فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1786

فواید استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها

اشعه هایی در نور خورشید وجود دارد که سبب آسیب رساندن به چشم می شود. دو اشعه UVA و UVB نام دو اشعه مضر فرابنفش خورشید است. عینک آفتابی در این شرایط می تواند محافظ مناسبی در برابر اشعه نور خورشید باشد. عینک آفتابی از خشکی چشم، آفتاب سوختگی چشم، آب مروارید و ناخنک چشم، تخریب ماکولا پیشگیری می کند...

عینک آفتابی و فواید آن:

عینک های آفتابی در همه اشکال و اندازه ها موجود هستند. عینک ها برای عملکردهای مختلف ساخته شده اند. عینک آفتابی برای محافظت از چشم در برابر اشعه های خورشید کاربرد دارند.

فواید استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم ها

 

عینک های مناسب و استاندارد می‌توانند برای سال‌ها از چشمان شما محافظت کنند، این در حالی است که برخی از آنها به دلیل عدم عملکرد صحیح و استاندارد؛ علاوه بر عدم کاربرد مثبت سبب آسیب به چشم نیز می شوند.

 

چرا باید از چشمان خود محافظت کنید؟

هنگامی که در خارج از منزل هستید، باید از چشمان خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنید

اشعه ماوراء بنفش ، اشعه UVA به پشت چشم شما به نام ماکولا آسیب می رساند. به شما کمک می کند جزئیات را به وضوح ببینید. این بخشی از شبکیه است که سیگنال هایی را به مغز شما ارسال می کند تا نور را به تصاویر تبدیل کند. قسمت های آبی و بنفش پرتوهای خورشید نیز می تواند به شبکیه چشم شما آسیب وارد کنند.

همچنین ببینید:

چشمان شما درباره سلامتی شما چه می گویند؟

 

قسمت جلویی چشم، جایی که قرنیه و عدسی شما قرار دارند، می تواند توسط نوع دیگری از اشعه ماوراء بنفش به نام اشعه UVB آسیب ببیند.  عدسی چشم نور را وارد کرده و با قرنیه عمل می کند تا آن را بر روی شبکیه متمرکز سازد.

دستگاه‌های جوش، اشعه لیزرشما را در معرض اشعه‌های فرابنفش مصنوعی قرار دهند که می‌تواند برای چشم‌های شما نیز مضر باشد.

عینک آفتابی بسیار تیره که جلوی هیچ گونه اشعه ماوراء بنفش را نمی گیرد، بیشتر از استفاده نکردن از عینک آفتابی می تواند به چشم شما آسیب برساند. دلیلش این است که عدسی‌های تیره باعث می‌شوند مردمک‌ها بازتر شوند و نور بیشتری نسبت به آنچه که بدون عینک آفتابی وارد می‌شود، وارد چشم‌هایتان می‌کنند.

 

بیماری های ناشی از آسیب اشعه ماوراء بنفش

حتی اگر برای مدت کوتاهی اشعه ماوراء بنفش به چشمان شما برخورد کند می تواند احتمال ابتلا به شرایط و بیماری های خاصی را افزایش دهد.

فوتوکراتیت: این حالت مانند آفتاب سوختگی چشم است. در اثر تماس چشمی زیاد با اشعه ماوراء بنفش در مدت زمان کوتاه ایجاد می شود.

پرتوهای خورشید می توانند از روی شن، برف، آب و یخ منعکس شوند.  مراقب نور منعکس کننده استخر یا دریا باشید. شما همچنین می توانید نوعی فوتوکراتیت به نام "برف کوری" را در حالی که خارج از منزل در یک مکان برفی و یخ زده هستید، بگیرید.

علائم عبارتند از:

 • درد
 • سرخی
 • تاری
 • چشمان اشک آلود
 • احساس شن در چشمان
 • حساسیت به نور روشن
 • دیدن هاله ها

ممکن است هر چه بیشتر چشمان شما تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش قرار گیرند، علائم نیز شدیدتر شوند. اما مشکلات معمولا از بین می روند و برای همیشه به چشم شما آسیب نمی رسانند.

آب مروارید: سال‌ها قرار گرفتن در زیر نور خورشید با برخورد اشعه‌های فرابنفش به چشم‌ها می‌تواند باعث ایجاد این بیماری شود که باعث کدر شدن عدسی‌های چشم شما می‌ گردد.

 

علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تاری
 • دیدن دو تصویر به جای یک تصویر
 • حساسیت به نور روشن
 • دید سخت در شب، احتیاج به نور بیشتر برای خواندن
 • رنگ های روشن محو یا زرد به نظر می رسند

تنها راه رفع آب مروارید جراحی است.

دژنراسیون ماکولا : مانند آب مروارید، اگر چشمان شما برای مدت طولانی تحت تاثیر اشعه ماوراء بنفش قرار گیرد، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است. ژنتیک نیز در این بیماری دخیل است.

دژنراسیون ماکولا در دو نوع رخ می دهد؛ مرطوب و خشک. باعث می شود دید مرکزی خود را از دست بدهید. دژنراسیون ماکولا خشک بیشتر رایج است و دژنراسیون ماکولا مرطوب همیشه به عنوان نوع خشک شروع می شود.

