فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1705

دندان عقل چیست؟ – رشد، تشخیص و کشیدن دندادن عقل

دندان عقل آخرین دندانی است که رشد می کند این دندان ها اواخر دوران نوجوانی رشد می کنند. اکثر مواقع دندان عقل به صورت کج رشد می کند که این موضوع سبب ایجاد درد می شود. در صورت توصیه پزشک دندان عقل کشیده می شود. در نهایت پس از کشیدگی دندان احتمال عفونت و آسیب عصبی وجود دارد. بهترین سن جهت کشیدن دندان عقل در سن 18 تا 21 سالگی می باشد. در سنین بالاتر دوره بهبود پس از کشیدن دندان زمان بیشتری نیاز دارد...

رشد دندان عقل

روند رشد عمودی دندان ها همیشگی نیست، در برخی موارد دندان های معمولی رویش افقی دارند. این روند اغلب برای دندان عقل رخ می دهد. در صورت عدم رشد کافی دندان عقل و ماندن بر زیر لثه سبب فشار به دندان های دیگر می شود. تراز نادرست دندان عقل می تواند به دندان های مجاور، استخوان فک یا اعصاب آسیب برساند.

دندان عقل چیست؟ - رشد، تشخیص و کشیدن دندادن عقل

دندان‌های عقل اغلب به صورت نهفته وجود دارند رشد دندان عقل نیاز به فضای کافی در استخوان فک دارد و اگر این فضای کافی وجود نداشته باشد دندان عقل خود را به صورت نهفته یا نیمه نهفته نشان می دهد.  رویش جزئی دندان عقل سبب انتقال باکتری به اطراف دندان شده که باعث عفونت و منجر به درد، تورم، سفتی فک می شود. دندان‌های نیمه رشد نیز بیشتر در معرض پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه هستند.

 

تشخیص دندان عقل

از دندانپزشک خود در مورد موقعیت دندان عقل سوال کنید. آنها ممکن است از طریق اشعه ایکس وجود و تراز بودن دندان عقل را ارزیابی کنند.

دندانپزشک یا جراح ممکن است کشیدن دندان را توصیه کند. زمانی که ریشه های دندان عقل هنوز به طور کامل رشد نکرده و استخوان تراکم کمتری دارد، برداشتن در افراد جوان آسان تر است. در افراد مسن، زمان بهبودی طولانی تر است.

 

دندان عقل چگونه کشیده می شود؟

سهولت نسبی کشیدن دندان عقل به موقعیت و مرحله رشد آن بستگی دارد. دندان عقل که به طور کامل از طریق لثه بیرون زده است را می توان به راحتی مانند هر دندان دیگر کشید. با این حال، دندان عقل که در زیر لثه قرار دارد و در استخوان فک فرو می‌رود، نیاز به برش در لثه و سپس برداشتن بخشی از استخوانی که روی دندان است، دارد. اغلب، برای دندانی در این شرایط، دندان به جای اینکه به صورت یک تکه برداشته شود، در بخش های کوچک کشیده می شود تا میزان استخوانی که برای بیرون آوردن دندان باید برداشته شود به حداقل برسد.

قبل از کشیدن دندان عقل، دندان‌ها و بافت اطراف آن با یک بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شوند.

پس از برداشتن دندان عقل، سرعت بهبودی شما به درجه سختی کشیدن دندان بستگی دارد (کشیدن ساده دندان کاملاً بیرون زده در مقابل دندان نهفته در استخوان فک).

همچنین ببینید:

آیا مصرف دارو به سلامت دندان ها آسیب میرساند؟

در 24 ساعت اول

ممکن است تا چند ساعت پس از کشیدن دندان خونریزی رخ دهد. برای کنترل آن، یک تکه گاز مرطوب تمیز را روی حفره خالی دندان قرار دهید. حدود 45 دقیقه فشار ثابت وارد کنید. چای کیسه ای مرطوب شده یک جایگزین موثر است. تانیک اسید موجود در چای به بهبود لخته‌های خون کمک می‌کند (لخته‌های خون مانند دلمه روی زخم باز عمل می‌کنند). در صورت ادامه خونریزی، این روند را تکرار کنید. اگر خونریزی شدید ادامه داشت، با دندانپزشک یا جراح خود تماس بگیرید.  تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان از آب زدن به آن خودداری کنید، عدم استفاده از نی برای مصرف نوشیدنی و از مایعات داغ (مانند قهوه) خودداری کنید.

تورم صورت در ناحیه ای که دندان در آن کشیده شده است به طور معمول رخ می دهد. برای به حداقل رساندن تورم، از کمپرس یخ استفاده نمایید، روی نواحی مدنظر به مدت 10 دقیقه قرار دهید و سپس 20 دقیقه استراحت کنید. در صورت لزوم در این دوره 24 ساعت اول تکرار کنید.

داروهای مسکن، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را می توان برای دردهای جزئی مصرف کرد. در صورت لزوم، دندانپزشک یا جراح ممکن است مسکن‌های قوی‌تری برای شما تجویز کند.

آنتی بیوتیک هایی که ممکن است قبل از کشیدن دندان تجویز شده باشند (برای درمان هر گونه عفونت در اطراف دندان عقل که قرار است کشیده شود) باید مصرف آنها را تا پایان درمان ادامه دهید.

تا زمانی که تمام بی حسی ناشی از بیهوشی از بین نرود، غذاها باید به رژیم غذایی مایع محدود شوند. برای چند روز غذاهای نرم بخورید.

در روز دوم، مسواک زدن ملایم دندان های خود را از سر بگیرید.

