فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1403

تاثیر سیگار بر روی دندان ها!

همه میدونیم که سیگار برای بدن و سلامتی ضرر داره و زمینه ساز خیلی از بیماریهاست.یکی از قسمت هایی که با کشیدن سیگار تهدید میشه دهان و دندان ست ....

سیگار کشیدن دندان های شما را در معرض نیکوتین قرار می دهد که در نتیجه سبب تغییر رنگ دندان و بوی بد دهان می شود.

کشیدن سیگار بر حس چشایی و بویایی شما تأثیر می گذارد. نیکوتین موجود در سیگار سبب زرد شدن دندان ها، بد رنگ شدن زبان نیز می شود.

تاثیر سیگار بر روی دندان ها!

 

سیگار همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کرده و شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه قرار دهد و مهمتر از آن اینکه سبب سرطان دهان می گردد. هر چه مصرف سیگار کشیدن بیشتر باشد خطر ابتلا به سرطان نیز بیشتر است.

نیکوتین می تواند باعث زردی یا لکه دار شدن دندان ها شود. مسواک زدن چندین بار در روز یکی از راه های بهبود آن است. این نه تنها از لکه شدن جلوگیری می کند، بلکه از لثه نیز محافظت می کند.

همچنین ببینید:

عوامل تغییر رنگ دندان و انواع لکه آن!

آیا سفید کننده های دندان موثر خواهند بود؟

اگرچه مسواک زدن دندان ها به صورت مرتب می تواند به جلوگیری از لکه های سیگار کمک کند، اما خمیردندان ممکن است نتایج کمی برای تغییر رنگ شدید داشته باشد.

بسته به شدت لکه، ممکن است برای از بین بردن لکه های نیکوتین روی دندان ها به جرمگیری نیاز داشته باشید.

حتی اگر با جرمگیری دندان توسط دندانپزشک توانست لکه های زرد را از بین برد اما اگر به سیگار کشیدن ادامه دهید، نتایج ماندگار نخواهد بود. ممکن است لازم باشد هر سال درمان ها را تکرار کنید.

 

نحوه مبارزه با بوی بد دهان ناشی از سیگار

بوی بد دهان به دلیل بیماری لثه یا خشکی دهان به دلیل کاهش تولید بزاق ایجاد می شود.

چند روش برای کمک به از بین بردن بوی بد دهان ناشی از سیگار:

حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

برای جلوگیری از خشکی دهان، مصرف مایعات خود را افزایش دهید.

برای خشکی دهان از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید.

آدامس بدون قند بجوید.

در نهایت بهترین راه ترک سیگار است.

 

سیگار الکترونیکی برای سلامت دندان

در حالی که سیگارهای الکترونیکی دود تولید نمی کنند، بخار حاوی نیکوتین است. علاوه بر این، سیگارهای الکترونیکی همچنان حاوی مواد شیمیایی و فلزات سنگین دیگری هستند؛ البته کمتر از سیگار؛ که برای بدن و دندان مضر هستند.

نیکوتین موجود در این محصولات می تواند به بافت لثه آسیب برساند و تولید بزاق را کاهش دهد و در نتیجه باعث بوی بد دهان، تحلیل لثه ها و از دست دادن دندان می شود.

همچنین ببینید:

شکستن دندان در کودکان!

آیا سیگار کشیدن می تواند به دندان ها یا لثه های شما آسیب برساند؟

ترک سیگار برای سلامت دهان و دندان مفید است زیرا احتمال ابتلا به بیماری لثه را کاهش می دهد.

بیماری لثه که بیماری پریودنتال نیز نامیده می شود، عفونتی است که لثه را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری زمانی ایجاد می شود که تارتار و باکتری در زیر یا بالای لثه جمع می شوند و در نتیجه التهاب ایجاد می شود.

بیماری لثه با سیگار کشیدن مرتبط است زیرا افرادی که سیگار می کشند نسبت به افراد غیرسیگاری جرم بیشتری روی دندان های خود دارند.

