فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1633

اومیکرون چیست و دارای چه علائمی می باشد؟

از آنجایی که عفونت‌های اومیکرون همچنان در سراسر جهان گسترش می‌یابد، گزارش‌هایی مبنی بر تفاوت علائم این نوع ویروس با سایر انواع SARS-CoV-2 وجود دارد. عوارض ناشی از عفونت‌های ویروس کرونا می‌تواند حتی تا ماه‌ ها پس از بهبودی ادامه یابد...

اومیکرون و تفاوت های آن

 

از آنجایی که عفونت‌های نوع Omicron SARS-CoV-2  ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود؛ در سراسر جهان گسترش می‌یابد، گزارش‌هایی مبنی بر اینکه علائم، از برخی جهات با علائم عفونت‌های نوع دلتا متفاوت است، وجود دارد.

اومیکرون چیست و دارای چه علائمی می باشد؟

آیا واقعاً علائم متفاوت است؟ به چه چیزی باید توجه کرد؟

در 26 نوامبر 2021، سازمان بهداشت جهانی (WHO) یک نوع جدید نگران کننده SARS-CoV-2 را نشان داد که به عنوان Omicron شناخته شد. این نوع باعث نگرانی محققان شده است زیرا به نظر می رسد بسیار مسری است و احتمال عفونت مجدد وجود دارد.

همچنین ببینید:

کرونای امیکرون چیست ؟ به روزترین و موثق ترین اطلاعات

همچنین برخی نگرانی‌ها در مورد تاثیر اومیکرون بر واکسن‌های COVID-19 وجود دارد. فایزر معتقد است که سه دوز از واکسن mRNA  خود قادر به خنثی کردن Omicron است و دو دوز ممکن است همچنان از بیماری جدی به دنبال عفونت با این نوع جلوگیری کند.

به همین دلایل، کشورهای جهان اقدامات لازم مختلفی را برای کاهش شیوع Omicron در بین افراد انجام داده اند.

با این وجود، ممکن است جلوگیری از گسترش کامل آن غیرممکن باشد.  گزارش‌های مختلف نشان می‌دهند که عفونت‌های این نوع ویروس نسبت به انواع قبلی SARS-CoV-2، مانند دلتا، علائم خفیف‌تری ایجاد می‌کنند.

 

چگونه می توان عفونت اومیکرون را تشخیص داد؟ 

آیا علائم اومیکرون مشابه علائم عفونت با انواع قبلی است؟

اومیکرون چه علائمی ایجاد می کند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) علائم احتمالی عفونت  SARS-CoV-2 را بدون مشخص کردن نوع آن بیان می‌کند. این موارد گزینه های زیر می باشند:

 • تب یا لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • خستگی
 • دردهای عضلانی
 • سردرد
 • از دست دادن حس چشایی یا بویایی
 • گلو درد
 • احتقان یا آبریزش بینی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال

با این حال، CDC خاطرنشان می کند که این موارد جامع نیست و افراد ممکن است علائم یا ترکیبی از علائم متفاوت را تجربه کنند. علاوه بر این، گزارش‌ها در رسانه‌های اجتماعی ادعا می‌کنند که ترکیبات دیگری از علائم عفونت Omicron را مشخص می‌کند.

تجزیه و تحلیل اخیر یک مطالعه با هدف تعیین اینکه آیا تفاوتی بین رایج ترین علائم عفونت با نوع دلتا و شایع ترین علائم عفونت با Omicron وجود دارد یا خیر.

تجزیه و تحلیل اولیه نشان داد که شایع ترین علائم گزارش شده اغلب یکسان بوده است: آبریزش بینی، سردرد، خستگی، عطسه و گلودرد.

همچنین ببینید:

راه های کاهش تب کرونا!!!

یافته‌ها نشان می‌دهند که هیچ تفاوت شدیدی در رایج ‌ترین علائم توسط دو نوع SARS-CoV-2 وجود ندارد.

با این حال، طبق داده های گزارش شده، دانشمندان ZOE همچنین خاطرنشان می کنند که به نظر می رسد از دست دادن حس بویایی و چشایی در بین افرادی که اخیراً آزمایش COVID-19 مثبت شده اند کمتر رایج است.

 

آیا اومیکرون بر ریه ها تاثیر می گذارد؟

علائم متفاوت است و ممکن است در مقایسه با علائم عفونت با انواع قبلی، به هیچ وجه مشخص نباشد.

تنوع علائم مشاهده شده با Omicron مانند سایر انواع SARS-CoV-2 است. به نظر می رسد کاملاً قابل توجه است که افرادی که تحت تأثیر یک نوع مشابه هستند ممکن است علائم کاملاً متفاوتی را تجربه کنند.  برخی دچار گرفتگی بینی، برخی دیگر سردرد، گاهی بدن درد و برخی دیگر گلودرد می‌شوند. با این حال، به نظر می‌رسد که عفونت‌های شدید ریه با Omicron کمتر از انواع قبلی است. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که بر خلاف انواع دیگر، Omicron ترجیحاً دستگاه تنفسی فوقانی را آلوده می کند. طبق گفته مدیر حوادث WHO ، ممکن است به این دلیل علائم خفیف تری ایجاد کند.

برخلاف سایر موارد، این موضوع می‌تواند باعث ذات‌الریه شدید شود، اما مطالعات بیشتری برای تأیید این موضوع مورد نیاز است.

 

چگونه می توان عفونت های Omicron را تشخیص داد؟

آزمایش‌هایی که افراد می‌توانند در خانه انجام دهند، بر اساس نمونه‌های گرفته شده از بینی، گلو یا هر دو هستند و برای شناسایی آنتی‌ژن‌های ویروسی خاصی هستند که نشان دهنده وجود عفونت ویروسی می باشند.

آزمایش‌های RT-PCR یا به اختصار PCR بر اساس نمونه‌هایی است که از بینی و گلوی فرد گرفته شده است. با این حال این نمونه‌ها تحت آزمایش‌ قرار می‌گیرند، که می‌تواند نشان دهد که آیا ژن‌های خاص SARS-CoV-2 وجود دارد یا خیر. تست‌های PCR حساس‌ تر و عموماً دقیق‌ تر هستند.

آزمایش ژنتیکی همچنین می تواند به طور خاص، نوع SARS-CoV-2 را نشان دهد.

 

چگونه می توان عفونت خفیف Omicron را درمان کرد؟

اگر به Omicron آلوده شوید و علائم آنقدر خفیف باشند که نیازی به مراقبت در بیمارستان نباشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه می توان عفونت خفیف را در خانه درمان کرد؟

هیچ داروی خانگی بدون نسخه برای پیشگیری یا درمان COVID-19 وجود ندارد. بهترین درمان ها مشابه مواردی هستند که ممکن است برای درمان علائم خفیف آنفولانزا یا سرماخوردگی استفاده کنید:

 

نکاتی جهت پیشگیری

پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین اتخاذ تدابیری برای محافظت از خود و اطرافیان ما در برابر ابتلا به Omicron یا هر گونه دیگر SARS-CoV-2  بهترین رویکرد است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x