فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1460

پلوریت چیست؟

پلوریت التهاب و تحریک پرده جنب (غشای نازک که سطح ریه را می پوشاند) می باشد که خود بیماری محسوب نمی شود اما نشان دهنده چندین بیماری مختلف است. درد ناگهانی سینه که با تنفس و سرفه بدتر می شود از علائم پلوریت است ...

 پلوریت التهاب و تحریک پرده جنب می باشد؛ یک غشای نازک دو لایه که سطح ریه ها را می پوشاند. پلوریت می تواند همراه با درد باشد که ناشی از انواع مختلف التهاب یا عفونت است.

هنگامی که فرد مبتلا به پلوریت است، پزشک به دنبال علت اصلی التهاب می باشد. در برخی موارد، فرد ممکن است به پلورال افیوژن نیز مبتلا شود، یعنی زمانی که مایع به فضای بین پلور می رسد.

پلوریت چیست؟

علامت اصلی مرتبط با پلوریت، درد شدید و ناگهانی هنگام نفس کشیدن است. این درد ممکن است زمانی که نفس خود را حبس می کنید یا به ناحیه دردناک فشار می آورید از بین برود.

با این حال، درد اغلب هنگام عطسه، سرفه یا حرکت بدتر می شود. تب، لرز و از دست دادن اشتها نیز علائم احتمالی هستند، بسته به شرایطی که باعث پلوریت شده است.

همچنین ببینید:

عفونت حاد تنفسی چیست؟

پلوریت اغلب با موارد زیر وجود دارد:

درد در یک طرف قفسه سینه

درد در شانه ها و کمر

تنفس ضعیف برای جلوگیری از احساس درد

هنگامی که پلوریت با پلورال افیوژن همراه باشد، تجمع مایع به ریه ها فشار وارد می کند و باعث می شود آنها به درستی عمل نکنند. ممکن است در نهایت با افزایش مایعات دچار تنگی نفس شوید. همچنین ممکن است تب، لرز یا سرفه خشک را تجربه کنید. این علائم می تواند نشان دهنده عفونت در مایع به نام آمپیم باشد.

 

چه چیزی باعث پلوریت می شود؟

شرایط مختلف می تواند باعث التهاب و درد پلورتیک شود، اگرچه شایع ترین علل سل و سایر عفونت های باکتریایی است.

 

دلایل دیگر عبارتند از:

تومورهای سرطانی مانند مزوتلیوما، آنژیوسارکومای پرده جنب و سارکوم سینوویال

ضربه به قفسه سینه

آندومتریوز قفسه سینه

روماتیسم مفصلی

پنوموتوراکس

تشریح آئورت

پنومونی

پریکاردیت حاد

ویروس هایی مانند آنفولانزا، اوریون، آدنوویروس، سیتومگالوویروس، ویروس اپشتین بار، ویروس کوکساکی و ویروس سین سیشیال تنفسی

تب مدیترانه ای خانوادگی(فامیلیال)

آمبولی ریه

لوپوس

 

پلوریت چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر مبتلا به پلورال افیوژن هستید، ممکن است نیاز به توراسنتز داشته باشید، این روشی است که مایع، خون یا هوا را با سوزن از فضای پلور خارج می کند. پزشک می تواند مایع را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد تا به شناسایی علت زمینه ای کمک شود.

اگر فقط درد پلورتیک را بدون نشانه ای برای افیوژن تجربه می کنید، پزشک شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و ممکن است جهت تعیین علت اصلی، آزمایش های مختلفی تجویز نمایند.

 

بسته به علت، روند تشخیص ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اشعه ایکس قفسه سینه: اشعه ایکس قفسه سینه به پزشک شما اجازه می‌دهد تا وجود یا عدم وجود التهاب در ریه‌ها، مایعی که نشان‌دهنده افیوژن است یا عللی مانند آسیب، تومور یا ذات‌الریه را مشخص کند.

