فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1731

عوامل، پیشگیری و درمان تاری دید صبحگاهی

تاری دید صبحگاهی چندین علت می تواند داشته باشد از جمله: چشم های خشک، التهاب قرنیه، دیابت، سکته مغزی و یا بیماری ام اس و دیگر موارد. باید به دیگر موارد توجه داشت؛ قبل از خواب حتما لنزهای تماسی را خارج نمایید، در صورت داشتن قرمزی چشم باکتریایی، پزشک قطره تجویز می کند. در اغلب موارد با تجویز و استفاده قطره های چشمی مشکل برطرف می گردد...

تاری دید در یک یا هر دو چشم در صبح برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد. در اکثر مواقع جایی برای نگرانی نیست و پس از پلک زدن یا مالیدن چشمان، دید واضح می گردد.

اما یک سوال باقی می ماند که چرا برخی از افراد صبح دچار تاری دید هستند؟

اینکه آیا هر روز صبح یا فقط در برخی مواقع پس از بیدار شدن از خواب تاری دید دارید یاخیر!

عوامل، پیشگیری و درمان تاری دید صبحگاهی

 

 چند دلیل احتمالی می تواند داشته باشد:

 

1_ خشک شدن اشک بر روی سطح چشم

اشک چشمان شما را مرطوب کرده و از آنها محافظت می کنند و افراد حتی در هنگام خواب نیز دائماً اشک تولید می کنند. با این حال گاهی اوقات اشک های شبانه می توانند روی سطح چشم شما خشک شده و باعث تاری دید صبحگاهی شوند. چند بار پلک زدن بعد از بیدار شدن از خواب می تواند قرنیه را دوباره مرطوب کرده و تاری را از بین ببرد.

همچنین ببینید:

تاری دید چیست؟ دلایل و درمان

 

2_ آلرژی چشم

آلرژی می تواند باعث خارش، تورم، آبریزش چشم ها و همچنین خشکی چشم شود که منجر به تاری دید پس از بیدار شدن از خواب می شود.

اگر در زمان صبح آلرژی چشم تشدید می یابد، مشکل ممکن است از گرد و غبار یا موی حیوانات خانگی در اتاق خواب باشد.همچنین ممکن است به مواد شوینده ای که برای شستن ملحفه استفاده می شود حساسیت داشته باشید.

 

3_ خوابیدن روی صورت

خوابیدن به سمت صورت روبه پایین می تواند باعث ایجاد بیماری به نام سندرم پلک فلاپی (FES) شود. این زمانی است که پلک بالایی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد.

این موضوع می تواند باعث تاری دید صبحگاهی و همچنین ریزش اشک و سوزش چشم شود FES .ممکن است برای هر فرد اتفاق بیفتد، اما در مردان چاق بیشتر رایج است.

 

4_ دیستروفی فوکس قرنیه

این وضعیت باعث تورم قرنیه در هنگام خواب و در نتیجه دید ابری در صبح می شود. بینایی به تدریج در طول روز بهبود می یابد.

دیستروفی فوکس قرنیه در زنان بیشتر از مردان رایج است و علائم آن معمولاً در حدود 50 سالگی ظاهر می شود.

 

5_ مصرف برخی داروها قبل از خواب

آنتی هیستامین ها، داروهای خواب آور، داروهای سرماخوردگی و داروهای فشار خون می توانند تولید اشک را در هنگام خواب کاهش دهند. اگر قبل از خواب مصرف شود، ممکن است صبح دچار تاری دید و خشکی چشم شوید.

 

6_ خوابیدن با لنز تماسی

خوابیدن با لنزهای تماسی می تواند اکسیژن رسانی به چشم ها را کاهش دهد و منجر به خشکی چشم و تاری دید پس از بیدار شدن از خواب شود. همیشه باید قبل از خواب آنها را بیرون بیاورید.

 

7_ مصرف الکل قبل از خواب

با مصرف الکل قبل از خواب ممکن است دچار تاری دید موقت در صبح نیز شوید. الکل باعث کم آبی بدن می شود که سرانجام می تواند خشکی چشم و تاری دید را به همراه داشته باشد.

 

8_ مشکلات قند خون

قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین نیز می تواند علت اصلی تاری دید صبحگاهی باشد. با این حال در این مورد، علائم دیگری مانند سرگیجه و ضعف خواهید داشت.

قند خون بالا می تواند یک علامت هشدار دهنده اولیه دیابت باشد.

 

9_ مشکلات غدد چربی

در برخی شرایط غدد ریز روغن اطراف چشم شما (غدد میبومین) در هنگام خواب، روغن و آب بسیار کمی تولید می کنند. این می تواند منجر به تحریک چشم و تاری دید صبحگاهی شود.

 

10_ خوابیدن با پنکه

خوابیدن با پنکه ممکن است دمای اتاق را متعادل سازد. با این حال این موضوع پوست و چشم‌های شما را خشک می کند؛ حتی زمانی که پلک‌های شما بسته است. خوابیدن با پنکه باعث خارش، تحریک و تاری دید می گردد.

