فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 977

بیوپسی کلیه چیست؟

نمونه برداری با سوزن و بیوپسی باز با ایجاد برش، انواع بیوپسی هستند و زمانی پزشک بیوپسی را برای شما تجویز می کند که دلیل عملکرد نامناسب کلیه را متوجه شود یا مواردی از این قبیل ...

برای برداشتن بافت یا سلول ها از بدن نمونه برداری انجام می‌شود تا نمونه برداشته شده زیر میکروسکوپ بررسی شود. این نمونه از بافت بدن با سوزن برداشته می شود و برای بررسی وجود سرطان یا سایر سلول های غیرطبیعی مورد مطالعه قرار میگیرد. همچنین آزمایش و مطالعه ی این نمونه به بررسی عملکرد کلیه نیز کمک می کند.

بیوپسی کلیه چیست؟

 

انواع بیوپسی کلیه

نمونه برداری با سوزن:  پس از تجویز بیهوشی ، پزشک سوزن بیوپسی را برای دریافت نمونه وارد کلیه می کند. برای هدایت سوزن ممکن است از سونوگرافی یا توموگرافی کامپیوتری (سی تی اسکن) استفاده شود. بیشتر نمونه برداری ها از کلیه با استفاده از این روش انجام می شوند.

بیوپسی باز: پس از تجویز بیهوشی ، پزشک برشی در پوست ایجاد می کند و با جراحی یک قطعه از کلیه را خارج می کند.

اگر پزشک شما بخواهد از ناحیه خاصی از کلیه تان نمونه برداری کند ، ممکن است نمونه برداری با سونوگرافی ، فلوئوروسکوپی یا توموگرافی کامپیوتری انجام شود.

همچنین ببینید:

تفسیر آزمایش کراتینین سرم و مقدار طبیعی آن

چرا ممکن است به بیوپسی کلیه نیاز داشته باشیم؟

کلیه های شما یک جفت اندام قهوه ای مایل به ارغوانی هستند. آنها در پشت شما ، زیر دنده ها و متمایل به سمت وسط قرار گرفته اند.  کلیه ها:

مواد زائد را به صورت ادرار از خون خارج میکنند.

تعادل نمک ها و سایر مواد را در خون حفظ میکنند.

تولید اریتروپویتین که هورمونی است که به تشکیل گلبول های قرمز کمک می کند را بر عهده دارند.

فشار خون را تنظیم میکنند.

هنگامی که عملکرد کلیه شما غیرطبیعی باشد ، ممکن است نمونه برداری از کلیه انجام شود تا با بررسی نمونه پزشک بتواند موارد زیر را نیز بررسی کند :

دلیل عملکرد نامناسب کلیه .

بررسی میزان عملکرد کلیه پیوندی .

ممکن است پزشک شما دلایل دیگری برای تجویز و انجام بیوپسی کلیه تان داشته باشد.

 

خطرات نمونه برداری از کلیه چیست؟

مانند هر روش دیگر ، این روش نیز ممکن است عوارضی در پی داشته باشد؛ عوارضی از جمله:

کبودی و ناراحتی در محل نمونه برداری

خونریزی مداوم از محل بیوپسی ، در ادرار یا داخل بدن

زخم شدن اندام ها یا ساختارهای مجاور

عفونت در نزدیکی محل بیوپسی

اگر نمونه برداری از کلیه با کمک اشعه ایکس انجام شود ، میزان اشعه استفاده شده اندک است. بنابراین ، خطر قرار گرفتن در معرض تابش این اشعات کم است.

اگر باردار هستید یا فکر می کنید که باردار هستید ،حتما این موضوع را با پزشکتان درمیان بگذارید و خطرات احتمالی را بررسی کنید. بارداری همیشه باعث منع بیوپسی کلیه نیست. ممکن است حفظ سلامتی مادر بسیار مهم و حیاتی باشد. که در این صورت اقدامات احتیاطی ویژه برای محافظت از مادر و جنین در طی بیوپسی کلیه انجام خواهد شد.

اگر مبتلا به عفونت فعال کلیه باشید، خونریزی جدی داشته باشید ، فشار خون بالا و کنترل نشده داشته باشید و یا تنها یک کلیه سالم داشته باشید ، ممکن است نتوانید بیوپسی کلیه را انجام دهید.

بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است این کار برایتان خطراتی نیز داشته باشد. قبل از انجام این کار حتماً نگرانی و شرایط خاص خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

 

چگونه می توانم برای نمونه برداری از کلیه آماده شوم؟

پزشکتان در مورد روش انجام این کار به شما اطلاعاتی خواهد داد و سوالاتی را از شما خواهد پرسید.

از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که امضای آن اجازه انجام بیوپسی کلیه را به پزشکتان می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر مسئله ای روشن نیست درباره ی آن از پزشکتان بپرسید.

پزشک شما ممکن است یک معاینه بدنی انجام دهد تا مطمئن شود که از سلامتی لازم برای انجام این کار برخوردار هستید. ممکن است برای اطمینان آزمایش خون یا آزمایش های تشخیصی دیگری نیز برایتان تجویز کند.

اگر به هر دارو ، لاتکس ، نوار چسب و داروی بیهوشی حساس هستید حتما از قبل  به پزشک خود اطلاع دهید.

لیستی از تمام داروهای (تجویز شده و بدون نسخه) و مکمل های گیاهی را که مصرف می کنید به پزشک خود ارائه دهید.

اگر سابقه اختلالات خونریزی دارید یا از داروهای ضد انعقاد خون (رقیق کننده خون) ، آسپرین یا سایر داروهایی که روی لخته شدن خون تأثیر می گذارند استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد این داروها را قبل از عمل قطع کنید.

