فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1009

احساس خستگی می‌کنید؟ ممکن است کمبود ید داشته باشید

احساس خستگی و چرت زدن به طور فزاینده، چرخه قاعدگی نامنظم، سردرد، عدم تحمل سرما و ... از ‌‌علائم تشخیص کمبود ید هستند که می توان به روشی ساده از طریق مصرف مواد غذایی دارای ید کافی برای بدن آن را جبران کرد ...

غده تیروئید ما مسئول بسیاری از عملکردهای حیاتی در بدن است و مهمترین نکته حمایت از تولید انرژی و متابولیسم است. ید نقش مهمی در تولید هورمون تیروئید به عنوان یک عنصر مهم در ساختار مولکولی خود دارد. اگر خسته شده اید ، توجه به  کمبود ید مهم است ، زیرا سطح پایین ید به طور مداوم می تواند منجر به بیماری خود ایمنی تیروئید شود.

احساس خستگی می‌کنید؟ ممکن است کمبود ید داشته باشید

‌‌علائم کمبود ید چیست؟

اگر سطح ید شما بهینه نباشد ، ممکن است علائم مختلف بی دلیل را تجربه کنید. برخی از علائم کمبود ید و اختلال عملکرد تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

احساس ناخوشی

احساس خستگی و چرت زدن به طور فزاینده

چرخه قاعدگی نامنظم

سردرد

عدم تحمل سرما

موهای کم پشت

تنگی نفس

مه مغز

یبوست

مفاصل سفت و درد عضلات

 

همچنین ببینید:

سنگ شکن کلیه چیست؟

‌‌میزان ید چگونه بر سلامت تیروئید تأثیر می گذارد؟

تیروئید یک غده پروانه ای شکل است که لوله تنفسی را در ناحیه گردن احاطه کرده است. نقش آن تولید هورمون های تیروئید است. دو نوع عمده هورمون تیروئید از غده تیروئید ترشح می شوند ، لووتیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3). T4 و T3 تقریباً بر عملکرد هر سیستم اندامی تأثیر می گذارند.

T4 نوع غیرفعال تیروئید است و فقط از غده تیروئید ترشح می شود. خارج از غده تیروئید ، T4 به T3 تبدیل می شود ، که به عنوان فرم فعال تیروئید نیز شناخته می شود. هر دو حاوی ید هستند. "3" و "4" به تعداد مولکول های ید در هر مولکول هورمون تیروئید اشاره دارند. هورمون تیروئید فعال با تحریک سلول های ما برای استفاده از ویتامین ها ، پروتئین ها ، کربوهیدرات ها ، چربی ها ، آب و  الکترولیت ها به ما در بهینه سازی انرژی (کنترل متابولیسم) کمک می کند .

همچنین ببینید:

چه عواملی باعث درد کلیه می شوند؟

از آنجا که ید برای تولید هورمون تیروئید اجباری است ، کمبود ید منجر به کاهش عملکرد تیروئید می شود. با کمبود ید مداوم برای تولید هورمون های کافی تیروئید ، بدن در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری تیروئید خود ایمنی است.

 

‌‌چه کسی در معرض کمبود ید است؟

 کمبود ید رایج نیست ، اما کمبود ید شیوع بیشتری دارد. کسانی که نمک دریا سالم تری را نسبت به نمک خوراکی انتخاب می کنند ، در معرض خطر ید کم قرار دارند زیرا نمک سفره یددار است (ید به تمام نمک سفره اضافه می شود).

سایر عوامل خطر عبارتند از:

داشتن یک رژیم غذایی خام سرشار از سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی

نوشیدن آب کلر یا آب بسیار فلوئوره شده

قرار گرفتن در معرض برمیدها و برم ها

خوردن بیشتر غذاهای فرآوری شده

داشتن سابقه خانوادگی بیماری تیروئید

گیاهان صلیبی

سبزیجات چلیپایی شامل سبزیجات حاوی گوگرد است و اغلب در اثر بوی مشخص آنها از جمله کلم ، گل کلم و کلم بروکسل شناخته می شود. آنها گروهی از سبزیجات هستند که به عنوان غذای قدرتمند در نظر گرفته می شوند زیرا سرشار از مواد مغذی فوق العاده ای مانند  ویتامین های گروه B ، فیبر و آنتی اکسیدان هستند. یک اشکال این است که در طی فرآیند هضم ، آنها ترکیبی تولید می کنند که به عنوان گوترین شناخته می شود و ممکن است در سنتز هورمون تیروئید تداخل ایجاد کند. این مسئله فقط در صورتی نگران کننده است که به طور منظم مقدار زیادی سبزیجات چلیپایی خام مصرف شود.

 

آب آشامیدنی

کلر و فلوراید هر دو به طور مستقیم در جذب ید تداخل ایجاد می کنند. کلر و فلوراید معمولاً در آب لوله کشی و مقداری آب بطری وجود دارند. یک فیلتر پارچه آب پایه این عناصر را از بین نمی برد. با این حال ، یک فیلتر اسمز معکوس این مواد شیمیایی را از بین می برد. فلوراید اغلب در خمیردندان یافت می شود و به کاهش تشکیل حفره کمک می کند. اگر از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده می کنید  ، حتما دهان خود را قبل از بلع بشویید. 