حتی اگر سال ها سیگار می کشید، ترک سیگار می تواند سلامت دهان و دندان شما را بهبود بخشد و احتمال بیماری لثه و از دست دادن دندان را کاهش دهد.

در یک مطالعه، محققان 49 نفر را که سیگار می کشیدند و بیماری مزمن لثه داشتند در یک دوره 12 ماهه مورد آزمایش قرار دادند. به این شرکت کنندگان کمک شد تا از طریق استفاده از درمان جایگزین نیکوتین، دارو و مشاوره، سیگار را ترک کنند.

در پایان مطالعه 12 ماهه، حدود یک پنجم از شرکت کنندگان سیگار را ترک کرده بودند. آنها به بهبود قابل توجهی در سلامت دهان و دندان خود اشاره کردند.

بررسی های علمی بیشتری انجام شده است که نشان می دهد ترک سیگار خطر شروع و پیشرفت بیماری لثه را کاهش می دهد. افرادی که سیگار می کشند تقریباً 80 درصد بیشتر از افرادی که سیگار نمی کشند، در معرض خطر از دست دادن استخوان و بیماری پریودنتال هستند.

هرگز برای ترک سیگار دیر نیست، حتی اگر برای مدت طولانی سیگار کشیده باشید. همچنان مزایای فوری و بلندمدت را خواهید دید.

 

ترک سیگار نه تنها از دندان های شما محافظت می کند؛ همچنین احتمال موارد زیر را کاهش می دهد:

سرطان دهان

بیماری ریه

بیماری قلبی

سایر مشکلات سلامتی

از آنجایی که سیگار سیستم ایمنی را ضعیف می کند، مبارزه با عفونت برای بدن نیز دشوارتر می شود. در نتیجه استخوان های نگهدارنده دندان ضعیف می شوند و باعث از دست دادن دندان می شوند.

 

راه های ساده و کاربردی برای ترک سیگار

در اینجا چند نکته برای کمک به ترک سیگار و بهبود سلامت دهان و دندان آورده شده است.

از محرک ها اجتناب کنید.

بودن در کنار افراد دیگر در حالی که سیگار می کشند می تواند میل شما را تشدید کند.

تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا از افراد و مکان هایی که در آن ممکن است وسوسه شوید و سیگار بکشید دوری کنید.

خود را سرگرم کنید؛ ذهن در یک زمان فقط می تواند بر روی یک چیز تمرکز کند. اگر میل به سیگار کشیدن دارید، خود را وارد یک فعالیت کنید.

استفاده از جایگزین سیگار و نیکوتین می تواند میل و خواسته شما را کاهش و ترک سیگار را آسان تر کند. دستورالعمل های بسته را به دقت دنبال کنید. امکان ایجاد وابستگی به نیکوتین به این نوع محصولات وجود دارد.

از پزشک در مورد داروهایی برای کمک به ترک سیگار مشورت بگیرید.

 

به خود یادآوری کنید که چرا سیگار را ترک می کنید

هر کسی انگیزه ای برای ترک سیگار دارد. برخی می خواهند سلامت کلی خود را بهبود بخشند. به طور مرتب به این فکر کنید که چرا این عادت را ترک می کنید. این می تواند به شما کمک کند بر میل شدید غلبه کنید.

احساس نکنید که ترک کردن سیگار غیرممکن است. بسیاری از افراد در هنگام ترک سیگار با شکست مواجه می شوند. امیدوار بمانید و به مسیر خود ادامه دهید.

 

نتیجه کلی

سیگار می تواند تأثیر منفی بر سلامت دهان و دندان شما داشته باشد و خطر ابتلا به بیماری لثه، از دست دادن دندان، بوی بد دهان و سرطان دهان را افزایش دهد. بهترین هدیه ای که می توانید به دندان های خود بدهید، ترک سیگار است.

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید. برای کمک به مبارزه با بیماری لثه و جلوگیری از لکه شدن دندان حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x