 

علائم دژنراسیون ماکولا عبارتند از:

 • خطوط مستقیم که موج دار یا خمیده به نظر می رسند
 • مشکل بینایی در چند دقیقه اول پس از ورود به یک مکان تاریک
 • مشکل در خواندن کلمات در صفحه ای که رنگ مشابه دارد

ناخنک: اشعه ماوراء بنفش، باد و گرد و غبار می توانند این رشد را روی پوشش شفاف (ملتحمه) روی قسمت سفید چشم شما ایجاد کنند. این موضوع می تواند به صورت پینگکولا، یک رشد زرد رنگ در چشم شما در کنار بینی، یا می تواند خود به خود ایجاد شود. رشد می تواند کوچک یا آنقدر بزرگ باشد که دیدن آن را برای شما سخت کند.

 

علائم ناخنک و پینگکولا عبارتند از:

 • ملتحمه قرمز یا متورم با بزرگتر شدن رشد
 • لکه یا برآمدگی زرد در قسمت سفید چشم
 • احساس شن در چشم که با احساس خشکی، خارش و سوزش همراه است
 • تاری دید

ناخنک و پینگکولا معمولاً نیازی به درمان ندارند. پزشک ممکن است در این شرایط قطره تجویز کند. اگر ناخنک مشکلات زیادی ایجاد کند، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید.

سرطان پوست دور چشم : پلک های بالا و پایین شما از پوست نازک ساخته شده اند که آسیب اشعه ماوراء بنفش را آسان تر می کند. این می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان‌های پوست غیرملانومی روی پلک و نزدیکی آن را افزایش دهد.

کارسینوم سلول بازال شایع ترین نوع سرطان اطراف چشم است، اما کارسینوم سلول سنگفرشی نیز می تواند ایجاد شود.

ملانوما نیز نوعی سرطان پوست است که می تواند در نزدیکی چشم و در چشم شما رشد کند، اما نادر است. محققان مطمئن نیستند که آیا اشعه ماوراء بنفش احتمال سرطان چشم را افزایش می دهد یا خیر.

برآمدگی که موم مانند به نظر می رسد

رشد مسطح که رنگ پوست قهوه ای و شبیه جای زخم است

زخمی که خونریزی می کند و دلمه می زند، سپس بهبود می یابد و برمی گردد

کارسینوم سلول بازال معمولاً در صورت، گردن و سایر قسمت‌های بدن شما که در معرض نور خورشید هستند، ایجاد می‌شود.

 

علائم کارسینوم سلول سنگفرشی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • توده ای که سفت و قرمز است
 • رشد مسطح که پوسته پوسته است

کارسینوم سلول سنگفرشی نیز در قسمت هایی از بدن که در معرض نور خورشید هستند ایجاد می شود. افرادی که پوست تیره‌تری دارند ممکن است آن را در قسمت‌هایی از بدن که معمولاً نور خورشید دریافت نمی‌کنند، ایجاد کنند.

همچنین ببینید:

۵ مورد از بدترین مشکلات چشمی!

 

درمان سرطان پوست و تومورهای پیش سرطانی به اندازه، نوع، عمق و محل آنها بستگی دارد.

کلاه‌ها با لبه‌های پهن فقط نیمی از اشعه‌های فرابنفش خورشید را مسدود می‌کنند و لنزهای پلاریزه آنها را مسدود نمی کنند، اگرچه می توانید برخی از آنها را با مواد خاصی برای مسدود کردن UV تهیه کنید.عینک آفتابی که 99% تا 100% اشعه های UVA و UVB را مسدود می کند می تواند به درستی از چشمان شما محافظت کند.

 

هنگام خرید عینک آفتابی باید به این موارد نیز توجه کنید:

 • متوقف کردن 75 تا 90 درصد نور مخفی
 • لنزهایی با همان میزان تاریکی اگر لنزها از روشن به تیره هستند، تاریک ترین قسمت باید در بالا و تغییر باید آهسته باشد.
 • لنزهایی که دید شما را تغییر نمی دهند تا غیرطبیعی باشد
 • لنزهایی که خاکستری هستند، بنابراین می توانید رنگ ها را به درستی ببینید
 • فریمی که به چشمان شما نزدیک است
 • اگر ورزش هایی در فضای باز انجام می دهید یا کارهایی که می تواند برای چشمان شما خطرناک باشد، باید لنزهایی داشته باشید که در برابر ضربه مقاوم باشند و از پلی کربنات یا موادی با نام تجاری Trivex ساخته شده باشند. همچنین باید عینک آفتابی تهیه کنید تا در برابر باد و اشعه ماوراء بنفش که از کنار وارد می شوند محافظت کند.

کودکان و نوجوانان نیز به عینک آفتابی مناسب نیاز دارند. کودکان تا قبل از 20 سالگی تا 80 درصد در معرض نور خورشید قرار دارند.در صورت امکان از ساعت 8 تا 10 صبح و 14 تا 16 از آفتاب دوری کنید. این ساعات اوج است که اشعه ماوراء بنفش به چشم شما آسیب می رساند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

webmd

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x