فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1396

عوامل تغییر رنگ دندان و انواع لکه آن!

دندان ها در اثر عوامل متعددی به مرور زمان تغییر رنگ پیدا میکنه و در سطح اونها لکه هایی ایجاد میشه.اما لکه های ایجاد شده و تغییر رنگ در سطح دندان ها با یکدیگر متفاوته و به همین خاطر روش های درمانی متفاوتی هم داره ....

تغییر رنگ دندان و لکه روی دندان اتفاقات رایجی است که به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. بسیاری از این لکه ها قابل درمان و پیشگیری هستند.

انواع لکه های دندان از نظر عمق

عمق تغییر رنگ دندان به سه دسته مختلف تقسیم می شود:

لکه های عمیق، لکه های سطحی، لکه های پیری.

عوامل تغییر رنگ دندان و انواع لکه آن!

 

لکه های سطحی: با تغییر رنگ لایه خارجی دندان، این احتمال وجود دارد که لکه ها فقط روی مینای دندان یا سطح دندان تأثیر بگذارند. شایع ترین علل لکه های سطحی عبارتند از:

قهوه و چای

نوشابه

سیگار

همچنین ببینید:

شکستن دندان در کودکان!

لکه های عمیق: این نوع لکه در داخل دندان قرار دارد که باعث می شود در برابر محصولات سفید کننده مقاوم تر شود. اغلب مایل به خاکستری به نظر می رسد.

نمونه هایی از لکه های عمیق عبارتند از:

برخی داروهای خاص

ضربه یا آسیب به دندان

پوسیدگی دندان

فلوراید بیش از حد

ژنتیک

 

لکه های پیری: با افزایش سن، مینای دندان شروع به از بین رفتن می کند که اغلب باعث ظاهر زرد شدن دندان می شود. در اکثر مواقع تغییر رنگ مربوط به سن ممکن است توسط عوامل بیرونی و درونی ایجاد شود.

 

چه چیزی می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود؟

انواع خاصی از غذاها و نوشیدنی ها می توانند وارد لایه های بیرونی ساختار دندان شما شوند و دندان های شما را لکه دار کنند. برخی از رایج ترین انها عبارتند از:

چای

قهوه

استفاده از سیگار نیز می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.

شیوع بیشتری از تغییر رنگ دندان در افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری وجود دارد. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که سطح بالاتری از نارضایتی افراد سیگاری از ظاهرشان بر اساس ظاهر دندان‌هایشان وجود دارد.

همچنین یک محیط اسیدی در دهان می تواند مینای شما را مستعد تغییر رنگ کند.

 

سن، جراحات و آنتی بیوتیک ها

با افزایش سن، دندان‌های شما شکننده‌تر و باعث ایجاد لکه یا زرد شدن می‌شوند.

بین مصرف آنتی بیوتیک های تتراسایکلین در کودکی و تغییر رنگ دائمی دندان ها ارتباط وجود دارد.

رنگ زرد: افرادی که سیگار می کشند ممکن است روی دندان های خود لکه های زرد ایجاد کنند. تغییر رنگ زرد همچنین می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه

رژیمی که سرشار از قند است.

برخی داروهای خاص

بهداشت ضعیف دهان

خشکی مزمن دهان

رنگ قهوه ای: لکه های قهوه ای یا تغییر رنگ می تواند دلایل زیادی داشته باشد. برخی از شایع ترین علل عبارتند از:

استفاده از سیگار

نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه

میوه هایی مانند شاه توت و انار

پوسیدگی دندان درمان نشده

تجمع تارتار

سفید: یک حفره می تواند باعث ایجاد یک لکه سفید روی دندان شما شود که با پیشرفته تر شدن آن تیره تر می شود. فلوراید بیش از حد نیز می تواند لکه های سفید روی دندان شما ایجاد کند.

مشکی: یک لکه سیاه می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 حفره دندانی پیشرفته

 پرکننده ها و روکش هایی که حاوی سولفید نقره هستند.

