فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1148

راه های کاهش تب کرونا!!!

تب یکی از روش های بدن برای مبارزه با عفونت است. تب در کودکان و بزرگسالان یکی از عوارض جانبی بیماری هایی مانند کرونا و آنفولانزای معمولی است. وقتی که سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه با بیماریست دمای حرارت بدن به طور موقت بالا میره و تب اتفاق میوفته...

شواهد موجود از مصرف معمول ضد تب برای درمان تب در عفونت های حاد تنفسی و کرونا پشتیبانی نمی کند.به هرحال بسیاری از پروتکل ها و متخصصان به بیماران توصیه می کنند که برای کرونا از داروهای ضد تب (مانند پاراستامول و ایبوپروفن) استفاده کنند.

راه های کاهش تب کرونا!!!

 

تب چیست؟

یکی از علائم شایع کووید ، آنفولانزا و گاهی دیگر عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی (URTI) تب است. گزارشات مربوط به الگوی علائم کووید نشان می دهد که بروز تب به طور متوسط ​​۵ روز پس از مواجهه با ویروس امری شایع است.

بررسی "دمای طبیعی بدن در بزرگسالان" در مطالعات بین سالهای ۱۹۳۵ تا ۱۹۹۹ نشان داده است که محدوده دمای طبیعی دهان ۳۵.۶ تا ۳۸.۲ درجه سانتی گراد است. کالج مراقبت های ویژه پزشکی و انجمن بیماری های عفونی تب را به عنوان دمای بیشتر یا مساوی ۳۸.۳ درجه سانتی گراد تعریف می کند. اگر درجه حرارت بدن نوزاد و یا کودکی ۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر باشد باید در نظر بگیرید که او تب دارد.

همچنین ببینید:

اومیکرون چیست و دارای چه علائمی می باشد؟

بررسی سیستماتیک دمای طبیعی بدن نشان داد که دمای بدن افراد مسن (دارای ۶۰ سال)  نسبت به افراد جوان (سنین پایین تر از ۶۰ سال) به طور متوسط ۰.۲۳ درجه سانتی گراد پایین تر است.

 

مزایای تب چیست؟

تب یک واکنش پیچیده ، فیزیولوژیکی و سازگار با عفونت است. تب یک علامت است . تعیین علت تب در ارتباط با وضعیت بالینی و الگوی علائم بیمار امری مهم است . به یاد داشته باشید ، برخی از بیماران ممکن است هم به کووید  و هم به بیماری های دیگر مبتلا شوند.تب امری شایع است و یک علامت هشدار دهنده خوب در بیماران مبتلا به عفونت حاد است که با افزایش نرخ زنده ماندن بیماران نیز مرتبط است.در یک مطالعه مشاهده ای مشخص شده است که تب، تولید و تکثیر میکروبی و ویروسی را مهار کرده و همچنین سرعت فاگوسیتوز را تسریع می کند. تصور می شود که در اثر تب پروتئین هایی در بدن فعال می شوند که با مهار مسیرهای پیام رسانی التهابی از آسیب های حرارتی به سلول ها جلوگیری می کنند.

 

مصرف قرص ضد تب برای بیماری کووید ۱۹

در اکثر بزرگسالان ، هیچ شواهد قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد تب به خودی خود مضر است و به طور خودکار نیازی به سرکوب ندارد. بر اساس بررسی مطالعات مشخص شده است که استفاده از استامینوفن پس از واکسیناسیون باعث کاهش پاسخ آنتی بادی مربوط به برخی از آنتی ژن ها می شود. لذا محققان از اجتناب به استفاده از داروهای تب بر در اوایل عفونت ها حمایت می کنند.

سالمندان یا بیماران مبتلا به بیماریهای همراه: تصور می شود که این گروه بیشتر مستعد ابتلا به عوارض کرونا هستند. افراد مسن می توانند در طول عفونت شدید پاسخ به تب را خنثی کنند که ممکن است نشان دهنده یک پاسخ ایمنی قوی تر باشد. این گروه همچنین ممکن است در برابر افزایش نیازهای فیزیولوژیکی در طول تب آسیب پذیرتر باشند . داروهای ضد تب در بیماران مبتلا به بیماری شدید که وضعیت قلبی ریوی چندان مناسبی هم ندارند ممکن است خطر ناپایداری همودینامیک و آسیب بافتی هیپوکسیک را کاهش دهد .

 

داروهای ضد تب

پاراستامول یا همان استامینوفن

اکثر مطالعات پاراستامول دمای بدن پایین تر را گزارش می کنند ، با این حال ، به مقدار کمی تب را کاهش می دهد .

قبل از تجویز ، آخرین زمان مصرف پاراستامول و مقدار مصرف شده از آن در ۲۴ ساعت گذشته را بررسی کنید. وزن کمتر از ۵۰ کیلوگرم ، مصرف مزمن الکل ، کم آبی مزمن ، سوء تغذیه مزمن ، نارسایی کبدی استفاده طولانی مدت (به ویژه در افرادی که سوء تغذیه دارند) اینها فاکتورهایی هستند که قبل از آغاز مصرف استامینوفن باید بررسی شوند .

همچنین ببینید:

تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر کرونا!

برخی از بیماران ممکن است در معرض خطر افزایش سمیت در صورت مصرف برخی دوزها قرار گیرند ، به ویژه کسانی که وزن بدن آنها کمتر از ۵۰ کیلوگرم است و افرادی که دارای نشانگان خطر مشکلات کبدی هستند. برای تنظیم دوز پاراستامول خوراکی و وریدی در این بیماران باید از قضاوت بالینی استفاده کرد. تجویز همزمان داروهای ضد صرع القا کننده آنزیم نیز ممکن است سمیت را افزایش دهد. لذا دوزهای مصرفی  باید کاهش یابد .

 

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی(NSAID)

نشان داده شده است که ایبوپروفن تب ، تاکی کاردی و مصرف اکسیژن را کاهش می دهد ، اما از شوک یا سندرم پریشانی حاد تنفسی جلوگیری نمی کند و احتمال بقای فرد  را نیز افزایش نمی دهد.به هر صورت به اکثر بیماران توصیه نمی شود که برای کاهش تب از ایبوپروفن به تنهایی استفاده کنند.

 

برای کاهش تب:

از کاهنده تب استفاده کنید: اگر تب شما بسیار بالا است ، می توانید از کاهنده تب استفاده کنید. استامینوفن دارویی است که معمولاً توصیه می شود. در حالی که ایبوپروفن نیز تب را کاهش می دهد ، اما این نگرانی وجود دارد که مصرف آن در زمان ابتلا به ویروس کرونا ایمن نباشد. برای اطمینان بیشتر باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

هیدراته بمانید: تب معمولاً باعث تعریق می شود که به معنی از دست رفتن آب از بدن تان است. مایعات زیادی بنوشید (ترجیحاً آب یا آب میوه و نه نوشابه یا نوشیدنی های حاوی قند زیاد که ممکن است شما را تشنه تر کنند). نوشیدنی های کافئین دار نیز توصیه نمی شود.

استراحت کنید: بدن شما برای مقابله با ویروس به انرژی نیاز دارد. فقط استراحت کنید و بگذارید بدن تان کار خودش را انجام دهد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

cebm.net

umms

دیدگاه تان را بنویسید

 

x