فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1939

همه چیز در مورد آلرژی و افسانه های آن

امروزه شیوع آلرژی افزایش یافته و افراد زیادی را تحت تاثیر قرار داده است. آلرژی نوعی پاسخ غیرطبیعی است که توسط ماده خاصی ایجاد می گردد. از علائم آلرژی می توان به خارش چشم، خس خس سینه و عطسه اشاره کرد. علائم در افراد مختلف، متفاوت می باشد...

آلرژی چیست؟

به طور خلاصه، آلرژی نوعی پاسخ ایمنی غیرعادی یا اغراق آمیز است که توسط یک ماده خاص ایجاد می شود. علائم اغلب شامل خارش چشم، خس خس سینه و عطسه است. برای بسیاری افراد واکنش های آلرژیک ناراحت کننده و ناخوشایند و برای گروهی دیگر خطرناک است.

همه چیز در مورد آلرژی و افسانه های آن

 

طبق تخمین‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، سالانه افراد بسیاری تحت تاثیر آلرژی قرار می گیرند.سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که حدود 20 درصد از افراد در سراسر جهان نوعی بیماری آلرژیک دارند.

یکی از رایج ترین آلرژی ها؛ تب یونجه، در طول سال 2018 حدود 19.2 میلیون فرد بزرگسال را تحت تاثیر قرار داد.

دکتر امید مهدی زاده، متخصص گوش، حلق و بینی در کالیفرنیا، توضیح داد: آلرژی در حال حاضر در حال افزایش است.

او گفت: دانشمندان معتقدند که شیوع فزاینده آلرژی های محیطی به دلیل تغییر الگوهای آب و هوا و افزایش شکوفه های گرده دار است.

 

باورهای غلط در مورد آلرژی یا حساسیت ها:

 

1_ آلرژی فقط در کودکان ایجاد می شود

یک باور غلط این است که آلرژی در افراد بزرگسال ایجاد نمی گردد.

به عنوان مثال یک مطالعه شیوع آلرژی غذایی را در 40443 بزرگسال را بررسی کرد که در زمان نظرسنجی، 10.8٪ از شرکت کنندگان آلرژی غذایی داشتند.

محققان دریافتند که حدود نیمی از این افراد مبتلا به آلرژی غذایی، در بزگسالی دچار علائم این بیماری شدند.

همچنین ببینید:

انواع داروهای آلرژی و ضد حساسیت

 

2_ هیچ درمانی برای آلرژی وجود ندارد

به طور کلی بهترین راه برای به حداقل رساندن واکنش های آلرژیک، اجتناب از محرک ها، مانند غذای خاص و حیوانات است.

با این حال درمان های خاص می تواند به طور موثر علائم را کاهش دهد. به عنوان مثال داروهای ضد احتقان می توانند علائم آلرژی بینی را تسکین دهند، در حالی که آنتی هیستامین ها و اسپری های استروئیدی بینی نیز می توانند موثر باشند.

علاوه بر این، ایمونوتراپی آلرژی می تواند به کاهش آلرژی کمک کند.

طبق اعلام کالج آلرژی، آسم و ایمنی درمانی:

ایمونوتراپی شامل افزایش تدریجی دوز ماده یا آلرژن هایی است که فرد به آن حساسیت دارد. افزایش تدریجی آلرژن باعث می شود که سیستم ایمنی بدن نسبت به این ماده حساسیت کمتری داشته باشد، احتمالاً با ایجاد یک آنتی بادی "مسدود کننده"، که علائم آلرژی را در صورت مواجهه با این ماده در آینده کاهش می دهد.

 

3_ آلرژی غذایی و عدم تحمل غذایی یکسان است

درواقع آلرژی غذایی و عدم تحمل غذایی متفاوت هستند. هنگامی که فرد حساسیت غذایی دارد، توسط سیستم ایمنی بدن او ایجاد می شود که معمولاً با عملکرد ایمونوگلوبولین E (IgE) مرتبط است.

در این شرایط و طی یک واکنش Ige به گیرنده های سلول های خاص از جمله ماست سل ها و بازوفیل ها متصل می شود. سپس با تولید هیستامین و دیگر ترکیبات توسط این سلول ها، علائم به سرعت ایجاد می شوند.

از سوی دیگر عدم تحمل غذایی سبب درگیر شدن سیستم ایمنی بدن نشده و علائم آن با سرعت کمتری بروز پیدا می کنند. در حالی که عدم تحمل تحمل غذایی کشنده نیست، اما آلرژی غذایی در برخی موارد می تواند کشنده باشد.

 

4_  آلرژی تا پایان عمر باقی می ماند

خوشبختانه این یکی از باورهای غلط محسوب می شود. اگرچه برخی از آلرژی ها ادامه دارند، اما طبق گفته دکتر مهدی زاده: برخی آلرژی ها ممکن است به سادگی با افزایش سن از بین بروند.

اینکه آیا آلرژی در طول زمان کاهش می یابد یا نه، می تواند به آلرژن بستگی داشته باشد. مانند اغلب آلرژی های کودکان به شیر، تخم مرغ، سویا و گندم از بین می روند اما آلرژی های مربوط به بادام زمینی، ماهی و برخی دیگر تا همیشه باقی می مانند.

 

5_ آلرژی به بادام زمینی خطرناک ترین نوع آلرژی است

اگر چه آلرژی به بادام زمینی رایج است؛ اما هیچ رتبه بندی جهت شدت آلرژی وجود ندارد. برخی افراد ممکن است واکنش خفیفی به بادام زمینی داشته باشند، اما برای برخی دیگر ممکن است باعث آنافیلاکسی شود.

