فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1906

فواید روغن ماهی برای درمان خشکی چشم

بسیاری از افراد خشکی چشم را با مصرف روغن ماهی به صورت قرص مکمل یا مصرف ماهی های روغنی درمان می کنند. روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 است که تحقیقات نشان داده است فواید زیادی برای سلامتی بدن دارد. با این حال جهت اثربخشی امگا 3 در درمان خشکی چشم، نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد...

تاثیر روغن ماهی در درمان خشکی چشم

روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) است.

DHA برای عملکرد مناسب مغز و چشم مهم است. محققان همچنان درحال بررسی اثربخشی اسیدهای چرب امگا 3 جهت درمان بیماری های چشمی و مغز می باشند.

فواید روغن ماهی برای درمان خشکی چشم

 

طبق گفته آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO)، روغن های امگا 3 ممکن است عملکرد غدد میبومین را بهبود بخشند. غدد میبومین لایه روغنی را در اشک تولید می کنند.

مشکلات مربوط به لایه روغنی اشک می تواند منجر به خشکی چشم شود، زیرا لایه روغنی از تبخیر لایه اشک جلوگیری می کند و چشم را هیدراته نگه می دارد.

AAO همچنین بیان می کند که امگا 3 موجود در روغن ماهی ممکن است التهاب را کاهش دهد. التهاب پلک ها یا سطح جلوی چشم می تواند خشکی چشم را تشدید کند، بنابراین روغن ماهی ممکن است علائم را بهبود بخشد.

همچنین ببینید:

خشکی چشم چیست و چطور درمانش کنیم؟

 

بهترین روغن ماهی برای خشکی چشم

افراد ممکن است روغن ماهی را به عنوان مکمل های کپسول مانند یا مایع مصرف کنند.

می توان روغن ماهی را از طریق مصرف ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا 3 از جمله موارد زیر تامین کنند:

 • ماهی سالمون
 • ساردین
 • شاه ماهی
 • ماهی خال مخالی
 • قزل آلای دریاچه

 

روغن ماهی در مقابل روغن تخم کتان

روغن تخم کتان حاوی امگا 3 به نام اسید آلفا لینولنیک (ALA) است. درواقع روغن بذر کتان حاوی ALA است و حاوی EPA نمی باشد. اما کبد ALA را به این دو تبدیل می کند.

طبق توصیه  (NIH)، بدن تنها قادر است ALA را به حدود 15 درصد از EPA و DHA تبدیل کند NIH .توصیه می کند که مصرف EPA و DHA از منابع غذایی یا مکمل ها تنها راه برای افزایش سطح اسیدهای چرب در بدن است.

در صورت عدم تمایل به مصرف محصولات ماهی؛ می توان از مکمل های امگا 3 استفاده کرد. طبق گفته NIH ، روغن جلبک حدود 100 تا 300 میلی گرم DHA را فراهم می سازد و ممکن است حاوی مقداری EPA نیز باشد. روغن جلبک ممکن است مقدار DHA مشابهی با مصرف ماهی آزاد پخته شده باشد.

 

فواید روغن ماهی (امگا3)

یک مطالعه در سال 2016 به بررسی اثرات EPA و DHA بر روی خشکی چشم در 105 نفر در طول 12 هفته پرداخت. این مطالعه نشان داد که مکمل های EPA و DHA در مقایسه با دارونما اسید لینولئیک منجر به بهبود قابل توجهی در علائم خشکی چشم می شود.

تحقیقات دیگری که در این مطالعه به آنها اشاره شد نیز نشان می دهد که امگا 3 موجود در ماهی ممکن است به تسکین خشکی چشم کمک کند. در مطالعه‌ای بر روی 32470 زن، محققان دریافتند زنانی که 5 تا 6 وعده ماهی در هفته مصرف می‌کردند نسبت به زنانی که 2 وعده ماهی در هفته مصرف می‌کردند، 66 درصد کاهش در بیماری خشکی چشم داشتند.