ممکن است از شما خواسته شود قبل از بیوپسی ، معمولاً بعد از نیمه شب یا حداقل ۶ ساعت قبل از مصرف بیهوشی یا آرامبخش ، چیزی نخورید. تیم مراقبت های بهداشتی شما دستورالعمل های خاص لازم را به شما خواهند داد.

ممکن است قبل از انجام این عمل برای آرامش بخشیدن به شما یک آرام بخش برایتان تجویز شود. از آنجا که داروی آرامبخش ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود ، بنابراین باید شرایطی را فراهم کنید که شخصی شما را به خانه برساند.

بر اساس شرایط پزشکی شما، تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آمادگی خاص دیگری را نیز از شما درخواست کند.

 

در طی انجام بیوپسی کلیه چه اتفاقی میفتد؟

نمونه برداری از کلیه ممکن است به صورت سرپایی یا در بیمارستان انجام شود. این کار ممکن است در یک اتاق عمل ، در یک تخت بیمارستان یا در بخش رادیولوژی انجام شود. روش ها ممکن است بسته به شرایط شما و تشخیص و تجویز و اقدامات پزشک شما متفاوت باشند.

به طور کلی ، نمونه برداری از کلیه با سوزن این روند را دنبال می کند:

لباس خود را عوض کرده و لباس بیمارستان را به تن خواهید کرد.

یک سوزن وریدی (IV) ممکن است در دست شما زده شود.

روی شکم خود دراز خواهید کشید تا پزشک به راحتی به کلیه شما دسترسی داشته باشد. ممکن است از بالش برای نگه داشتن شما در موقعیت مناسب استفاده شود. اگر پیوند کلیه  انجام داده باشید، به پشت دراز خواهید کشید.

پوست محل بیوپسی با محلول ضد عفونی کننده تمیز می شود.

هنگام تزریق بی حسی موضعی احساس سوزش خواهید کرد. این احساس سوزش مختصر خواهد بود.

در طی روند انجام این کار باید دراز بکشید.

برای هدایت سوزن به کلیه ممکن است از سونوگرافی یا اشعه ایکس استفاده شود.

در حالی که پزشک سوزن بیوپسی را وارد کلیه می کند ، از شما خواسته می شود نفس بکشید و نفس خود را حبس کنید. این کار از حرکت دیافراگم که ممکن است در قرارگیری سوزن نمونه برداری اختلال ایجاد کند  جلوگیری می کند .

هنگامی که پزشک در حال انجام نمونه برداری است، ممکن است احساس ناراحتی یا فشار کنید.

اگر پزشک به بیش از یک نمونه بافت نیاز داشته باشد ، ممکن است بیش از یک محل ورود برای سوزن در بدنتان ایجاد شود. در این صورت ، تمام این روند تکرار می شود.

هنگامی که سوزن خارج شد ، فشاری محکم به محل بیوپسی وارد می شود تا خونریزی متوقف شود.

بانداژ یا پانسمان استریل بر روی محل بیوپسی گذاشته خواهد شد.

سپس نمونه بافت کلیه برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می شود.

 

بعد از بیوپسی کلیه چه اتفاقی میفتد؟

بهبودی شما بسته به نوع روش انجام شده و اقدامات پزشک متفاوت خواهد بود. ممکن است شما را به اتاق ریکاوری ببرند و هنگامی که فشار خون ، نبض و تنفس شما ثابت شد و دیگر کاملا هوشیار بودید  شما را ترخیص کنند و یا ممکن است شما را برای مدت زمانی به اتاقی در بیمارستان منتقل کنند و یا حتی بلافاصله شما را ترخیص کنند.

از شما خواسته می شود چندین ساعت به پشت دراز بکشید. یک پرستار ادرار شما را برای مشاهده علائم خونریزی بررسی می کند. ممکن است لازم باشد یک آزمایش خون برای بررسی خونریزی داخلی انجام دهید. ممکن است همان روز یا روز بعد مرخص شوید. اگر داروی آرامبخش یا بیهوشی دریافت کرده اید ، طوری برنامه ریزی کنید کسی شما را به خانه برساند.

همچنین ببینید:

نفرولوژی چیست و نفرولوژیست چه کاری انجام می‌دهد؟

محل بیوپسی ممکن است چند روز پس از بیوپسی حساس و زخمی باشد. طبق توصیه تیم مراقبت های بهداشتی ، برای تسکین درد از مسکن استفاده کنید. ممکن است لازم باشد از مصرف آسپیرین یا دارو های ضد درد دیگر که احتمال خونریزی را افزایش می دهند خودداری کنید. حتماً فقط از دارو های توصیه شده استفاده کنید.

 

وجود هر یک از موارد زیر را به تیم مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید:

وجود خون در ادرار بعد از ۲۴ ساعت اول

عدم توانایی در ادرار کردن

تب و یا لرز

قرمزی ، تورم ، یا خونریزی یا تخلیه هر نوع ماده ی دیگر از محل بیوپسی

افزایش درد در اطراف محل بیوپسی یا جاهای دیگر

احساس ضعف

ممکن است بتوانید بلافاصله بعد از ترخیص به رژیم غذایی معمول خود برگردید ، مگر اینکه خلاف آن به شما گفته شود. تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از شما بخواهد یک یا دو روز استراحت کنید. لازم است تا چند روز از انجام فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید. برای جلوگیری از خونریزی محل بیوپسی ، از انجام هر نوع فعالیت ورزشی مانند دویدن ، انجام حرکات هوازی ، تنیس ، اسب سواری و … بپرهیزید.

پزشک شما بسته به شرایط تان ممکن است ، پس از اتمام انجام بیوپسی دستورالعمل های دیگری را به شما ارائه دهد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

hopkinsmedicine

دیدگاه تان را بنویسید

 

x