آزمایش خون: آزمایش خون می تواند به پزشک کمک کند تا مواردی مانند عفونت باکتریایی یا ویروسی، تب روماتیسمی، لوپوس یا آمبولی ریه را تشخیص دهد.

سی تی اسکن و ام آر آی: سی تی اسکن یا MRI همچنین می تواند مایعی را در ریه ها نشان دهد که نشان دهنده افیوژن است یا به شناسایی مواردی مانند ذات الریه، تومور یا آبسه ریه کمک کند.

سونوگرافی: اگر پزشک مشکوک باشد که علاوه بر درد پلوریت، پلورال افیوژن نیز وجود دارد، می تواند سونوگرافی انجام دهد تا وجود مایع در محل قفسه سینه مشخص گردد.

آزمایش گاز خون شریانی: این آزمایش می تواند به پزشک کمک کند تا با اندازه گیری میزان جذب اکسیژن و دفع دی اکسید کربن توسط ریه ها، وجود مشکل در ریه ها تشخیص داده شود.

همچنین ببینید:

عفونت سینوسی!؟

پلوریت چگونه درمان می شود؟

اگر درد پلورتیک را تجربه می‌کنید، می‌توانید از داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن یا سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی برای تسکین استفاده کنید. افرادی که نمی توانند این داروها را تحمل کنند ممکن است گزینه درمان با کورتیکواستروئیدها باشند، با این فرض که عفونت فعال یا موارد منع مصرف وجود ندارد.

با این حال، برای اینکه عملاً پلوریت از بین برود، پزشک باید علت اصلی را درمان کند. بسته به علت مشکوک، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آنتی بیوتیک برای عفونت های باکتریایی

داروهای ضد التهابی برای بیماری هایی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE) و آرتریت روماتوئید

داروهای ضد انعقاد به عنوان بخشی از درمان؛ زمانی که علت آن آمبولی ریه باشد

جراحی برای چرک (آمپیم) (افراد با مقادیر زیادی مایع در ریه‌های خود (پلورال افیوژن) ممکن است مجبور شوند با یک لوله تخلیه در قفسه سینه در بیمارستان بمانند تا زمانی که مایعات به اندازه کافی تخلیه شوند)

اکسیژن درمانی برای پنوموتوراکس

داروهای ضد انگل برای ذات الریه که توسط یک انگل ایجاد می شود، اگرچه این علت نادر است

 

عوارض بعد از درمان

عوارض درمان؛ به درمان خاص و علت اصلی پلوریت بستگی دارد.  پس از تشخیص، با پزشک خود در مورد دوره درمان برنامه ریزی شده خود و هرگونه عوارض جانبی احتمالی مشورت کنید.

 

آیا می توان از پلوریت پیشگیری کرد؟

از آنجایی که بسیاری از شرایط مختلف می توانند باعث پلوریت شوند، بهترین روش پیشگیری شامل نظارت دقیق بر سلامت شما و انجام معاینات به موقع است.

این بدان معناست که اگر علائم تنفسی را تجربه کردید برای رد عفونت باکتریایی در ریه‌ها، بیماری ویروسی که ریه‌های شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد یا برخی از موارد مانند عفونت قارچی، سریع به پزشک مراجعه کنید.

همچنین هرگز نباید علائم قلبی یا آسیب به ناحیه قفسه سینه را نادیده بگیرید. اگر سیگار می‌کشید، ترک سیگار می‌تواند یکی دیگر از روش های پیشگیری اصلی باشد.

 

نتیجه کلی

ذات الجنب در پلورای ریه است که گاهی با درد پلوریت همراه است.  در برخی موارد، می‌تواند به پلورال افیوژن، یعنی زمانی که مایع در داخل ریه‌ها جمع می‌شود، پیشرفت کند.

بهترین اقدام این است که به پزشک خود مراجعه کنید تا بتواند به سرعت علت را شناسایی و هر چیزی که ممکن است خطرناک باشد را رد کند. درمان شما به علت علائم شما بستگی دارد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x