فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1811

علائم استروژن بالا در زنان و مردان و درمان آن

استروژن نوعی هورمون جنسی است که نقش مهمی در بدن دارد. سطوح غیر طبیعی می تواند بر بسیاری از جنبه های سلامت تاثیر بگذارد. به عنوان مثال سطوح بالای استروژن ممکن است باعث افزایش وزن و سندرم پیش از قاعدگی شدید (PMS) در زنان شود. استروژن در مردان نیز وجود دارد اما در مقادیر بسیار کمتر. سطوح استروژن بیش از حد می تواند نعوظ را دشوار سازد. افزایش و کاهش سطح استروژن تا حدی طبیعی است، اما اگر سطح استروژن به طور مداوم بالا بماند، مشکلات جدی تری ممکن است رخ دهد...

استرون و سطح بالای آن

هورمون های بدن در حال نوسان یا بالا و پایین هستند. هنگامی که آنها در حالت کاملاً متعادل قرار می گیرند، بدن شما همانطور که باید عمل می کند. اما هنگامی که آنها در حالت نامتعادل قرار گیرند سبب ایجاد برخی مشکلات برای بدن می شوند.

استروژن به عنوان هورمون "زنانه" و تستوسترون به عنوان هورمون "مردانه" شناخته می شود. به طور متوسط، زنان دارای سطوح بالاتر استروژن و مردان دارای تستوسترون بیشتری هستند.

علائم استروژن بالا در زنان و مردان و درمان آن

 

در زنان، استروژن به شروع رشد جنسی کمک می کند. همراه با هورمون جنسی زنانه دیگری که به نام پروژسترون شناخته می شود، چرخه قاعدگی زن را نیز تنظیم می کند و بر کل دستگاه تناسلی او تأثیر می گذارد. در زنان پیش از یائسگی، سطح استروژن و پروژسترون از یک مرحله از چرخه قاعدگی به مرحله دیگر متفاوت است.

در مردان، استروژن نیز نقش مهمی در عملکرد جنسی دارد.

 

علل استروژن بالا

سطوح بالای استروژن می تواند به طور طبیعی ایجاد شود، اما استروژن بیش از حد نیز می تواند در اثر مصرف برخی داروها باشد. به عنوان مثال، درمان جایگزین استروژن، یک درمان محبوب برای علائم یائسگی، ممکن است باعث شود استروژن به سطوح مشکل ساز برسد. ممکن است بدن دچار تستوسترون یا سطوح پایین پروژسترون شود که می تواند تعادل هورمونی را بر هم بزند. اگر سطح استروژن نسبت به سطح پروژسترون بالا باشد، به آن غالب استروژن می گویند.

 

علائم استروژن بالا در زنان

هنگامی که سطح استروژن و تستوسترون بدن شما متعادل نیست، ممکن است علائم خاصی ایجاد گردد. در زنان علائم عبارتند از:

 • نفخ
 • تورم و حساسیت در پستان
 • توده های فیبروکیستیک در پستان
 • کاهش میل جنسی
 • دوره های قاعدگی نامنظم
 • افزایش علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
 • مشکلات رفتاری
 • سردرد
 • اضطراب و حملات پانیک
 • افزایش وزن
 • ریزش مو
 • سرد بودن دست ها یا پاها
 • اختلال در خواب
 • خواب آلودگی یا خستگی
 • مشکلات حافظه

همچنین ببینید:

هورمون های جنسی زنانه!!!

 

علائم استروژن بالا در مردان

اگرچه به آن هورمون زنانه می گویند، اما بدن مردان استروژن نیز تولید می کند. تعادل سالم استروژن و تستوسترون برای رشد و تکامل جنسی مهم است. هنگامی که این هورمون ها نامتعادل می شوند، رشد و عملکرد جنسی ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد.

 

علائم استروژن بالا در مردان عبارتند از:

 1. ناباروری: استروژن تا حدی مسئول ایجاد اسپرم سالم است. هنگامی که سطح استروژن بالا باشد، سطح اسپرم ممکن است کاهش یابد و منجر به مشکلات باروری گردد.
 2. ژنیکوماستی: استروژن ممکن است رشد بافت سینه را تحریک کند. مردان با استروژن بیش از حد ممکن است دچار ژنیکوماستی شوند، وضعیتی که منجر به بزرگتر شدن سینه ها می شود.
 3. اختلال نعوظ (ED) : مردان با سطوح بالای استروژن ممکن است در نعوظ یا حفظ آن مشکل داشته باشند.

 

تشخیص استروژن بالا

اگر پزشک مشکوک به استروژن بالا باشد، آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون تجویز می کند. نتایج نشان می دهد که سطح استروژن شما خیلی کم یا خیلی زیاد است.

