فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1667

تاری دید چیست؟ دلایل و درمان

به یاد داشته باشید که تغییرات ناگهانی در بینایی طبیعی نیست. افرادی که تاری دید ناگهانی را تجربه می کنند ممکن است دچار مشکل در دیدن شوند یا قادر به انجام دادن وظایف معمول خود نباشند. اگرچه همه موارد دلیلی برای نگرانی نیستند، برخی ممکن است نیاز به درمان پزشکی داشته باشند...

علت تاری دید چشم چیست؟

 

امروزه تاری دید بسیار رایج است. مشکل در هر یک از اجزای چشم، مانند قرنیه، شبکیه یا عصب بینایی ممکن است باعث تاری دید ناگهانی شود. تاری دید اگر پیشرفت کند، معمولاً ناشی از برخی مشکلات پزشکی طولانی مدت است. تاری دید ناگهانی اغلب در اثر یک حادثه ایجاد می شود.

تاری دید چیست؟ دلایل و درمان

برخی از علل تاری دید ناگهانی، فوریت های پزشکی محسوب می شوند که باید در اسرع وقت درمان شوند تا از آسیب دائمی و از دست دادن بینایی جلوگیری گردد.

 

1_ جدا شدگی شبکیه

جدا شدگی شبکیه (پارگی) زمانی اتفاق می افتد که شبکیه از پشت چشم پاره می شود و خون و منبع عصبی خود را از دست می دهد. این موضوع معمولاً به دلیل افزایش سن یا آسیب وارد شده است، اما عوارض دیابت نیز می تواند دخیل باشد. بدون درمان اورژانسی، بینایی در آن ناحیه ممکن است برای همیشه از بین برود.

 

2_ سکته مغزی

تاری یا از دست دادن بینایی در هر دو چشم ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که سکته مغزی روی بخشی از مغز که بینایی را کنترل می کند تأثیر می گذارد. تاثیر سکته مغزی بر روی چشم باعث تاری یا از دست دادن دید تنها در یک چشم می شود.

 

علائم دیگر سکته مغزی عبارتند از:

 • افتادگی صورت
 • ضعف در بازوها
 • مشکل در صحبت کردن
 • بی حسی ناگهانی
 • سرگیجه یا از دست دادن تعادل و هماهنگی
 • سردرد شدید بدون علت شناخته شده

 

3_ حمله ایسکمی گذرا

حمله ایسکمی گذرا (TIA) سکته ای است که کمتر از 24 ساعت طول می کشد. یکی از علائم آن می تواند تاری دید در یک یا هر دو چشم باشد.

 

4_ دژنراسیون ماکولا مرطوب

مرکز شبکیه چشم ماکولا نامیده می شود. عروق غیر طبیعی ممکن است رشد کنند و باعث سرایت خون و مایعات دیگر به ماکولا شوند. به این دژنراسیون ماکولا مرطوب می گویند.

باعث تاری و از دست دادن بینایی در قسمت مرکزی میدان بینایی می شود. بر خلاف دژنراسیون ماکولا خشک، این نوع می تواند به طور ناگهانی شروع شود و به سرعت پیشرفت کند.

همچنین ببینید:

تاثیر نور روز بر بینایی!

در حالی که دژنراسیون ماکولا خشک به کندی پیش می‌رود، می‌تواند به سرعت تبدیل به مرطوب شود و علائم ناگهانی ایجاد کند.

 

5_ گلوکوم زاویه بسته

گلوکوم زاویه بسته زمانی رخ می دهد که مایع داخلی چشم قادر به خارج شدن از چشم نباشد. در این شرایط فشار داخل چشم خیلی سریع بالا می رود و باعث قرمزی، درد و حالت تهوع می گردد.

این یک اورژانس پزشکی است و برای باز کردن زاویه، کاهش فشار و التهاب نیاز به درمان با قطره های چشمی دارد.

 

6_ اندوفتالمیت

عفونت داخل کره چشم می تواند باعث التهاب شدید شود. این بیماری اندوفتالمیت نامیده می شود و یک اورژانس پزشکی جدی است. علاوه بر تاری دید، ممکن است ترشح چرک از چشم ها و پلک های متورم یا پف کرده داشته باشید.عفونت اغلب در نتیجه جراحی رخ می دهد. همچنین ممکن است نتیجه عفونت در قسمت دیگری از بدن باشد که به چشم سرایت کرده است.

 

7_ ضربه مغزی

ضربه مغزی یک آسیب مغزی خفیف تروماتیک است. اکثر مسیرهای مغز به بینایی و کنترل چشم اختصاص دارد، بنابراین امکان دارد که آسیب های مغزی منجر به تاری دید شود.

آسیب دائمی یا از دست دادن بینایی به دلیل ضربه مغزی دور از انتظار است. با این حال، آسیب های ستون فقرات یا هماتوم ساب دورال ممکن است همراه با ضربه مغزی باشد، که مهم است پزشک در اسرع وقت شما را معاینه کند.