با توجه به  AAO، امگا 3 ممکن است به کاهش خطر رشد غیرطبیعی عروق خونی کمک کند، که در این شرایط شبکیه مانند دژنراسیون ماکولای مرتبط با افزایش سن رخ می دهد.

یک مطالعه NIH در سال 2018 نشان داد مکمل‌های امگا 3 برای درمان علائم خشکی مزمن چشم مؤثرتر از دارونما نیستند. این مطالعه شامل 535 شرکت کننده بود که حداقل به مدت 6 ماه خشکی چشم متوسط ​​تا شدید را تجربه کرده بودند.

در گروه امگا 3، 349 شرکت کننده 2000 میلی گرم EPA و 1000 میلی گرم DHA دریافت کردند. بر اساس این مطالعه، این دوز بالاترین مقداری بود که محققان در آزمایش برای درمان بیماری خشکی چشم استفاده کردند. در گروه دارونما، 186 نفر روغن زیتون را در کپسول های مشابه امگا 3 دریافت کردند.

این مطالعه هیچ تفاوت قابل توجهی در بهبود علائم خشکی چشم بین دو گروه پیدا نکرد.

 

عوارض روغن ماهی

روغن ماهی ممکن است برای برخی افراد عوارض به همراه داشته باشد. اگر افراد وارفارین یا سایر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند، باید قبل از مصرف مکمل های امگا 3 به پزشک اطلاع دهند. این موضوع به این دلیل است که روغن ماهی می تواند با این داروها تداخل داشته و بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد.

کودکان، افراد باردار و مادران شیرده باید قبل از مصرف روغن ماهی با پزشک مشورت کنند. برخی از ماهی ها حاوی سطوح بالایی از جیوه هستند.

با توجه به انجمن قلب آمریکا (AHA)، ماهی هایی که حاوی سطوح بالایی از جیوه هستند عبارتند از:

 • کوسه
 • اره ماهی
 • ماهی خال مخالی

 

ماهی با سطوح پایین جیوه عبارتند از:

 • میگو
 • کنسرو تن ماهی
 • ماهی سالمون
 • پولاک(زغال ماهی)

 

دوز مصرفی روغن ماهی

طبق توصیه AHAT افراد حداقل 2 وعده ماهی چرب در هفته باید مصرف کنند. یک وعده 100 گرم ماهی پخته.

با توجه به NIH، مصرف طولانی مدت تا 5 گرم در روز ترکیبی EPA و DHA بی خطر به نظر می رسد. سازمان غذا و دارو (FDA) مصرف بیش از 3 گرم در روز ترکیبی EPA و DHA و حداکثر 2 گرم از مکمل ها را توصیه نمی کند.

اگر افراد دوزهای بالایی مانند 900 میلی گرم EPA و 600 میلی گرم DHA در روز برای چند هفته مصرف کنند، ممکن است پاسخ های التهابی در بدن را سرکوب کرده و عملکرد سیستم ایمنی را کاهش دهد.

تاکنون تحقیقات در مورد اینکه آیا روغن ماهی می تواند به درمان یا پیشگیری از علائم خشکی چشم کمک کند، نتیجه ای به دنبال نداشته است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که افزایش مصرف امگا 3 می تواند به بهبود علائم خشکی چشم کمک کند. تحقیقات دیگر هیچ تفاوت خاصی بین روغن ماهی و دارونما در بهبود علائم خشکی چشم نشان نداد.

محققان همچنان باید مطالعات بیشتری انجام دهند.

همچنین ببینید:

علت خشکی چشم و جلوگیری از آن

 

خلاصه کلی

روغن ماهی حاوی امگا 3 EPA و DHA است. برخی تحقیقات نشان می دهد که افزایش مصرف امگا 3 می تواند به کاهش خشکی چشم کمک کند. اگرچه در حال حاضر شواهد کافی برای تأیید این موضوع وجود ندارد. افراد باید مطمئن شوند که از طریق منابع غذایی به اندازه کافی EPA و DHA دریافت می کنند یا در مورد مصرف مکمل های غذایی با متخصص مشورت نمایند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x