره ها و ایجاد حفره های جدید جلوگیری کنند. در بهترین حالت، آنها می توانند به بازسازی مجدد نواحی نرم یا ضعیف شده مینای دندان قبل از ایجاد حفره کمک کنند.

با تشخیص زودهنگام، ترمیم آن توسط دندانپزشک آسان تر خواهد بود، بنابراین حتما به طور مکرر و منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x