فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 169

تاثیر نور روز بر بینایی!

شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می دهد کودکانی که در نور روز زمان بیشتری را در خارج از خانه می گذرانند ممکن است کمتر به نزدیک بینی مبتلا شوند.

شواهد جدیدی وجود دارد که نشان می دهد کودکانی که در نور روز زمان بیشتری را در خارج از خانه می گذرانند ممکن است کمتر به نزدیک بینی مبتلا شوند. تحقیقات نشان می دهد در ۴۵ سال گذشته درصد آمریکایی های ۱۲تا ۵۴ ساله ای که از نزدیک بینی رنج می برند افزایش یافته است. این تعداد از ۲۵ درصد در اوایل سال ۱۹۷۰ به ۴۱.۶ درصد تا به امروز رسیده است. نزدیک بینی همچنین به عنوان عدم توانایی دیدن چیزهای دور نیز شناخته می شود.

تاثیر نور روز بر بینایی

آکادمی چشم پزشکی آمریکا و انستیتوی ملی چشم پیش بینی می کنند که تا پایان سال ۲۰۵۰ نیمی از جمعیت جهان "نزدیک بین" شوند.توانایی دیدن مسافت های طولانی برای اجداد ما از مدت ها قبل مهم بود . آنها برای شکار غذا یا تحت نظر داشتن دشمن به بینایی خود وابسته بودند. آنها همچنین بیشتر ساعات بیداری خود را در زیر نور آفتاب سپری میکردند. بچه های ما امروزه نسبت به هر زمان دیگری در سنین پایینتری دچار نزدیک بینی میشوند. پس باید به دنبال پاسخ این سوال بود که چه اکنون چیزی  در مقایسه با چندصد سال پیش متفاوت شده است که میتواند عامل این موضوع باشد.

همیشه می توان ژنتیک را عامل افزایش نزدیک بینی دانست ، اما آنچه که مقصری بزرگتر است ، کمبود سپری کردن وقت کافی در فضای باز و در معرض نور طبیعی است. رایانه ها ، آیپدها ، تلویزیون ، مطالعه و … وقت زیادی از ما می گیرند ، بنابراین چشمان ما (و بدنمان) زمان کمتری را در خارج از خانه می گذرانند.

دکتر کریستوفر استار ، چشم پزشک از کالج پزشکی ویل کورنل ، میگوید که بچه ها باید یک تا سه ساعت در روز را در خارج از خانه و در نور روز سپری کنند. دکتر استار توضیح می دهد که دوپامین ، یک مهارکننده شناخته شده در رشد چشم که آزاد شدن آن توسط نور تحریک می شود ، از بزرگ شدن چشم جلوگیری می کند. کمبود دوپامین منجر به بزرگ شدن چشم و در نتیجه نزدیک بینی می شود.

محققان گمان می کنند که نور شدید در فضای باز به چشم های در حال رشد کودکان کمک می کند تا فاصله صحیح بین لنز و شبکیه را حفظ کنند ، که باعث می شود بینایی شان متمرکز شود. به نظر نمی رسد که نور داخلی نیز همان بازخورد را داشته باشد. در نتیجه ، هنگامی که کودکان ساعتهای زیادی را در داخل خانه می گذرانند ، چشمان آنها قادر به رشد صحیح نیست و فاصله بین لنز و شبکیه بیش از حد طولانی می شود و باعث می شود اشیا  دورتر مبهم به نظر برسند.

نکاتی که باید بدانید:

مطالعه و کتاب خواندن خطر نزدیک بینی را افزایش می دهد ، ولی باز هم کودکانی که کمتر در فضای باز فعالیت می کنند بیشتر موارد نزدیک بینی را نشان می دهند.کودکانی که دارای پدر و مادر نزدیک بین هستند بیشتر در معرض خطر ابتلا به نزدیک بینی قرار داشتند. و اگر ورزش نکنند این شانس به طور قابل توجهی افزایش می یابد.کودکانی که والدین نزدیک بینی ندارند و اوقات زیادی را نیز در خارج از خانه می گذرانند کمترین خطر ابتلا به نزدیک بینی را دارند.

یک مطالعه نشان داده است که برای هر ساعت اضافی که کودکان در هفته در خارج از منزل می گذرانند ، خطر نزدیک بینی در آنها ۲ درصد کاهش می یابد.

به یاد داشته باشید ، هر زمان که بدون محافظت در معرض آفتاب قرار بگیریم ممکن است به چشمان خود آسیب برسانیم. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماورا بنفش بدون داشتن پوشش محافظ ، خطرات بیماری های چشم از جمله آب مروارید یا سرطان را افزایش می دهد. به همین دلیل ، نوزادان و کودکان باید تا حد ممکن از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنند. این عادت را در سنین پایین در فرزندانتان ایجاد کنید. آسیب دیدگی در اثر نور خورشید می تواند در هر زمان از سال ، حتی در یک روز ابری نیز رخ دهد. انعکاس نور آفتاب از سطح برف نیز می تواند صدمات دردناکی را ایجاد کند. همه ما باید همیشه از چشمان خود محافظت کنیم.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

canr.msu

دیدگاه تان را بنویسید

 

x