 

بعد از 24 ساعت

تورم صورت در ناحیه کشیدن دندان باید پس از 24 ساعت اول با یخ با گرما درمان شود. یک حوله گرم را با روند 20 دقیقه شروع و 20 دقیقه خارج از محل مورد نظر قرار دهید. در صورت لزوم تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که تورم معمولاً 2 تا 3 روز پس از عمل به اوج خود می رسد.

بعد از غذا و قبل از خواب دهان خود را با آب نمک ولرم (1/2 قاشق چایخوری نمک در یک فنجان آب گرم) بشویید.

بخیه ها باید توسط پزشک در حدود 1 هفته بعد برداشته شوند.

بهبودی کامل برای چند هفته تا چند ماه رخ نمی دهد.

 

عوارض کشیدن دندان عقل چیست؟

دو مورد از مهم‌ترین عوارض بعد از کشیدن دندان عقل عبارتند از:

 1. حفره خشک: حفره خشک یک عارضه شایع است و زمانی رخ می دهد که لخته خون در حفره دندان کشیده شده تشکیل نشود یا لخته خونی که تشکیل شده از جای خود خارج شود. بدون تشکیل لخته، بهبودی به تاخیر می افتد. هنگامی که این اتفاق می افتد، حفره خشک معمولاً 3 یا 4 روز پس از کشیدن رخ می دهد و با درد و بوی بد دهان همراه است.  دندانپزشک یا جراح با قرار دادن دارو خشکی حفره را درمان می کند.
 2. پارستزی: پارستزی یک عارضه نادر در کشیدن دندان عقل است. دندان عقل محبوس شده در استخوان فک اغلب به اعصاب نزدیک است. گاهی اوقات این اعصاب ممکن است در طول فرآیند برداشتن دندان دچار کبودی یا آسیب شوند. نتیجه یک بی حسی (به نام پارستزی) زبان، لب یا چانه است که می تواند چند روز، هفته، ماه یا حتی دائمی باشد.

 

بعد از جراحی

واکنش هر فرد به بیهوشی متفاوت است. اگر یک بی حسی موضعی داشتید، ممکن است بتوانید به خانه بروید. حتی ممکن است بتوانید به سر کار برگردید یا فعالیت های عادی خود را انجام دهید. اگر بیهوشی عمومی داشتید یا هنوز احساس خواب آلودگی می کنید، به کسی نیاز دارید که به شما کمک کند.

اکثر افراد بعد از جراحی درد کمی دارند یا اصلاً درد ندارند. احتمالا برای 3 روز یا بیشتر دچار تورم و ناراحتی خفیف خواهید شد. ممکن است به چند هفته برای بهبودی کامل زمان نیاز داشته باشید.

دستورالعمل های پزشک را برای بهبودی سریع تر دنبال کنید.

همچنین ببینید:

ارتودنسی چیست؟ – همه چیز درباره ارتودنسی دندان

چند نکته برای 3 روز اول پس از جراحی وجود دارد:

 • برای جلوگیری از تورم یا تغییر رنگ پوست از کمپرس یخ روی صورت خود استفاده کنید.
 • برای درد فک از گرمای مرطوب استفاده کنید.
 • به آرامی دهان خود را باز و بسته کنید تا فک خود را ورزش دهید.
 • غذاهای نرم بخورید.
 • به مقدار زیاد مایعات مصرف کنید.
 • از روز دوم مسواک بزنید. در برابر هیچ لخته خونی مسواک نزنید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را برای کاهش درد یا تورم مصرف کنید.
 • اگر تب دارید، یا اگر درد یا تورم شما بهبود پیدا نکرد، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

از انجام موارد زیر خودداری نمایید:

 1. عدم استفاده از نی: مکیدن ممکن است لخته های خونی را که به بهبودی دهان شما کمک می کند، شل کند.
 2. عدم شستشوی دهان: ممکن است پزشک شما شستشوی ملایم با آب نمک را توصیه کند.
 3. عدم مصرف برخی غذاها: غذاهای سفت، ترد یا چسبناکی که ممکن است زخم شما را بدتر کنند، نخورید.
 4. اجتناب از سیگار: سیگار می تواند روند بهبودی شما را کند سازد.

 

کشیدن دندان عقل

دندان عقل گاهی باعث درد، تورم، حفره یا بیماری لثه می شود. کشیدن دندان عقل به علت موارد زیر است:

 1. تحت تاثیر قرار گرفته اند: از آنجایی که دندان‌های عقل در قسمت انتهای دهان هستند، ممکن است در استخوان فک یا لثه‌ها گیر کنند. این موضوع می تواند دردناک باشد.
 2. رشد دندان عقل با زاویه اشتباه: دندان عقل ممکن است به دندان های دیگر فشار آورند.
 3. فک جایی برای یک مجموعه دندان آسیاب دیگر ندارد.
 4. داشتن پوسیدگی یا بیماری لثه: ممکن است نتوانید با مسواک یا نخ دندان به دندان عقل خود رسیدگی کنید.

بسیاری از افراد بین 17 تا 25 سالگی دندان عقل خود را می کشند.

کشیدن دندان عقل معمولاً یک فرآیند آسان و کوتاه است، که باید ظرف چند روز بهبود یابد. 

جراحی باید 45 دقیقه یا کمتر زمان ببرد.

 

انواع بی حسی دندان توسط پزشک:

 1. موضعی: پزشک با تزریق لیدوکائین در لثه‌های شما بی‌حسی را ایجاد می کند.
 2. بیهوشی آرام بخش: در بازو تزریق وریدی انجام می گیرد.
 3. بیهوشی عمومی: داروها را اغلب از طریق رگ دریافت می کنید. شما در تمام طول جراحی کاملا بیهوش هستید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

webmd

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x