فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1013

علائم کم کاری تیروئید و راه های درمان آن

کم کاری تیروئید علایم اختصاصی ندارد. یک سری علائم کلی هستند مثل افزایش وزن که بیشتر به صورت ادم (ورم کردن بدن) هست که میتواند این ورم دور چشم ها باشد که به آن می‌گویند ادم پری اربیتال ...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد علائم کم کاری تیروئید و راه های درمان آن، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

یکی از اختلالات شایع سیستم غدد درون ریز بیماری تیروئید هست ، کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی (Hypothyroidism) علل متفاوتی دارد که یکی از شایع‌ترین علت کم کاری تیروئید کمبود ید هست .

در مناطقی که ید به فراوانی وجود دارد ، شایع‌ترین علت کم کاری تیروئید بیماری هاشیموتو (Hashimoto) که یک بیماری خود ایمنی هست جزو علل کم کاری تیروئید هست .

علائم کم کاری تیروئید و راه های درمان آن

سایر عللی که می‌تواند باعث کم کاری تیروئید بشود این است که به هر علتی غده تیروئید آسیب ببیند ، به عنوان مثال افرادی بودند که تحت رادیوتراپی یا همان پرتوتراپی گردن قرار گرفتند و غده تیروئید تخریب شده یا به هر علتی بیماری های ارتشاحی (بیماری های تنفسی) داشتند ، بیماری های عفونی داشتند ، عفونت های انگلی داشتند ،  عفونت ویروسی داشتند ، التهاب داشتند و بعد از مدتی تیروئیدشان آسیب دیده است و تخریب شده است .

همچنین ببینید:

احساس خستگی می‌کنید؟ ممکن است کمبود ید داشته باشید

یکی دیگر از مشکلات تیروئید هیپوتیروئیدی سنترال (Central Hypothyroidism) است ، یعنی علت کم کاری تیروئید از مرکز، یعنی از غده هیپوفیز و هیپوتالاموس (Pituitary gland & Hypothalamus) خواهد بود .

به هر علتی که آسیب در آن ناحیه اتفاق بیفتد ، یک سری از تومورها هستند ، آدنوم ها (Adenoma) هستند ، رادیوتراپی هست که باعث می‌شوند که هورمون هایی که باید از بالا ترشح بشوند و روی غده تیروئید اثر بگذارند ، محورشان سرکوب بشود و غده تیروئید دچار کم کاری تیروئید بشود .

 

علائم بالینی کم کاری تیروئید شامل چی هست؟ 

نکته اولی که مهم است، کم کاری تیروئید علایم اختصاصی ندارد. یک سری علائم کلی هستند مثل افزایش وزن که بیشتر به صورت ادم (ورم کردن بدن) هست که میتواند این ورم دور چشم ها باشد که به آن می‌گویند ادم پری اربیتال (Periorbital puffiness) که میتواند باعث اختلال در سایر ارگان‌های بدن بشود ، در سیستم قلبی عروقی می‌تواند یک سری اختلالاتی ایجاد کند ، می‌تواند باعث افزایش فشار خون بشود ، اثر در قند خون می‌تواند بگذارد ، روی سیستم هورمون های خانم ها و آقایون می‌تواند تاثیر بگذارد ، می‌تواند باعث اختلالات قاعدگی بشود به صورت مشکلات مختلف در تایم قاعدگی و میزان و حجم خونریزی قاعدگی بشود ، باعث اختلالات ناباروری بشود ، یکی از علل ناباروری متأسفانه مشکلات تیروئیدی هست که از نظر دور می‌ماند، یکی از علت‌های مشکلات تیروئیدی افزایش پرولاکتین (Prolactin) هست که یک هورمونی هست که از هیپوفیز ترشح می‌شود ، می‌تواند باعث ریزش بشود (ریزش مو در کل سر باشد یا ناحیه‌ای باشد یا ریزش یک سوم خارجی ابرو باشد ) ، میتواند باعث خشکی پوست بشود و باعث مشکلات گوارشی بشود .

همچنین ببینید:

سنگ شکن کلیه چیست؟

قدم اول تشخیص و سپس درمان است .

پزشک معالج با معاینه بالینی و تست های آزمایشگاهی لازم پی به کم کاری تیروئید می‌برد .

قدم بعد درمان است ، درمان اصلی کم کاری تیروئید بعد از رفع علت زمینه‌ای قرص لووتیروکسین (Levothyroxine) هست .

با توجه به سن بیمار ، جنس بیمار و وزن بیمار پزشک تصمیم می‌گیرد که با چه دوزی این  قرص را تجویز کند .

و این قرص اغلب ناشتا و نیم ساعت قبل از صبحانه تجویز خواهد شد .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x