 

آیا لازم است برای دید صبحگاهی به پزشک مراجعه نمایید؟

هنگامی که تاری دید پس از پلک زدن یا مالیدن چشم ها از بین می رود، یا زمانی که به صورت پراکنده و با علت مشخصی وجود دارد، نیازی به مراجعه به پزشک ندارید.

اما نباید تاری دید مداوم و غیرقابل توضیح یا مشکلات بینایی همراه با علائم دیگر را نادیده بگیرید. برای تشخیص به پزشک خود مراجعه نمایید.

تاری دید صبحگاهی می تواند نشانه سکته مغزی باشد که یک اورژانس پزشکی محسوب می گردد.

 

سکته مغزی با علائم زیر وجود دارد:

 • سرگیجه
 • سردرد
 • سوزن سوزن شدن یا بی حسی در یک یا هر دو طرف بدن
 • لکنت زبان

به طور مشابه، ضربه به سر و ضربه مغزی قبل از خواب ممکن است باعث تاری دید صبحگاهی شود.

 

سایر علائم ضربه مغزی عبارتند از:

 • عدم هماهنگی
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • صدای زنگ در گوش

 

همچنین ببینید:

آیا به طور طبیعی می‌توان تاری دید را درمان کرد؟

 

تشخیص تاری دید صبحگاهی

اگر آلرژی چشمی باعث تاری دید شود، پزشک ممکن است پس از مشاهده علائم شما (قرمزی، آبریزش، خارش چشم) تشخیص دهد. در چنین مواردی، قطره های چشمی آلرژیک می تواند تاری دید را بهبود بخشند.

با این حال در مواقع دیگر پزشک ممکن است نیاز به انجام آزمایش برای تعیین علت اصلی داشته باشد. این شامل یک معاینه جامع چشم برای اندازه گیری حدت بینایی و همچنین آزمایش برای بررسی عصب بینایی، قرنیه و شبکیه چشم است.

معاینه اتساع چشم نیز به تشخیص علت تاری دید کمک می کند. پزشک قطره های چشمی خاصی را در چشمان شما قرار می دهد تا مردمک چشم شما را گشاد کند که سپس به پزشک اجازه می دهد پشت چشم شما را ببیند.

سایر معاینات شامل آزمایش برای اندازه گیری تولید اشک و مدت زمانی است که طول می کشد تا اشک شما تبخیر شود.

ممکن است بر اساس علائم شما آزمایش خاصی لازم باشد. برای مثال اگر در زمان صبح‌ تاری دید همراه با خستگی، افزایش ادرار و گرسنگی بیش از حد داشته باشید، ممکن است سطح گلوکز خون شما را بررسی کنند.

 

گزینه های درمان تاری دید صبحگاهی

تاری دید در صبح ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد. مگر اینکه نتیجه یک بیماری خاص باشد. در این مورد درمان بستگی به علت دارد.

هنگامی که علت اصلی را درمان کردید، تاری دید شما باید بهبود یابد.

به عنوان مثال اگر تورم قرنیه باعث تاری دید شود، پزشک ممکن است قطره چشمی را برای برداشتن آب اضافی از قرنیه تجویز کند. با این حال در مورد آلرژی چشم مصرف آنتی هیستامین می تواند علائم آلرژی را کاهش دهد و تاری دید را متوقف سازد.

 

آنتی هیستامین

استفاده از قطره های چشمی روان کننده قبل از خواب یا پس از بیدار شدن از خواب می تواند چشمان شما را دوباره مرطوب کند. این ممکن است از تاری دید جلوگیری کند.

 

پیشگیری از تاری دید صبحگاهی

در اینجا چند نکته دیگر برای جلوگیری از تاری دید صبحگاهی وجود دارد:

 • برای هیدراته نگه داشتن بدن مقدار زیادی مایعات مصرف نمایید
 • عدم مصرف الکل
 • اتاق خواب خود را گردگیری کنید و ملحفه ها را مرتب بشویید
 • عدم خوابیدن با لنزهای تماسی و تمیز کردن لنز ها به صورت روزانه
 • عدم خوابیدن با پنکه
 • عدم خوابیدن بر روی صورت و خوابیدن به پشت یا پهلو
 • حداقل 7-8 ساعت در شبانه روز بخوابید. کیفیت پایین خواب ممکن است سبب تاری دید صبحگاهی گردد

 

نتیجه کلی

تاری دید صبحگاهی ممکن است برای هر فرد اتفاق بیفتد، تاری مداوم ممکن است نشانه یک مشکل جدی‌تر باشد.

اگر تاری دید شما به طور منظم رخ می دهد، در طول روز ادامه دارد، یا اگر علائم دیگری را همراه با تاری دید تجربه می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

blurry-vision-in-the-morning

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x