فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 618

تیروئید هاشیموتو چیست؟

بیماری تیروئید هاشیموتو یه نوع بیماری خود ایمنی هست که باعث میشه غده تیروئید بزرگ بشه و بیشتر باغث کم کاری تیروئید میشه و...

تیروئید هاشیموتو نوعی التهاب مزمن تیروئید است که به علت نوعی بیماری خود ایمنی به بزرگ شدن تیروئید منجر می‌شود. تیروئید هاشیموتو بیشتر سبب کم کاری تیروئید می‌شود. در این بیماری غده‌ی تیروئید ممکن است سفت و بزرگ شود حتی گاهی ممکن است این تغییرات محسوس نباشند. 

تیروئید هاشیموتو چیست؟

 

 مطالعات اخیر تایید کرده اند که TgAb و TPOAb می توانند خطر سرطان تیروئید و گره های تیروئید را افزایش دهند. مقادیر بالای آنتی بادی های تیروئید نه تنها باعث کم کاری تیروئید می شود بلکه یک عامل اساسی در پیشرفت بیماری HT است. مطالعه بیماران HT euthyroid نشان داد که مقادیر بالای آنتی بادی های تیروئید می تواند منجر به پایین آمدن کیفیت زندگی و اختلال عملکرد شود.

همچنین ببینید:

دلایل کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید که بر اثر بیماری هاشیموتو بوجود می آید دارای علایم زیر است:

افزایش وزن

احساس خواب رفتگی اندام ها

افزایش کلسترول خون

کاهش قند خون

ریزش مو 

میگرن

یبوست

راه تشخیص بیماری تنها با انجام آزمایش سطح پادتن های ضد پراکسیداز تیروئید است. تشخیص و مداخله به موقع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در میان این عوامل، برخی از عوامل تغذیه ای تأیید شده اند: مانند سلنیوم و ویتامین D و مکمل سلنیوم می تواند به طور قابل توجهی سطح آنتی بادی تیروئید را در بیماران مبتلا به HT کاهش دهد. با این حال، اثر بالینی مکمل سلنیوم بحث برانگیز است. بنابراین، لازم است بیشتر عوامل تغذیه ای را که اثر محیطی دارند مورد بررسی قرار گیرند.

 روغن ماهی تأثیر مفیدی در کاهش  سطح التهابی PUFA دارد. امگا 3 اثر قابل توجهی در بیماری های خود ایمنی EPA دارد.

در واقع در بیشتر مواقع با خوردن دارو های هورمونی مانند لووتیروکسین جبران می شود، که مقدار دارو به شدت بیماری، وزن و سن بیمار بستگی دارد.

توصیه می‌شود در این بیماری سطح Tsh خون همواره کمتر از 3 نگه داری شود تا زمانی که تیروئید بیمار فعال شود.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

licenses

BMS

دیدگاه تان را بنویسید

 

x