 مکمل های شربت آهن

 

برای از بین بردن لکه ها چه کاری می توانید انجام دهید؟

محصولات و روش های زیادی وجود دارند که می توانند دندان های شما را سفید کرده و لکه ها را از بین ببرند یا کاهش دهند.

به طور کلی، گزینه های سفید کردن دندان به سه دسته کلی تقسیم می شوند. آنها عبارتند از:

درمان در مطب: دندانپزشک شما معمولاً از غلظت بیشتری از هیدروژن پراکسید برای سفید کردن دندان در مقایسه با محصولات خانگی استفاده می کند. درمان در مطب به سرعت عمل می کند و اثرات آن معمولا طولانی تر از روش های دیگر باقی می ماند.

محصولات بدون نسخه: خمیر دندان‌های سفیدکننده ممکن است بتوانند لکه‌های سطحی را کاهش دهند، اما بر روی لکه‌های درونی که در داخل دندان‌ها قرار دارند، اثر بسیار کمی دارند.

 قبل از استفاده از هر محصول سفیدکننده دندان، با دندانپزشک خود صحبت کنید تا از بی خطر بودن آن مطمئن شوید. برخی از محصولات می توانند باعث حساسیت دندان یا تحریک لثه شوند.

علاوه بر این، حتماً برای تمیز کردن منظم دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید. تمیز کردن و جرمگیری منظم اغلب می تواند به کاهش ظاهر لکه ها کمک کند.

همچنین ببینید:

اختلالات غدد بزاقی چیست؟

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

اگر متوجه تغییر رنگ دندان‌های خود شدید و با یک محصول سفید کننده بهتر نشد، بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

اگر لکه‌ها عمیق به نظر می‌رسند و هیچ عامل سفیدکننده ای قادر به از بین بردن لکه‌ها نباشد، می‌تواند موضوع جدی‌تری باشد، مانند حفره یا تخریب مینای دندان.

اگر فقط یک دندان تغییر رنگ داده است، ممکن است به دلیل حفره یا آسیب به داخل دندان شما باشد. هر چه زودتر این نوع مشکلات توسط دندانپزشک شما درمان شود، احتمالاً نتیجه بهتری خواهد داشت.

برای حفظ سلامت دندان های خود، دو بار در سال برای معاینات معمول به دندانپزشک خود مراجعه کنید. زمانی که درمان زودهنگام انجام شود، می تواند از پیچیده شدن موضوع جلوگیری کرد.

 

چگونه می توانید از تغییر رنگ دندان جلوگیری کنید؟

بعد از مصرف غذاهای رنگدانه دار از دندان های خود مراقبت کنید. اگر قصد مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی های رنگدانه دار را دارید، توصیه می شود به محض اتمام کار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگر این امکان پذیر نیست، نوشیدن یا شستشو با آب می تواند به حذف حداقل برخی از ذرات؛ که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند؛ کمک کند.

سلامت دهان و دندان را رعایت کنید. توصیه می شود حداقل دو یا سه بار در روز مسواک بزنید، روزانه از نخ دندان استفاده کنید.

عادت های خود را اصلاح کنید؛ اگر سیگار می کشید، با پزشک خود در مورد برنامه ترک سیگار صحبت کنید. همچنین ممکن است بخواهید از مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند، خودداری کنید.

 

نتیجه کلی

تغییر رنگ دندان شایع است و ممکن است به دلایل مختلفی برای هر کسی اتفاق بیفتد. اغلب در اثر مواد غذایی و نوشیدنی های رنگدانه دار و همچنین دخانیات مانند سیگار ایجاد می شود.

لکه هایی که روی سطح دندان شما ظاهر می شوند معمولاً می توانند با محصولات یا روش های سفید کننده دندان از بین بروند یا کاهش یابند.  این موارد را می توان توسط دندانپزشک انجام داد یا می توانید محصولات خانگی را امتحان کنید.

تغییر رنگ یا لکه‌هایی که در داخل دندان‌های شما ظاهر می‌شوند، می‌توانند در اثر پوسیدگی دندان، آسیب یا دارو ایجاد شوند. دندانپزشک شما می تواند بهترین روش جهت درمان برای این نوع لکه ها را به شما توصیه کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x