فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1160

ارتباط آسم با استرس!؟

آسم ناشی از استرس آسمی هست که با استرس ایجاد میشه٬ همونطور که میدونیم آسم یک بیماری مزمن ریوی ست. راه های هوایی کسانی که آسم دارند٬ باریک٬ملتهب و پر از ترشحات ست و همین نفس کشیدن رو براشون سخت میکنه...

آسم یک بیماری مزمن ریوی است. مجاری تنفسی افراد مبتلا به این بیماری ملتهب، تنگ و پر از ترشحات می شود. این امر تنفس را مشکل می کند.چندین عوامل می تواند باعث حمله آسم شود از جمله استرس.آسم ناشی از استرس، آسمی است که با استرس ایجاد می شود.

ارتباط آسم با استرس!؟

 

آیا آسم ناشی از استرس است؟

تحقیقات در مورد نقش دقیق استرس و هورمون های استرس در آسم در حال انجام است. به نظر می رسد استرس باعث ایجاد حملات آسم در برخی افراد می شود.یک مطالعه معتقد است یک تجربه استرس زای مهم زندگی، مانند مرگ یکی از اعضای نزدیک خانواده، خطر حمله آسم را تقریباً دو برابر افزایش می دهد.تحقیقات همچنین نشان داده است که واکنش بدن به استرس باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و ترشح برخی هورمون ها می شود. این می تواند منجر به التهاب در مجاری تنفسی ریه ها و در نهایت باعث حمله آسم شود.زندگی با آسم نیز ممکن است باعث ایجاد استرس و اضطراب شود.  کنترل استرس و اضطراب می تواند به حداقل رساندن حملات آسم کمک کند.

همچنین ببینید:

تفاوت سرماخوردگی با کرونا چیست؟

استرس و آسم

هنگامی که فرد احساس استرس می کند ممکن است علائم آسم مکرر و شدیدتری را تجربه کند.

هنگامی که فرد احساس استرس می کند، ممکن است متوجه شود که علائم آسم او در حال تشدید است. دوره های استرس می تواند شدت، فراوانی و مدت علائم آسم را افزایش دهد.

استرس باعث می شود افراد نسبت به عوامل آسم حساس تر شوند.  محرک های رایج عبارتند از گرده، رطوبت و هوای سرد و خشک و فشارهای روانی ممکن است شامل کار، مدرسه یا استرس خانوادگی در این موضوع دخیل باشند. تغییرات قابل توجه زندگی و تجربیات آسیب زا نیز می تواند باعث ایجاد استرس شود.استرس می تواند التهاب را بدتر کند و باعث تنگی نفس یا مشکلات تنفسی شود که همه می توانند علائم آسم را تشدید کنند.

اگر فردی بتواند آسم خود را کنترل کند، کمتر دچار استرس یا آسم مربوط به اضطراب می شود.استرس همچنین می تواند به طور غیر مستقیم باعث افزایش شدت آسم شود. فردی که تحت فشار است ممکن است احساسات خاصی مانند عصبانیت و تحریک را با شدت بیشتری تجربه کند. احساسات شدید می تواند علائم آسم را تحریک کند.

فردی که برای مدت طولانی استرس را تجربه می کند ممکن است احساس اضطراب بیشتری کند. اضطراب می تواند باعث حملات وحشت شود که به نوبه خود باعث حمله آسم می شود.

همچنین ممکن است گاهی اوقات افراد متوجه شوند که استرس منجر به عادات ناسالم مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل می شود. این عادت ها می توانند باعث آسم شوند.

 

علائم آسم ناشی از استرس

افراد ممکن است متوجه شوند علائم عادی آسم در صورت احساس استرس یا اضطراب بیش از حد بدتر می شود. این احساس می تواند موقتی باشد مانند قبل از امتحان، یا می تواند ناشی از استرس مزمن باشد که در یک دوره طولانی مدت رخ می دهد.

علائم آسم بدون در نظر گرفتن محرک مشابه است.

علائم شایع آسم عبارتند از:

احساس فشردگی سینه

خس خس سینه

مشکل در تنفس

تنفس سریع و پی در پی

تنگی نفس

سرفه کردن

همچنین ببینید:

علائم آسم چیست؟ (نحوه تشخیص و درمان آن)

کنترل استرس و آسم

انجام یوگا و تمرکز بر کنترل تنفس می تواند به کنترل استرس و کاهش حمله آسم کمک کند.

افراد ممکن است با ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی خود به کنترل سطوح استرس خود از علائم آسم رهایی یابند.

استراحت کافی، رژیم غذایی سالم و ورزش منظم اغلب راه های موثری برای کاهش سطح استرس هستند.

هنگامی که شرایط تحت کنترل نباشد استرس به احتمال زیاد بر آسم تأثیر می گذارد. افراد معمولاً می توانند با پیروی از برنامه درمانی که پزشک تجویز کرده است شدت بیماری آسم را کاهش دهند.

اگر داروهای فعلی به اندازه کافی موثر نباشند افراد می توانند با پزشک خود صحبت کنند تا در مورد تغییر یا اصلاح برنامه درمانی خود تجدید نظر کند.

برخی از افراد در دوران استرس از مصرف داروهای آسم بهبودی می یابند.

 

مراحل زیر می تواند به افراد در کنترل استرس کمک کرده و احتمال بروز حمله آسم را کاهش دهد:

خواب کافی در شب

ورزش منظم

دور شدن از شرایط استرس زا در خانه، محل کار یا مدرسه

انجام یوگا یا سایر تمرینات مدیتیشن

تمرکز بر کنترل تنفس

همچنین می توان در بعضی از موقعیت ها از روش دم و بازدم استفاده کرد.

 

مراقبت های اولیه

افراد معمولاً می توانند آسم را با مراقبت های طولانی مدت و درمان های حاد مدیریت کنند. هر دو روش معمولاً به شکل یک دستگاه استنشاقی یا نبولایزر (Nebuliser) ارائه می شوند. تفاوت در سرعت کار آنها است.حملات آسم می تواند زندگی را تهدید کند. اگر فردی دچار مشکل ناگهانی در تنفس شد و یا دستگاه تنفس سریع عمل نکرد یا متوجه شد که داروهایش جوابگو نیستند باید سریع به پزشک مراجعه کند.

یک برنامه درمانی که پزشک توصیه کرده است می تواند به افراد در آماده سازی برای حملات احتمالی آسم کمک کند. اگر فردی عوامل محرک خود و علائم منجر به حمله مانند سرفه یا استرس را بشناسد ممکن است بتواند برای جلوگیری از وقوع حمله اقداماتی را انجام دهد.

 

سایر عوامل محرک آسم

گرده چمن و درخت می تواند باعث تشدید آسم شود.

بسیاری از عوامل مختلف باعث می شود علائم آسم تشدید شود. افراد باید از عواملی که زمینه آسم را فراهم می کنند آگاه باشند و تا آنجا که ممکن است از آنها اجتناب کنند.

محرک های رایج آسم عبارتند از:

گرده درخت

چمن

غبار

گرده علف های هرز

حیوانات خانگی

بوی قوی از عطر، شمع یا سایر محصولات معطر

دود

بخارات شیمیایی

آنفولانزا

عفونت های تنفسی فوقانی

ورزش شدید

شرایط آب و هوایی شدید، مانند خشکی

آسم از راه های مختلفی قابل تشخیص است، از جمله:

تست عملکرد سینه

معاینه فیزیکی

ارزیابی سوابق پزشکی

عکس از قفسه سینه

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x