فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1501

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی توده های غیرسرطانی در بینی و سینوس ها هستند. پولیپ‌ها به‌صورت خوشه‌ای تشکیل می‌شوند و آنها اغلب در هر دو طرف بینی رخ می دهند. پولیپ های کوچک اغلب بدون ایجاد هر گونه مشکلی وجود دارند؛ اما پولیپ های بزرگ سبب بستن راه بینی و یا انسداد و تنگی راه تنفس می شوند ...

پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی رشد خوش خیم (غیر سرطانی) بافت پوششی یا مخاط بینی است.

پولیپ بینی چیست؟

علل پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی در بافت ملتهب مخاط بینی رشد می کند. مخاط یک لایه بسیار مرطوب است که به محافظت از داخل بینی و سینوس ها کمک می کند و هوایی که تنفس می کنید را مرطوب نگه می دارد. در طول عفونت یا تحریک ناشی از آلرژی، مخاط بینی متورم و قرمز می شود و ممکن است مایعی تولید کند. با تحریک طولانی مدت، مخاط ممکن است یک پولیپ تشکیل دهد. پولیپ می تواند مجاری بینی را مسدود سازد.

 

اگرچه برخی از افراد بدون هیچ مشکل قبلی بینی ممکن است پولیپ ایجاد کنند، اغلب محرکی برای ایجاد پولیپ وجود دارد. این محرک ها عبارتند از:

عفونت های مزمن یا عود کننده سینوسی

آسم

رینیت آلرژیک (تب یونجه)

فیبروز سیستیک

سندرم چرگ اشتراوس

حساسیت به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا آسپرین

ممکن است در برخی افراد ایجاد پولیپ به صورت وراثتی وجود داشته باشد.

همچنین ببینید:

وبا؛ علائم، درمان و پیشگیری از آن

علائم پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی توده های نرم و بدون درد در داخل مجرای بینی هستند. آنها اغلب در ناحیه ای رخ می دهند که سینوس های فوقانی به بینی شما تخلیه می شود (محل تلاقی چشم ها، بینی و استخوان های گونه). ممکن است حتی متوجه نشوید که پولیپ دارید زیرا فاقد حس عصبی هستند.

پولیپ ها می توانند به اندازه ای بزرگ شوند که مجرای بینی شما را مسدود سازند و در نتیجه احتقان مزمن ایجاد شود. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

احساس مسدود شدن بینی

آبریزش بینی

گرفتگی بینی

کاهش حس بویایی

نفس کشیدن از طریق دهان

احساس فشار در پیشانی یا صورت

آپنه خواب

خروپف

اگر علاوه بر پولیپ، عفونت سینوسی نیز وجود داشته باشد، ممکن است درد یا سردرد نیز رخ دهد.

 

پولیپ بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر پزشک با وسیله ای روشن به نام اتوسکوپ به مجرای بینی شما نگاه کند، پولیپ بینی احتمالا قابل مشاهده خواهد بود. اگر پولیپ در سینوس‌های شما عمیق‌تر باشد، ممکن است پزشک نیاز به انجام آندوسکوپی بینی داشته باشد. این روش شامل هدایت یک لوله نازک و منعطف با نور و دوربین توسط پزشک به داخل مجرای بینی است.

سی تی اسکن یا  MRI ممکن است برای تعیین اندازه و محل دقیق پولیپ لازم باشد. پولیپ ها به صورت نقاط مات در این اسکن ها ظاهر می شوند. اسکن همچنین می تواند نشان دهد که آیا پولیپ باعث تغییر شکل استخوان در ناحیه شده است یا خیر؛ همچنین می‌تواند سایر انواع رشد را که ممکن است از نظر پزشکی جدی‌ باشند، مانند ناهنجاری‌های ساختاری یا رشد سرطانی رد کند.