 

عفونت های چشمی

8_ ورم ملتحمه

چشم صورتی نیز نامیده می شود، ورم ملتحمه یک عفونت پوشش خارجی چشم است. معمولاً توسط یک ویروس ایجاد می شود، اما می تواند توسط باکتری یا آلرژی نیز ایجاد گردد.

 

9_ کراتیت

التهاب قرنیه را کراتیت می گویند. معمولاً ناشی از عفونت است.

 

10_ یوئیت

مجموعه ای از ساختارهای رنگدانه شده در چشم از جمله عنبیه است. عفونت یا واکنش خود ایمنی باعث التهاب و درد می شود که به آن یوئیت می گویند. شایع ترین شکل یوئیت، التهاب عنبیه است.

یوئیت به خودی خود یا به عنوان بخشی از یک بیماری خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید یا سارکوئیدوز رخ می دهد. همچنین ممکن است ناشی از عفونت هایی مانند تبخال باشد؛ دردناک است و باعث حساسیت به نور می شود که به آن فوتوفوبیا نیز می گویند.

 

سایر علل تاری دید ناگهانی

11_ خستگی چشم

خستگی چشم ممکن است پس از نگاه کردن و تمرکز بر روی چیزی برای مدت طولانی بدون وقفه رخ دهد.

هنگامی که نتیجه تمرکز روی یک دستگاه الکترونیکی مانند رایانه یا تلفن همراه باشد، گاهی اوقات به آن خستگی چشم دیجیتال می گویند. از دیگر دلایل خستگی چشم می توان به مطالعه و رانندگی به خصوص در شب و در هوای نامناسب اشاره کرد.

 

12_ سایش قرنیه

قرنیه پوشش شفاف جلوی چشم است. هنگامی که خراشیده یا زخمی شود، ممکن است دچار ساییدگی قرنیه شوید. علاوه بر تاری دید، ممکن است احساس کنید چیزی در چشم وجود دارد.

 

13_ قند خون بالا

سطح قند خون بسیار بالا باعث تورم عدسی چشم شده که منجر به تاری دید می شود.

 

14_ هایفما

خون قرمز تیره ای که در جلوی کره چشم جمع می شود، هایفما نامیده می شود. این ناشی از خونریزی است که پس از آسیب دیدگی چشم رخ می دهد. اگر فشار داخل چشم را افزایش دهد می تواند دردناک شود.

 

15_ سوراخ ماکولا (لکه زرد شبکیه)

ماکولا مرکز شبکیه چشم است که مسئول بینایی مرکزی است. می تواند سوراخی ایجاد کند که باعث تاری دید می شود. معمولا فقط یک چشم را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

16_ میگرن همراه با هاله

اغلب قبل از حملات میگرن یک هاله ایجاد می شود که می تواند باعث تاری دید شود. گاهی ممکن است هاله بدون سر درد رخ دهد.

 

17_ نوریت اپتیک

عصب بینایی چشم و مغز را به هم متصل می کند. التهاب عصب بینایی نوریت اپتیک نامیده می شود. معمولاً در اثر یک واکنش خود ایمنی یا مولتیپل اسکلروزیس ایجاد می شود. علل دیگر بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس یا عفونت ها هستند. بیشتر اوقات، فقط یک چشم را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

18_ آرتریت تمپورال

التهاب در شریان های متوسط ​​و بزرگ را آرتریت تمپورال می گویند. رگ‌های اطراف شقیقه‌ها ممکن است درگیر شده و باعث سردرد ضربان‌دار در پیشانی شوند، اما همچنین می‌توانند باعث تاری یا از بین رفتن دید شوند. همراه با تاری دید ناگهانی، ممکن است علائم چشمی دیگری نیز داشته باشید که از خفیف تا شدید متغیر است، مانند:

 • فوتوفوبیا
 • درد
 • سرخی
 • دوبینی
 • لکه های شناور جلوی چشم

 

برخی از علائم با بیماری های خاص چشم بیشتر رایج است، مانند:

 • ترشحات چشمی که می تواند نشانه عفونت باشد
 • سردرد و حالت تهوع که با میگرن رایج است
 • خارش، که ممکن است نشان دهنده ورم ملتحمه آلرژیک باشد
 • مشکلات گفتاری یا ضعف یک طرفه، که می تواند همراه با سکته مغزی یا TIA باشد

 

درمان تاری دید ناگهانی چیست؟

درمان بستگی به شرایطی دارد که بینایی را تحت تأثیر قرار می دهد.

شرایطی که نیاز به ارزیابی فوری دارند.

همچنین ببینید:

۵ مورد از بدترین مشکلات چشمی!

شبکیه جدا شده یا پاره شده؛ نیاز به ترمیم جراحی اضطراری برای جلوگیری از کاهش دید غیر قابل برگشت دارد.