 

برومیدها

برم و برومید مواد شیمیایی هستند که در طیف گسترده ای از محصولات خانگی یافت می شوند. برومیدها در برخی از مهارکننده های شعله که روی کاناپه ها و صندلی های ماشین ، فرش ها ، تشک ها و تودوزی ها استفاده می شود وجود دارند. قرار گرفتن در معرض برم ها ممکن است در داروهای OTC ، غذاها و محصولات شخصی مانند رنگ مو رخ دهد. حتما برچسب محصولات خانگی خود را از نظر وجود این کالاها بررسی کنید زیرا شناخته شده است که در سیستم غدد درون ریز بدن که مسئول تولید هورمون های ما است اختلال ایجاد می کند. 

 

‌‌غذاهای غنی از ید

ید معمولاً در رژیم غذایی ما زیاد نیست. فقط تعداد کمی از مواد غذایی منتخب دارای سطح ید کافی برای تأثیر مثبت بر سلامتی هستند. منابع غذایی ید شامل:

 گیاهان دریایی مانند جلبک دریایی

سبزیجات محلی و ارگانیک که از خاک غنی از مواد معدنی تهیه می شوند

صدف و ماهی

ریشه ماکارو

جلبک دریایی

سبزیجات دریایی  یکی از کم مصرف ترین سوپرفود های موجود هستند. این مواد نه تنها حاوی کلیه مواد معدنی مورد نیاز برای سلامتی هستند ، بلکه 10 تا 20 برابر مواد معدنی گیاهان زمینی به علاوه یک مشت ویتامین اضافی را نیز فراهم می کنند. این خانواده از سبزیجات از پلانکتون های میکروسکوپی گرفته تا گیاهان جلبک دریایی عظیم با طول بیش از 1500 فوت متغیر هستند. حتی اگر این یکی از گونه های فراوان سبزیجات در جهان باشد ، اکثر مردم به ندرت آنها را می خورند.

کلپ یک جلبک دریایی بزرگ و پر برگ از خانواده جلبک های قهوه ای است که در آب های سردتر اقیانوس های جهان رشد می کند. از کلپ قرن ها به عنوان ماده مغذی اصلی در غذاهای چینی ، ژاپنی و کره ای استفاده می شده است. بسیاری از فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی محصولات متنوع  جلبک دریایی را تهیه می کنند و رول های سوشی غالباً جلبک دریایی را به عنوان ماده اصلی تشکیل می دهند.

 

ماهی

انواع ماهی های سبک تر، ید بالاتری نسبت به ماهی های چرب مانند ماهی آزاد دارند. طبق بانک اطلاعات محتوای غذایی ایسلند ، ماهی هایی که چربی کمی دارند بیشترین مقدار ید را دارند. این شامل ماهی هالیبوت ، هاداک و پولاک است.

 

سبزیجات محلی

سبزیجات ارگانیک که در محلی پرورش می یابند ، فواید زیادی برای سلامتی دارند. بدون قرار گرفتن در معرض آفت کش ها ، مواد معدنی بیشتری در خاک باقی مانده و به گیاه منتقل می شوند. همچنین ، مواد معدنی و سایر مواد مغذی موجود در سبزیجات درست پس از برداشت در اوج هستند و با افزایش ماندگاری (روز های گذشته بعد از برداشت) کاهش می یابند. دریافت مستقیم سبزیجات از کشاورزان ارگانیک محلی بعد از برداشت ، احتمال دریافت مواد غذایی با ید را بسیار افزایش می دهد. این در تضاد با بسیاری از محصولات خارج از کشور یا کشور است که می تواند 2-3 هفته عمر داشته باشد و بنابراین ، دارای ماده مغذی بسیار کم است. 

 

ماکا

ماکا ،  گیاهی بومی پرو ، قرن ها به عنوان تقویت کننده ایمنی قدرتمند مورد استفاده قرار گرفته است. ریشه آن شبیه تربچه است و به صورت پودر فرموله می شود تا به نوشیدنی ها و اسموتی ها اضافه شود. همچنین وقتی صحبت از ید می شود یکی از گیاهان در راس زنجیره است. 

 

‌‌مکمل ید را در نظر بگیرید

از آنجا که ممکن است دریافت مداوم ید به میزان کافی در رژیم غذایی چالش برانگیز باشد ، کسانی که دچار کمبود ید هستند باید مکمل را در نظر بگیرند. مکمل های ید به دو شکل اصلی و خوراکی موجود هستند. هر دو سطح ید را افزایش می دهند.

از آنجا که غلظت ید به صورت موضعی از طریق پوست منتقل می شود ، دوزهای موضعی به صورت شفاف نیست. اگر فردی کمبود ید داشته باشد و ید موضعی روی پوست قرار گیرد ، نه تنها احتمال جذب ید بیشتر است بلکه ید را با سرعت بیشتری جذب می کند. 

نسخه خوراکی ید گزینه سالم و کنترل دوز آن آسان تر است. ید معمولاً به صورت مایعی مصرف می شود که می تواند مستقیماً گرفته شود یا در یک نوشیدنی یا غذا قرار گیرد. دوز جایگزینی برای بزرگسالان دارای کمبود معمولاً از 5/12 میلی گرم شروع می شود و بسیار بیشتر می شود. ید به طور معمول بی خطر است ، اما در صورت عدم نیاز نباید مصرف شود.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

iherb

دیدگاه تان را بنویسید

 

x