فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1353

چندین راه برای حفظ سلامت دندان ها که باید انجام شود!

بهداشت و مراقبت از لثه و دندان ها بر بخش مهمی از سلامت کلی بدن تاثیر میزاره. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان با بیماری های مزمن در ارتباطه. پزشکان معتقدند سلامت دهان و دندان کلید سلامتی اعضای بدن ست ....

داشتن دندان های سالم به یک عمر مراقبت احتیاج دارد. حتی در صورتی که به شما گفته شده باشد دندان های زیبایی دارید اما این موضوع مهم است که هر روز قدم های مناسبی جهت مراقبت و سلامت دندان ها داشته باشید. این مراقبت در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است.

چندین راه برای حفظ سلامت دندان ها که باید انجام شود!

 

چندین عادت روزانه جهت مراقبت دهان و دهان:

1. بدون مسواک زدن به رختخواب نروید:

توصیه کلی این است که حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. با این حال، بسیاری از ما همچنان از مسواک زدن در شب غافل هستیم. اما مسواک زدن قبل از خواب میکروب ها و پلاک هایی که در طول روز جمع می شوند را از بین می برد.

همچنین ببینید:

درد لثه چیست؟

2. به درستی مسواک بزنید:

نحوه مسواک زدن شما به همان اندازه مهم است؛ صحیح مسواک زدن بسیار اهمیت دارد؛ چرا که اشتباه مسواک زدن به همان اندازه بد است که مسواک نزدن بد است. کافیست کمی به خود زمان دهید و مسواک را با حرکات آرام و دایره ای حرکت دهید تا پلاک ها از بین بروند. پلاک برداشته نشده می تواند سفت شود و منجر به تجمع جرم و التهاب لثه (بیماری اولیه لثه) گردد.

 

3. از زبان خود غافل نشوید:

پلاک نیز می تواند روی زبان شما ایجاد شود. این نه تنها می تواند منجر به بوی بد دهان شود، بلکه می تواند منجر به سایر مشکلات سلامت دهان شود. هر بار که دندان های خود را مسواک می زنید، به آرامی زبان خود را نیز مسواک بزنید.

 

4. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید:

وقتی صحبت از خمیردندان به میان می‌آید، عناصر مهم‌تری نسبت به قدرت سفید کنندگی و طعم‌ها وجود دارد. مهم نیست که کدام نوع را انتخاب می کنید، ولی مطمئن شوید که حاوی فلوراید است.

در حالی که فلوراید توسط افرادی که نگران تأثیر آن بر سایر بخش‌های سلامت هستند، مورد بررسی قرار گرفته است، این ماده همچنان یک عنصر اصلی در سلامت دهان و دندان است. این به این دلیل است که فلوراید یک گزینه مناسب در برابر پوسیدگی دندان است. با مبارزه با میکروب هایی که می توانند منجر به پوسیدگی شوند و همچنین ایجاد یک سد محافظ برای دندان های شما عمل می کند.

 

5. به نخ دندان به اندازه مسواک زدن اهمیت دهید:

بسیاری از کسانی که مرتب مسواک می زنند از نخ دندان کشیدن غافل می شوند. نخ دندان کشیدن فقط برای گرفتن ذرات کوچک غذا نیست که ممکن است بین دندان های شما گیر کند. نخ دندان کشیدن واقعا راهی برای تحریک لثه ها، کاهش پلاک و کمک به کاهش التهاب است.

استفاده از نخ دندان یک بار در روز معمولا برای سلامت دهان و دندان کافی است.

 

6. اجازه ندهید دشواری نخ دندان کشیدن شما را از انجام دادنش منع کند:

نخ دندان کشیدن می تواند دشوار باشد، به خصوص برای کودکان خردسال و بزرگسالان مسن مبتلا به آرتریت. به جای تسلیم شدن، به دنبال روش هایی باشید که می توانند به شما در کشیدن نخ دندان کمک کنند. نخ دندان های آماده در داروخانه موجود است که می توانید جهت سهولت در انجام دادن از آن استفاده کنید.

 

7. استفاده از دهانشویه:

دهانشویه برای سلامت دهان و دندان ضروری است، اما متاسفانه بسیاری از افراد از آن استفاده  نمی کنند. دهانشویه از چند طریق موثر است: میزان اسید موجود در دهان را کاهش می دهد، نواحی که به سختی مسواک زده می شود در داخل و اطراف لثه ها را تمیز می کند؛ در نهایت سبب سلامت دندان ها می گردد. در کودکان و افراد مسن، که توانایی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کمی دشوارتر است، دهانشویه می تواند در این زمینه مفید واقع گردد.

از دندانپزشک خود جهت استفاده از دهانشویه مشورت بگیرید. مارک های خاص برای کودکان و کسانی که دندان های حساسی دارند بهترین هستند.

همچنین ببینید:

درمان خانگی سریع دندان درد!!!

8. آب بیشتری بنوشید:

آب همچنان بهترین نوشیدنی برای سلامت کلی شما از جمله سلامت دهان و دندان است. همچنین، مصرف مقدار کمی آب بعد از هر وعده غذایی توصیه می شود. این موضوع می تواند برخی از اثرات منفی غذاها و نوشیدنی های چسبناک و اسیدی در بین دندان ها را پاک کند.

 

9. میوه ها و سبزیجات مصرف کنید:

مصرف محصولات تازه و ترد نه تنها حاوی فیبر سالم تری است، بلکه بهترین انتخاب برای دندان شماست.

 

10. مصرف غذاهای شیرین و اسیدی را محدود کنید:

در نهایت، قند در دهان به اسید تبدیل می‌شود که می‌تواند مینای دندان شما را فرسایش دهد. این اسیدها هستند که منجر به ایجاد حفره می شوند.  میوه های اسیدی، چای و قهوه نیز می توانند مینای دندان را از بین ببرند.  در حالی که لزوماً مجبور نیستید از چنین غذاهایی به طور کامل اجتناب کنید، مراقب بودن ضرری ندارد.

 

11. حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید:

عادات روزمره برای سلامت کلی دهان شما بسیار مهم است.  تمامی افراد نیز باید به طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کنند. حداقل، شما باید دو بار در سال برای جرمگیری و معاینه به دندانپزشک  مراجعه کنید. دندانپزشک نه تنها می تواند جرم ها را از بین ببرد، بلکه می تواند مشکلات احتمالی را نیز تشخیص دهد و راه حل های درمانی ارائه دهد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x