فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1640

چند نکته برای جلوگیری از خستگی چشم

خستگی چشم عارضه ای طبیعی است که در اثر زندگی های مدرن بیشتر نمایان شده و باعث سوزش در چشم می‎شود ولی با رعایت راهکار های ساده قابل درمان است...

خستگی چشم چیست؟ و راه های رفع آن

 

چشمان شما ممکن است پس از تمرکز شدید بر روی صفحه کامپیوتر، خواندن کتاب یا رانندگی طولانی مدت احساس خستگی کند. این به عنوان خستگی چشم شناخته می شود.

چند نکته برای جلوگیری از خستگی چشم

خستگی چشم یک بیماری شایع است. این مشکل در عصر دیجیتال به شدت دیده می شود. خستگی چشم ناشی از دستگاه های دیجیتالی مانند رایانه، تلفن همراه بیشتر به عنوان سندرم بینایی رایانه یا خستگی چشم دیجیتال شناخته می شود.

به طور کلی، خستگی چشم را می توان با روش های ساده و غیرتهاجمی درمان کرد. خستگی طولانی مدت چشم یا سوزش چشم ممکن است نشانه مشکل جدی تری باشد و باید با پزشک خود مشورت کنید.

 

علل شایع خستگی چشم

یکی از بزرگترین دلایل خستگی چشم، استفاده روزانه از صفحه نمایش دیجیتال برای چندین ساعت در یک زمان است. طبق مطالعات انجام شده 87 درصد از افراد در ایالات متحده از یک یا چند دستگاه دیجیتال بیش از دو ساعت در روز استفاده می کنند و استفاده از دستگاه های دیجیتال مختص به بزرگسالان نیست. در همین گزارش آمده است که 76.5 درصد از کودکان آمریکایی بیش از دو ساعت در روز به صفحه نمایش می پردازند. این کودکان ممکن است اثرات خستگی چشم یا سایر شرایط را در نتیجه قرار گرفتن در معرض این دستگاه دیجیتال تجربه کنند.

 

عوامل شایع خستگی چشم:

 • تمرکز بر روی یک کار واحد برای مدت طولانی، مانند رانندگی یا مطالعه
 • قرار گرفتن در محیطی با نور نامناسب، خیلی کم یا خیلی روشن
 • احساس استرس یا خستگی
 • بینایی ضعیف یا مشکلات چشمی مانند خشکی چشم

همچنین ببینید:

راه پیشگیری از عوارض چشمی دیابتی ها

برخی از علل خستگی چشم در زمان کار با رایانه عبارتند از:

 • حفظ وضعیت نامناسب هنگام مشاهده صفحه دیجیتال
 • کمبود پلک زدن
 • نگه داشتن یک دستگاه دیجیتال خیلی دور یا نزدیک به چشم
 • قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی نور که معمولاً از صفحه دیجیتال ساطع می شود
 • مشاهده صفحه نمایشی که نور آن به درستی تنظیم نشده است

 

چند نکته برای پیشگیری از خستگی چشم

چند کار ساده وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از خستگی چشم انجام دهید. حتی می توانید برخی از آنها را از امروز شروع کنید.

 

1_ به صورت مکرر به دور نگاه کنید یا قانون 20-20-20

اغلب خستگی چشم زمانی اتفاق می‌افتد که برای مدت طولانی و بدون استراحت یک فعالیت را ادامه دهید. شما باید هر 20 دقیقه تمرکز خود را به چیزی غیر از فعالیت خود تغییر دهید. چیزی که روی آن تمرکز می کنید باید 20 فوت دورتر باشد و حداقل 20 ثانیه به آن نگاه کنید. این به قانون ۲۰-۲۰-۲۰ معروف است.

شما نه تنها باید هر 20 دقیقه یکبار به اطراف خود نگاه کنید، بلکه مطمئن شوید که برای چندین ساعت در طول روز از یک فعالیت شدید دوری کنید. به عنوان مثال اگر تمام صبح را با رایانه کار کرده اید، در طول استراحت خود در نور طبیعی قدم بزنید.

 

2_ صفحه نمایش خود را در موقعیت مکانی مناسب قرار دهید

مطمئن شوید که به صفحه نمایش خود در فاصله صحیح و در موقعیت مناسب نگاه می کنید. صفحه نمایش باید چند فوت از چشمان شما فاصله داشته باشد. شما باید صفحه نمایش را در سطح چشمان خود مشاهده کنید. این در مورد دستگاه های دیجیتال دستی نیز صدق می کند: آنها باید در زیر سطح چشم خوانده شوند.