اگرچه غذاهای خاصی مانند آجیل درختی، صدف و تخم مرغ عامل بیشتر آلرژی ها به شمار می روند، اما تقریباً هر غذایی می تواند باعث ایجاد واکنش شود. شدت واکنش به سیستم ایمنی فرد بستگی دارد.

 

6_  سرماخوردگی و آلرژی تفاوتی ندارند و یکی می باشند

اگرچه سرماخوردگی و آلرژی می توانند علائم خاصی از جمله انسداد بینی و آبریزش چشم ها را به اشتراک بگذارند، اما درواقع آنها متفاوت هستند. علائم سرماخوردگی به دلیل پاسخ ایمنی به ویروس ها ایجاد می شود، در حالی که آلرژی نوعی پاسخ ایمنی به یک آلرژن است.

تفاوت مهم دیگر این است که سرماخوردگی حدود 1 تا 2 هفته طول می کشد، در حالی که آلرژی در برخی موارد می تواند همیشگی باشد.

 

7_  گربه ها و سگ ها باعث ایجاد آلرژی نخواهند شد

این جمله صحت علمی ندارد. برای برخی افراد، نژادهای خاص ممکن است کمتر باعث ایجاد آلرژی شوند، اما قانون کلی و محکمی برای این موضوع وجود ندارد. آلرژی توسط موهای حیوان ایجاد نمی شوند؛ آنها توسط سلول های مرده پوست؛ شوره، بزاق و ادرار ایجاد می شوند.

علاوه بر این همانطور که آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا (AAAAI) توضیح می دهد، مو حیوانات خانگی می تواند گرده ها، هاگ کپک و سایر آلرژن های موجود در فضای باز را جذب کند.

 

8_ نژادهای هیپوآلرژنیک

بسیاری از افراد بر این باورند که برخی نژادهای گربه و سگ ایجاد حساسیت نمی کنند. با این حال این موضوع غلط است. همانطور که AAAAIتوضیح می دهد:

برخلاف تصورات رایج، هیچ نژاد ضد آلرژی وجود ندارد.

 

9_ تماس مداوم با حیوانات باعث کاهش آلرژی می شود

بر اساس یک نظریه قرارگیری مکرر افراد دارای آلرژی با حیوانات، سبب کاهش حساسیت و آلرژی می گردد. اما این نظریه صحت ندارد. در واقع برخی از صاحبان حیوانات خانگی می توانند به مرور زمان به آنها حساسیت پیدا کنند.

طبق گفته دکتر مهدی زاده:

هنگامی که سیستم ایمنی بدن به یک آلرژن، به عنوان مثال یک حیوان خانگی حساس می شود، اگر در معرض مقادیر زیاد مو یا شوره حیوان خانگی قرار گیرد، آلرژیک باقی می ماند. ایمونوتراپی یا واکسن های آلرژی و حساسیت زدایی تحت نظارت متخصص و با استفاده از مقادیر کم و تدریجی موثر خواهد بود.

نزدیک بودن به حیوانات در سنین پایین با احتمال کاهش بروز آلرژی همراه می باشد.

همچنین ببینید:

5 عامل تعجب آور که آلرژی زا هستند

 

10_ آلرژی خطرناک و جدی نیست

خوشبختانه برای بسیاری از افراد، آلرژی ناراحت کننده و ناخوشایند است اما خطرناک نیست. با این حال برای برخی افراد واکنش آلرژیک می تواند سبب آنافیلاکسی گردد.

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید و در برخی موارد کشنده است. مقدار زیادی هیستامین در بدن ترشح و باعث واکنش التهابی می شود.

علائم می تواند شامل دشواری تنفس، خس خس سینه، درد و گرفتگی معده، اسهال، اضطراب، تورم پاها، دست ها، لب ها، چشم ها و گاهی اوقات اندام تناسلی و از دست دادن هوشیاری باشد.

حتی آلرژی هایی که ممکن است نسبتا جزئی در نظر گرفته شوند، مانند آلرژی های فصلی، می توانند مشکلات مهمی ایجاد کنند. تب یونجه می تواند منجر به کاهش کیفیت خواب و در نتیجه خواب آلودگی در طول روز شود. این موضوع می تواند تمرکز در محل کار را دشوارتر و احتمال غیبت یا بروز حوادث محل کار را افزایش دهد.

یک مطالعه در سال 2012 تاثیر حساسیت فصلی بر کیفیت زندگی 616 شرکت کننده را بررسی کرد. طبق این مطالعه حساسیت فصلی بیش از فشارخون بالا و دیابت در عملکرد کاری اختلال ایجاد می کند.

 

11_  گل ها باعث حساسیت فصلی می شوند

حساسیت فصلی یا رینیت آلرژیک در اثر گرده های موجود در هوا ایجاد می شود. گل ها تمایل به تولید گرده های بزرگ و چسبنده دارند که به راحتی در هوا معلق نمی شوند؛ گل ها به گونه ای طراحی شده اند که حشرات را جذب کرده و گرده ها را به بدن خود متصل می کنند.

علت اصلی حساسیت فصلی گرده های سبک تر ناشی از علف ها و درختان است.

 

خلاصه کلی

آلرژی ها به طور شگفت انگیزی رایج هستند که در برخی افراد خفیف و در برخی افراد شدید می باشند. ممکن است تناقص در طبیعت نیز در این موضوع نقش داشته باشد.

اگرچه همچنان هیچ درمانی برای آلرژی وجود ندارد، دانشمندان در حال تلاش جهت توسعه روش های درمانی برای آلرژی ها هستند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x