سه نوع استروژن وجود دارد: استرادیول، استریول و استرون. استرادیول هورمون جنسی اولیه زنانه است. استریول و استرون هورمون های جنسی زنانه جزئی هستند. استریول در زنانی که باردار نیستند تقریباً غیرقابل تشخیص است.

در دختران و زنان قبل از یائسگی، سطح استرادیول در طول چرخه قاعدگی بسیار متفاوت است.

 

درمان استروژن بالا

برای کنترل میزان بالای استروژن، پزشک ممکن است دارو تجویز کند، جراحی را توصیه کند یا شما را تشویق کند که رژیم غذایی خود را تنظیم کنید.

 

دارو

اگر در حین انجام هورمون درمانی، استروژن بالایی داشته باشید، ممکن است پزشک برنامه هورمون درمانی شما را تغییر دهد. این ممکن است به بدن شما کمک کند تا تعادل هورمونی سالم تری داشته باشد.

اگر مبتلا به سرطان هستید که به استروژن حساس است، سطوح بالای استروژن می تواند سرطان را بدتر کند. پزشک ممکن است داروهایی برای جلوگیری از اتصال سلول های سرطانی به استروژن تجویز کند. به عنوان مثال آنها ممکن است تاموکسیفن را تجویز کنند.

از طرف دیگر آنها ممکن است یک مهارکننده آروماتاز ​​تجویز کنند. این نوع دارو از تبدیل آندروژن به استروژن توسط آنزیم آروماتاز ​​جلوگیری می کند. این دسته از داروها شامل:

 • آناستروزول
 • اگزمستان
 • لتروزول  

 

در موارد دیگر، آنها ممکن است دارویی را تجویز کنند که تخمدان های شما را از تولید استروژن باز می دارد. به عنوان مثال آنها ممکن است موارد زیر را تجویز کنند:

 • گوسرلین
 • لوپرولید

 

عمل جراحی

اگر نوعی سرطان حساس به استروژن دارید، پزشک ممکن است اوفورکتومی را نیز توصیه کند. این یک نوع جراحی است که برای برداشتن تخمدان ها استفاده می شود. از آنجایی که تخمدان ها بیشتر استروژن را در بدن زنان تولید می کنند، حذف آنها باعث کاهش سطح استروژن می شود. اگر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه یا تخمدان هستید، پزشک شما ممکن است اوفورکتومی را توصیه کند. اگر یک یا چند مورد زیر درست باشد، ممکن است در معرض خطر بسیار بالایی باشید:

 • سابقه خانوادگی سرطان پستان یا سرطان تخمدان
 • آزمایش مثبت برای یک جهش خاص در ژن BRCA1 یا BRCA2
 • آزمایش مثبت برای یک جهش خاص در سایر ژن های مرتبط با خطر سرطان

با توجه به موسسه ملی سرطان (NCI)، به نظر می رسد برداشتن هر دو تخمدان خطر ابتلا به سرطان پستان را در بیماران بسیار پرخطر تا حدود 50 درصد کاهش می دهد.

پزشک شما همچنین می تواند از پرتودرمانی برای غیرفعال کردن تخمدان ها استفاده کند.

 

رژیم غذایی

برای کمک به کاهش سطح استروژن، پزشک ممکن است تغییراتی در عادات غذایی شما توصیه کند. به عنوان مثال ممکن است شما را به مصرف یک رژیم غذایی کم چرب و پر فیبر یا کاهش وزن تشویق کنند.

همچنین ببینید:

اتصال قلب و هورمون ها!

 

شرایط مربوط به استروژن بالا

سطوح بالای استروژن می تواند شما را در معرض خطر ابتلا به برخی بیماری های دیگر قرار دهد. به عنوان مثال افزایش سطح استروژن یک عامل خطر برای سرطان پستان و سرطان تخمدان است. با توجه به انجمن سرطان آمریکا (ACS)، غلبه استروژن همچنین می تواند خطر ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.

سطوح بالای استروژن ممکن است شما را در معرض خطر بیشتر لخته شدن خون و سکته قرار دهد.

تسلط استروژن همچنین ممکن است احتمال اختلال عملکرد تیروئید را افزایش دهد. این موضوع می تواند علائمی مانند خستگی و تغییر وزن ایجاد کند.

 

مراجعه به پزشک

اگر دارای علائم غیرمعمولی هستید به پزشک مراجعه نمایید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا بدانید که آیا این علائم ناشی از استروژن بالا است یا خیر. درمان استروژن بالا و هر علت زمینه ای مهم است. درمان می تواند به کاهش علائم و خطر عوارض موثر باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x