فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1660

اختلالات حواس پس از ابتلا به کرونا

حواس پنجگانه بینایی، شنوایی، لامسه، بویایی و چشایی ما را با جهان مرتبط می کنند. با این حال اگر یک یا چند حواس خود را از دست بدهیم، زندگی ممکن است کسل کننده و دچار مشکل شود. حواس بویایی و چشایی ما نیز ارتباط خاصی با هم دارند. بدون دریافت بو و مزه، 40 درصد از ورودی حسی ما از بین می رود. متأسفانه، در نتیجه کووید-19، در سال گذشته تعداد بیشتری از افراد حس بویایی، چشایی یا هر دو را از دست داده اند...

از دست دادن حس بویایی پس از ابتلا به کرونا

 

طبق نتایج مطالعه اخیر، از دست دادن حس بویایی مرتبط با COVID-19 ممکن است با افزایش خطر افسردگی و اضطراب مرتبط باشد. محققان بر این باور هستند که این موضوع ممکن است به دلیل تعامل ویروس با سیستم عصبی مرکزی (CNS) باشد.

اختلالات حواس پس از ابتلا به کرونا

همه گیری فعلی ویروس کرونا به شدت بر سلامت روان کادر درمان و عموم مردم تأثیر می گذارد. با این حال، دانشمندان تحقیقات کمی در مورد تأثیر سلامت روان بر افراد مبتلا به COVID-19 انجام داده اند.

اخیراً گروهی از محققان به بررسی این موضوع پرداختند. به طور منطقی این فرضیه وجود دارد که اختلالات سلامت روان یک چالش بزرگ در بازماندگان COVID-19 خواهد بود."

همچنین ببینید:

آیا لارنژیت از علائم کرونا است؟

دانشمندان تصمیم گرفتند ارتباط افسردگی و اضطراب را با COVID-19 تعیین کنند. آنها همچنین قصد شناسایی هر عاملی که به تغییرات رفتاری مرتبط است نیز دارند.

 

COVID-19 و حس بویایی

برای بررسی، محققان داده‌هایی را از یک مطالعه قبلی که بر اختلالات بویایی در افراد مبتلا به کووید-19 متمرکز بود، گرفتند. در مجموع، آنها داده‌های مربوط به 114 نفر را داشتند که به کووید-19 تشخیص داده شده بودند.

علائم "کلاسیک" COVID-19  تب، سرفه و تنگی نفس است. با این حال، محققان همچنین خاطرنشان می کنند که از دست دادن حس بویایی و چشایی یکی از ویژگی های مشترک این بیماری است.

 

تا 80 درصد از افراد مبتلا به کووید-19 اختلال بویایی را گزارش می کنند و از هر 4 نفر مبتلا به کووید-19 حدود 1 نفر از دست دادن حس بویایی؛ اولین علامتی است که تجربه می کند.

شرکت کنندگان همچنین شدت علائم خود از جمله؛ از دست دادن حس بویایی، تنگی نفس و تب را ارزیابی کردند. آنها علائم خود را در زمان شروع بیماری، در بدترین حالت و قبل از ابتلا به COVID-19 بررسی کردند.

 

شدت علائم رفتاری

محققان انتظار تاثیر نامطلوب ابتلا به COVID-19 بر رفتار را از نتایج داشتند. یافته‌های شگفت‌انگیز این بود که از دست دادن حس بویایی بیشترین ارتباط را با مشکل افسردگی و اضطراب داشت.

محققان: «ما دریافتیم که افسردگی و اضطراب به طور مثبت با علائم  COVID-19  کاهش حس بویایی و چشایی مرتبط است، و به طور شگفت انگیزی، افسردگی و اضطراب با علائم بیشتر COVID-19 مرتبط نیست.  مانند تب، سرفه یا تنگی نفس، که ممکن است پیامدهای وخیم‌تر COVID-19 باشد.»

 

فرضیه محققان این است که این موضوع ممکن است مشخص کند که   SARS-CoV-2 با تأثیر بر CNS بر رفتار تأثیر می گذارد. پیش از این، دانشمندان مشاهده کرده بودند که چگونه ویروس جدید کرونا بر CNS  تأثیر می گذارد. محققان همچنین SARS-CoV-2 را در مایع مغزی نخاعی شناسایی کرده اند.

همچنین ببینید:

سلامت جسمی، روحی و روانی پس از ابتلا به کرونا

اگرچه شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد COVID-19 بر CNS تأثیر می گذارد، همچنان سؤالات بی پاسخ زیادی وجود دارد. با مطالعه فعلی، نمی توان نتیجه گرفت که از دست دادن حس بویایی ناشی از  COVID-19  باعث اختلالات عاطفی می شود.

در نهایت، محققان از معیارهای ذهنی اختلال بویایی به جای یک روش عینی استفاده کردند. این احتمال وجود دارد که شرکت کنندگان سطح اختلال عملکرد را بیش از حد یا دست کم گرفته باشند.

 

مشخصات رفتاری و از دست دادن حس بویایی

شاید مهم ترین مشکل در تفسیر این مطالعه این باشد که مشخصات رفتاری و بویایی عمیقاً مرتبط هستند. این امکان وجود دارد که از دست دادن بویایی، صرف نظر از عفونت ویروسی، باعث تغییرات رفتاری شود.

برای مثال، در یک مطالعه بر روی موش، محققان حس بویایی حیوانات را از بین بردند؛ که این باعث افزایش افسردگی و کاهش رفتار شبه اضطرابی شد.

 

مطالعه دیگری که بر روی افراد مسن در کره انجام شد نشان داد؛ افرادی که "عملکرد بویایی آنها به شدت مختل شده است، درجه بالاتری از افسردگی را نشان می دهند."

در نهایت این واقعیت که به نظر می‌رسد از دست دادن بویایی بر رفتار  تأثیر می‌گذارد، به این معنی است که از مطالعه کنونی، تعیین اینکه هرگونه تغییر در رفتار ناشی از SARS-CoV-2 است که بر CNS تأثیر می‌گذارد غیرممکن است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x