یکی دیگر از نکات مفید برای دستگاه های دیجیتال بزرگنمایی متن روی صفحه است تا با سطح راحتی شما مطابقت داشته باشد.

 

3_ نور مناسب

نور می تواند باعث خستگی چشم شود. بسته به فعالیت خود، می تواند خیلی کم نور یا خیلی روشن باشد. اگر بر روی چیزی مانند خواندن تمرکز می کنید، نور باید از پشت شما منشا بگیرد. کم کردن نورها به کاهش خستگی چشم هنگام تماشای تلویزیون کمک می کند.

مطمئن شوید صفحه‌هایی که مشاهده می‌کنید نیز به اندازه کافی روشن هستند. روشنایی را در صورت نیاز تنظیم کنید. تابش خیره کننده سبب خستگی چشم می شود.

 

4_ اصلاح انجام کار

در زمان استفاده از رایانه باید به شکلی کار را انجام دهید که مجبور نباشید چشم، گردن و سر خود را زیاد حرکت دهید.

همچنین ببینید:

علت ورم چشم و راه های درمان آن!

5_ استفاده از قطره چشم

تمرکز شدید، به ویژه هنگام مشاهده صفحه نمایش، می تواند منجر به کاهش چشمگیر تعداد دفعات پلک زدن شما در دقیقه شود. وقتی کمتر پلک می زنید، چشمان شما خشک می شود. می توانید با استفاده از قطره های چشمی مانند اشک مصنوعی این مشکل را برطرف کنید. هنگام کار با صفحه نمایش سعی کنید مرتب پلک بزنید، این موضوع بسیار موثر است.

 

6_ وضعیت هوا

محیط های خشک یا آلوده و مکان های دارای فن و واحدهای گرمایشی و سرمایشی ممکن است باعث خستگی چشم شوند.

ممکن است بخواهید:

 • استفاده از مرطوب کننده هوا
 • سیستم گرمایش و سرمایش را کم کنید

 

7_  استفاده از عینک مناسب

در صورت استفاده از عینک با پزشک خود مشورت نمایید. برخی عینک و رنگ های لنز ممکن است به چشم شما کمک کنند.

 

8_ محدود کردن زمان برای انجام یک فعالیت

یک راه ساده برای جلوگیری از خستگی چشم، محدود کردن زمان قرار گرفتن در معرض یک فعالیت واحد است که نیاز به تمرکز شدید دارد.  سعی کنید زمان کمتری را صرف دستگاه های دیجیتال کنید.

 

نحوه درمان خستگی چشم

در بسیاری از موارد، تغییراتی مانند آنچه قبلا ذکر شد، تنها چیزی است که برای درمان خستگی چشم باید انجام دهید. اگر خستگی چشم شدید یا طولانی مدت را تجربه کردید، وضعیت را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر باشد.

 

کسانی که در معرض خطر خستگی چشم هستند

اگر به عنوان بخشی از شغل خود با رایانه کار می کنید، ممکن است خطر خستگی چشم افزایش یابد. کودکانی که زمان زیادی را با دستگاه های دیجیتال سپری می کنند ممکن است دچار خستگی چشم یا سایر شرایط مانند تحریک پذیری یا مشکلات رفتاری شوند.

 

عوارض ناشی از خستگی چشم

هنگامی که برای مدت طولانی با دستگاه های دیجیتال فعالیت می کنید، خود را در معرض مواردی قرار می دهید که ممکن است در دراز مدت برای چشمان شما مضر باشد که سرانجام می تواند باعث موارد زیر شود:

 • مشکلات شبکیه چشم
 • آب مروارید
 • دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن
 • اختلالات خواب

 

نتیجه کلی

حفظ سلامت چشم شما کلید کاهش مشکلات بینایی جدی تر در آینده است.  شما باید سالانه برای معاینه چشمان خود به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر دچار خستگی مکرر یا طولانی مدت در چشم می شوید.  اگر متوجه شدید که علائم خستگی چشم دارید، روش هایی را برای کاهش خستگی چشم یا به طور کلی از آن پیشگیری کنید. اگر متوجه شدید که این رویکردها به خستگی چشم شما کمک نمی کند، با پزشک خود مشورت کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

 

منابع:

healthline

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x