 

سکته؛ درمان سریع و مناسب برای سکته مغزی جهت جلوگیری از مرگ سلول های مغزی بسیار مهم است.

 

حمله ایسکمی گذرا؛ اگرچه علائم در عرض 24 ساعت به خودی خود برطرف می شوند، TIA یک علامت جدی خطرناک برای سکته مغزی است. ممکن است برای کاهش خطر سکته مغزی داروهای رقیق کننده خون تجویز گردد.

 

دژنراسیون ماکولا مرطوب؛ داروها ممکن است به بهبود بینایی کمک کنند. درمان با لیزر فتوکوآگولاسیون می تواند از دست دادن بینایی را کاهش دهد اما نمی تواند بینایی را بازگرداند. گاهی اوقات از دستگاه های تقویت بینایی ویژه برای کمک به دید بهتر استفاده می شود.

 

گلوکوم زاویه بسته؛ شما به چندین داروی مختلف از جمله داروهای موضعی و خوراکی کاهش دهنده فشار و گاهی اوقات استروئیدها برای کاهش مایعات در چشم نیاز خواهید داشت. در بسیاری از مواقع ممکن است به یک روش لیزری به نام لیزر ایریدوتومی نیاز باشد.

 

اندوفتالمیت؛ چشم پزشک آنتی بیوتیک یا داروی ضد قارچ را به چشم شما تزریق می کند. همچنین ممکن است نوعی استروئید برای کاهش تورم داده شود.

ضربه مغزی؛ ضربه مغزی باید ارزیابی شود، اما علائم بصری معمولاً طی 7 تا 10 روز خود به خود برطرف می شوند. اگر مشکلات حرکتی چشم یا تمرکز ادامه داشت، پزشک ممکن است درمان بینایی را توصیه کند.

 

عفونت ها و تاری دید

ورم ملتحمه؛ معمولاً خود به خود از بین می رود، اما آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد ویروسی اغلب می توانند بهبودی را تسریع کرده و احتمال گسترش آن را کاهش دهند.

 

کراتیت؛ در صورت ایجاد عفونت، کراتیت با قطره های آنتی بیوتیک درمان می شود. برای عفونت شدید، ممکن است از آنتی بیوتیک های خوراکی و قطره های چشمی استروئیدی استفاده شود.

 

یوئیت، از جمله عنبیه؛ معمولا نیاز به درمان استروئیدی دارد. با این حال، معمولاً تکرار می شود. در صورت مزمن و مقاوم بودن به درمان، سبب از دست دادن بینایی می گردد. امکان دارد برای جلوگیری از این موضوع به داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی نیاز باشد.

 

علل دیگر تاری دید

خستگی چشم؛ اگر به دلیل نگاه طولانی مدت به صفحه نمایش دچار خستگی چشم شوید، به چشمان خود استراحت دهید. برای جلوگیری از خستگی چشم، انجمن بینایی سنجی آمریکا توصیه می کند قانون 20-20-20 را دنبال کنید. برای انجام این کار، هر 20 دقیقه به مدت 20 ثانیه بر روی چیزی در فاصله 20 فوتی تمرکز کنید.

 

سایش قرنیه؛ معمولاً طی چند روز خود به خود بهبود می یابد. آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت را درمان یا از آن پیشگیری کنند.

 

قند خون بالا؛ کاهش قند خون مشکل را حل می کند.

 

هایفما؛ وقتی هیچ آسیب دیگری وجود ندارد و فشار چشم افزایش نمی یابد، استراحت کمک کننده واقع می گردد. در صورت تشدید و فشار بسیار بالا، چشم پزشک ممکن است خون را با جراحی خارج کند.

 

سوراخ ماکولا؛ اگر به خودی خود درمان نشد، معمولاً با جراحی ترمیم می شود.

 

میگرن همراه با هاله؛ هاله نیازی به درمان ندارد، اما باید داروهای معمول خود را برای میگرن مصرف کنید.

 

نوریت بینایی؛ با درمان بیماری زمینه ای مدیریت می شود، اما استروئیدها ممکن است مفید باشند حتی اگر هیچ یافته سیستمیک وجود نداشته باشد.

 

آرتریت تمپورال؛ با استروئیدهای طولانی مدت درمان می شود. درمان برای جلوگیری از مشکلات دائمی بینایی مهم است.

 

زمانی که درمان به تعویق بیفتد؛ برخی از دلایل تاری دید ناگهانی می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود. با این حال، درمان سریع و مناسب منجر به یک نتیجه خوب بدون عوارض برای اکثر علل تاری دید ناگهانی می شود.

 

درمان تاری دید

بسیاری از موارد می توانند باعث شوند که دید شما به طور ناگهانی تار شود. در مورد هرگونه تغییر ناگهانی و غیر قابل توضیح در بینایی خود با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر فکر می کنید شبکیه جدا شده، دژنراسیون ماکولا مرطوب دارید یا دچار TIA یا سکته شده اید، برای درمان فوری به اورژانس مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x