همچنین ببینید:

سندرم کارتاژنر چیست؟

آزمایش‌های آلرژی می‌توانند به پزشکان در تعیین منبع التهاب مداوم بینی کمک کنند. این آزمایش‌ها شامل ایجاد سوراخ‌های ریز روی پوست است. پزشک سیستم ایمنی بدن را به هر یک از آلرژن ها واکنش نشان می دهد را مورد بررسی قرار می دهد.

اگر کودک دچار پولیپ بینی باشد، ممکن است آزمایش هایی مربوط به بیماری های ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک ضروری باشد.

 

چه درمان هایی برای پولیپ بینی وجود دارد؟

داروها

داروهایی که التهاب را کاهش می دهند ممکن است به کاهش اندازه پولیپ و تسکین علائم احتقان کمک کنند.

اسپری کردن استروئیدهای بینی به داخل بینی می تواند آبریزش بینی و احساس انسداد را با کوچک کردن پولیپ کاهش دهد. با این حال اگر مصرف آنها را متوقف کنید، علائم ممکن است به سرعت عود کنند.  نمونه هایی از استروئیدهای بینی عبارتند از:

فلوتیکازون

بودزوناید

مومتازون

اگر اسپری‌های بینی مؤثر نباشند، یک استروئید خوراکی یا تزریقی، مانند پردنیزون، ممکن است گزینه‌ای دیگر محسوب شود اما به دلیل عوارض جانبی جدی، از جمله احتباس مایعات، افزایش فشار خون و افزایش فشار در چشم، راه حل بلندمدتی نیستند.

آنتی هیستامین ها یا آنتی بیوتیک ها نیز ممکن است آلرژی یا عفونت سینوسی ناشی از التهاب در بینی را درمان کنند.

 

عمل جراحی

اگر همچنان علائم بهبود پیدا نکرد، جراحی می تواند پولیپ ها را به طور کامل حذف کند. نوع جراحی بستگی به اندازه پولیپ دارد. پولیپکتومی یک عمل جراحی سرپایی است که با یک دستگاه ساکشن کوچک یا میکرودبریدر انجام می شود که در آن بافت نرم از جمله مخاط را برش داده و از بین می برد.

برای پولیپ‌های بزرگ‌تر، پزشک می‌تواند با استفاده از یک آندوسکوپ نازک و انعطاف‌پذیر با یک دوربین و ابزار کوچک در انتهای آن، جراحی آندوسکوپی سینوس را انجام دهد. پزشک آندوسکوپ را به داخل سوراخ های بینی هدایت می کند، پولیپ ها یا سایر انسدادها را پیدا می کند و آنها را برمی دارد. پزشک همچنین ممکن است منافذ حفره های سینوسی شما را بزرگ کند. این نوع جراحی در اکثر مواقع یک روش سرپایی است.

پس از جراحی، اسپری های بینی و شستشوی آب نمک می توانند از بازگشت پولیپ ها جلوگیری کنند. به طور کلی، کاهش التهاب مجاری بینی با اسپری های بینی، داروهای ضد حساسیت و شستشوی آب نمک می تواند به جلوگیری از ایجاد پولیپ بینی کمک کند.

 

عوارض احتمالی پولیپ بینی چیست؟

درمان پولیپ بینی، به ویژه با جراحی، ممکن است منجر به خونریزی بینی شود. جراحی نیز ممکن است منجر به عفونت شود. ادامه درمان با اسپری های استروئیدی بینی یا کورتیکواستروئیدهای خوراکی ممکن است مقاومت شما را در برابر عفونت های سینوسی کاهش دهد.

 

نتیجه کلی

با درمان جراحی، بیشتر علائم به طور قابل توجهی بهتر می شوند. با این حال، اگر مقداری حس بویایی را از دست داده باشید، ممکن است هرگز برنگردد. حتی با جراحی، پولیپ بینی ممکن است در 15 درصد از افراد مبتلا به مشکل مزمن بینی دوباره رشد کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید