فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1772

ارتباط گلودرد با کرونا همراه با علائم آن

گلودرد یکی از علائم COVID-19 است که بیماری تنفسی ناشی از ویروس کرونای جدید SARS-CoV-2 می باشد. با این حال، گلودرد تنها یکی از علائمی است که ممکن است به دلیل COVID-19 ایجاد شود. برخی علائم دیگر بسیار بیشتر رایج هستند...

گلودرد و کرونا

تحقیقات نشان می دهد در حالی که تب و سرفه شایع ترین علائم COVID-19 هستند، گلودرد نیز می تواند نشانه این بیماری باشد. کووید-۱۹ یک بیماری تنفسی با علائم متعدد است. علاوه بر موارد فوق، آنها شامل آبریزش بینی، سردرد، خستگی و مشکلات گوارشی (GI) هستند. اگرچه گلودرد می تواند نشانه کووید-19 باشد، اما از علائم آنفولانزا و سرماخوردگی نیز می باشد.

ارتباط گلودرد با کرونا همراه با علائم آن

 

آیا گلودرد از علائم COVID-19 است؟

در حالی که گلودرد می تواند نشانه ای از کووید-19 باشد، بیماری ناشی از عفونت SARS-CoV-2، همچنین می تواند نشانه ای از سایر بیماری های تنفسی رایج باشد. علاوه بر این، تمامی افراد مبتلا به COVID-19 گلودرد نخواهند داشت.

تحقیقات در مورد شیوع گلودرد در افراد مبتلا به COVID-19 اعداد متفاوتی را گزارش می دهد.

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که اغلب موارد COVID-19 با تب شروع می شود. افراد معمولاً دچار سرفه، گلودرد، درد عضلانی یا سردرد می شوند. برخی از افراد علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ و معده درد نیز دارند.

همچنین ببینید:

راه های درمان گلو درد!!

یک مطالعه بر روی افراد بستری شده در بیمارستان با COVID-19 نشان داد که 52.9٪ شرکت کنندگان دارای گلودرد هستند. این مطالعه شامل 1420 نفر مبتلا به کووید-19 خفیف تا متوسط ​​بود.

به نظر می رسد افرادی که به سویه Omicron SARS-CoV-2 مبتلا می شوند، میزان گلودرد و آبریزش بینی بسیار بالایی دارند. از ژانویه 2022، دانشمندان همچنان در حال مطالعه این علائم هستند، اما برخی از مقالات اولیه به وجود آنها در موارد Omicron اشاره می کنند.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، گلودرد یک علامت کووید-19 است که باید مراقب آن بود.

علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مشابه علائم COVID-19 است، بنابراین گلودرد لزوماً نشان دهنده ابتلای فرد به این بیماری نیست. فرد می تواند جهت تشخیص، آزمایش کووید-19 انجام دهد.

 

درد گلو درد COVID-19 چقدر شدید است؟

گلودرد ناشی از COVID-19 می تواند از نظر شدت متفاوت بوده و اغلب با احساس سوزش همراه باشد.برخی افراد هنگام بلع نیز درد را تجربه می کنند.گلودرد در میان افراد مبتلا به این بیماری به طور چشمگیری شایع است.

 

علائم گلودرد COVID-19 شامل موارد زیر است:

 • خشک بودن گلو
 • خارش در گلو
 • در روز اول دردناک است اما در روز پنجم بهتر است
 • لوزه های ملتهب یا بزرگ شده

محققان بر این باورند که داشتن گلودرد همراه با از دست دادن بویایی بیشتر از سرماخوردگی معمولی همراه با گلودرد احتمال ابتلا به کووید-19 دارد.

 

داشتن گلودرد در یک طرف

از زمان شروع همه‌گیری COVID-19، بسیاری از افراد درد را فقط در یک طرف گلو گزارش کرده‌اند.

در برخی افراد، یک مورد شدید COVID-19 می‌تواند باعث تورم غدد لنفاوی شود. این موارد می توانند باعث درد در یک یا هر دو طرف گلو شوند.

 

اگرچه گلودرد یک طرفه می تواند نشانه کووید-19 باشد، اما ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

 • سرماخوردگی معمولی
 • آنفولانزا
 • التهاب لوزه یا عفونت جدی لوزه ها
 • لارنژیت
 • گلودرد استرپتوکوکی
 • زخم های شانکر

در صورت تشدید گلودرد و سخت بودن قورت دادن بزاق باید به پزشک مراجعه کرد. علاوه بر این اگر گلودرد فرد نشان‌دهنده کووید-19 باشد، باید آزمایش انجام شود.

 

آیا گلودرد تنها علامت ویروس کرونا است؟

ممکن است گلودرد تنها علامت کووید-19 در یک فرد باشد، اما برای گفتن این موضوع به تحقیقات بیشتری نیاز است.

افراد مبتلا به موارد خفیف کووید-19 ممکن است گلودرد را به عنوان یکی از تنها علائم خود داشته باشند.

برخلاف انواع ویروس های قبلی، تحقیقات جدید در مورد سویه Omicron  نشان می دهد افرادی که علائم به ظاهر خفیف مانند آبریزش بینی، سردرد، عطسه و گلودرد دارند، ممکن است به COVID-19 مبتلا شوند. این با انواع ویروس های قبلی که علائم جدی تری مانند تب، از دست دادن حس بویایی و چشایی و درد عضلانی داشتند، متفاوت است.

 

علائم دیگر

علائم ممکن است با توجه به سن فرد، نوع ویروس و اینکه آیا واکسن کووید-19 دریافت کرده اید یا خیر، متفاوت باشند.

 

شایع ترین علائم غیر از گلودرد:

 • تب
 • خستگی
 • سرفه کردن
 • سردرد
 • آبریزش بینی
 • تنگی نفس
 • اسهال
 • تنگی قفسه سینه

همچنین ببینید:

درمان کرونای خفیف در خانه

 

چه زمانی باید آزمایش کووید-19 انجام داد؟

از آنجایی که کووید-۱۹ می‌تواند به روش‌های مختلفی بروز کند، تشخیص زمان انجام آزمایش دشوار است.

شباهت بین علائم کووید-۱۹، سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی می‌تواند تعیین علت آن‌ها را دشوار سازد.

اگر گلودرد بیش از چند روز زمان ببرد، در این صورت آزمایش کووید-19 نیاز است. اگر گلودرد با سایر علائم کووید-19 همراه باشد، در این شرایط نیز آزمایش ضروری است.

تمامی افراد مبتلا به COVID-19 دارای علائم نیستند. بسیاری از افراد مبتلا به کووید بدون علامت، تست SARS-CoV-2 مثبت شدند. آزمایش در صورت تماس فرد با فرد مبتلا نیاز و ضروری است.

در صورت مثبت بودن آزمایش، باید به مدت 5 روز در خانه قرنطینه بمانید. اگر علائم در این 5 روز برطرف شود، می توانند به فعالیت های عادی بازگردند، اما باید از ماسک استفاده کنید.

 

خلاصه کلی

گلودرد نشانه بسیاری از بیماری های رایج است، بنابراین به خودی خود ممکن است نشان دهنده COVID-19 نباشد.

اغلب گلو درد در لیست علائم COVID-19 قرار دارد. با این حال توصیه می گردد قبل از انجام آزمایش علائم دیگر را بررسی کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x